Duelmail Zaklínač

Duelmail Zaklínač

Herní poklady zdarma nebo za dobrou cenu

  • 16
Nové trendy v herním průmyslu, co udělají radost Spořínkům i nostalgickým hráčům, a další zprávy z herního průmyslu

V poslední době často píšeme o tom, jak se herní společnosti snaží najít nové způsoby, jak vydělávat na počítačových hrách v situaci, kdy se majitelům PC nechce za softwarové produkty moc platit. Trend nabízení her za pár šupů v podobě zlevněných edic nebo webového předplatného, popřípadě výměnou za konzumaci reklamy, rozhodně není nový, ale v poslední době výrazně sílí. Kromě toho se střetává s dalším populárním trendem – zpřístupňování starších a ověřených her mladším hráčům.

_XBox360 - menu_4Hlavním tahounem v této etapě je Microsoft se svou službou Xbox Live, ale o remaky slavných her se snaží i jiní, kromě Sony a Nintenda jde i o nezávislé vývojáře. Jen vzpomeňte na nadšení, které doprovázelo vznik nové verze hry Speedball, byť se tento pokus nepovedlo dotáhnout do dokonalosti.  Co stojí za tímhle dlouhým úvodem? Hned několik zpráv z uplynulého týdne.

Ono spojení obou trendů má na svědomí u nás populární „polský“ CD Projekt. Tenhle vydavatel si u hráčů vysloužil dobré jméno nejen díky počítačovému zpracování Zaklínače, ale také vydáváním starších i nových her v lokalizované verzi za slušnou cenu. Nyní Poláci oznámili novou iniciativu – GOG.com. Zkratka GOG znamená Good Old Games, tedy staré dobré hry. Tenhle webový projekt by měl nabízet kvalitní, převážně starší,  hry za rozumné ceny – 6 až 10 dolarů, což je 90 až 150 korun díky silné koruně.

Celý projekt sází na absenci DRM a zpracování, které zajistí bezchybný běh i prastarých dosových her na moderních počítačích. CD Project si zajišťuje distribuční práva i na hry, které už nejde normálně koupit. Svůj portál chce přitom založit na komunitě ostřílených hráčů, kteří budou hry hodnotit a diskutovat o nich. Portál má nabídnout i profesionální obsah – články a recenze od etablovaných herních žurnalistů.

Fallout První fáze testování se zapojením publika má začít už prvního srpna, spuštění komerční verze plánuje CD Projekt na září. O účast v testování navíc můžete už teď usilovat na GOG.com. Na stránkách projektu GOG zatím můžete vyčíst třeba to, že v nabídce nebude chybět Fallout, Operation Flashpoint, MDK, nebo Colin McRae Rally 2005. Za pár desetikorun a s možností hrát na libovolném množství počítačů bez složitého nastavování... i maskot komunistické Spořitelny Spořínek by se zaradoval. Pro české hráče ale bude podstatné, jakým způsobem bude za hry možné platit.

Druhou zprávou ze stejné oblasti je spuštění dvou webových portálů společnosti Midway. Jeden z těchto portálů nabídne na Midway.com možnost koupit si hry z aktuální produkce firmy, MidwayArcade.com pak hráčům zpřístupní historické klenoty, a to v balíčcích po třech za 5 dolarů. Z nabídky plných her vybíráme Unreal Tournament 3 za 30 dolarů, Midway Arcade Treasures za 20 dolarů, The Suffering za 10 babek a třeba novější Blacksite: Area 51 za 20 dolarů.

Třetím hybatelem online distribuce je Yahoo, které se kromě obrany proti odkoupení Microsoftem, rozhodlo nabídnout uživatelům web plný her a reklamy. Na svém portálu chce Yahoo zpřístupnit do konce roku přibližně 400 her zaměřených na příležitostné hráče. Jde přitom o tituly od firem typu PopCap, Big Fish Games nebo I-Play, za které se normálně platí pár dolarů za kus. Pro českého maskulinního hráče může být překvapením, že Yahoo chce tímto krokem přitáhnout hlavně ženy ve věku 35 až 54 let. Čtenáře Bonuswebu to samozřejmě nezaskočí.

Microsoft končí s 20GB Xboxem
Spekulace jsou v podstatě u konce. Microsoft opravdu sáhne ke zlevnění Xboxu, ale jen v případě verze s 20GB pevným diskem, kterou chce vyprodat. Na její místo pak nastoupí nová varianta s trojnásobnou diskovou kapacitou a cenou 349 dolarů. Dvacetigigový Xbox 360 se bude doprodávat od začátku srpna v USA a Kanadě za 299 babek. Důvodem k obměně jsou stoupající nároky her na diskový prostor ve spojení se stahováním obsahu ze služby Xbox Live.

Xbox 360Výprodejový Xbox 360 20GB bude jen o 20 dolarů dražší než verze Arcade bez disku a přibližně o 50 dolarů dražší než Nintendo Wii. Microsoft zatím neprozradil, jak se změna dotkne evropských trhů. Na cenách se zatím neprojevuje ani posílení koruny. Vzhledem k trendu prodejů by ale Microsoft mohl trochu přitlačit na pilu i u nás. Na druhou stranu Microsoftu hraje s udržováním cenové hladiny do karet Sony, které letos své konzoly zlevňovat neplánuje – preferuje udržení alespoň malého zisku na prodanou konzolu namísto dalšího zvyšování tržního podílu.

Hellgate klepe na nebeskou bránu
Hellgate: LondonProjekt Hellgate London vzbuzoval nadšení spojené s tím, že za vývojem duchovního následovníka Diabla stáli lidé se zkušenostmi z Blizzardu. Hra se ale úplně nepovedla a v podstatě oslovila jen korejské hráče. Neúspěch na západních trzích a vysoké náklady na vývoj a vylepšování hry pak vysosaly peníze z kapes vývojářské firmy Flagship Studios. Výsledkem je aktuálně potvrzené propuštění zaměstnanců Flagship Studios a sesterské firmy Ping0 a spory o další budoucnost Hellgate, jejíž podstatnou část tvoří online hraní.

Korejská firma HanbitSoft, která hru v Asii provozuje, hodlá svým zákazníkům hru dál nabízet a vyvíjet jí spolu s připravovanou bezplatnou hrou Mythos. Autorská práva k oběma hrám jsou součástí záruk, kterými Flagship ručil za peníze půjčené na vývoj a provoz hry. Práva na Hellgate London tak nyní patří bance Comerica, se kterou HanbitSoft vyjednává o další budoucnosti hry. Korejci zároveň doufají, že se jim podaří do svého týmu získat lidi, kteří ve Flagship Studios hru vyvíjeli.

Austrálie bez Falloutu
Pokračování fenomenální série Fallout má na trh přijít už na podzim, ale australští hráči se k němu legální cestou nedostanou. Místní organizace, která zodpovídá za kvalifikaci her, odmítla Falloutu 3 udělit hodnocení 15+, které je nejvyšší možná věková kategorie. Toto rozhodnutí znamená zákaz jeho prodeje na území Austrálie. Hlavním důvodem k odmítnutí hry má být skutečnost, že poměrně výraznou roli ve hře hraje užívání drog.