Heroes of Might & Magic 4 – první dojmy

  • 3167
Série tahových strategií z fantasy prostředí Heroes of Might & Magic patří mezi nejlepší hry, které se kdy na počítačích objevily, takže není divu, že se spousta lidí těší na blížící se čtvrté pokračování. Díky shodě okolností jsme měli možnost ozkoušet si tuto hru na vlastní kůži a rádi se s vámi podělíme o své dojmy a pocity…

Heroes of Might & Magic IV Asi nejsem sám, pro koho je titul Heroes of Might & Magic IV nejočekávanější tahovou strategií tohoto roku a jednou z nejočekávanějších her vůbec. Série Heroes of Might & Magic si svými třemi díly a několika datadisky získala srdce mnoha pařanů, a to zejména díky pěkné grafice zasazené do oblíbeného fantasy prostředí, vývoji hrdinů a dalším RPG prvkům, vysoce zábavným bojům a skvělé hratelnosti jako takové. Hru mají na svědomí společnosti 3DO a New World Computing, z jejichž dílny pochází i oblíbená RPG sága Might & Magic. Již nějakou dobu se všichni fanoušci mohou těšit na konec března, což by měl být termín vydání čtvrtého dílu HOMAM nejen ve světě, ale i v ČR. Velmi potěšitelný je i fakt, že hra u nás díky firmě CD Projekt vyjde kompletně v češtině, o distribuci v maloobchodní síti se pak postará společnost AT Computers. Jelikož lidé pracující na české lokalizaci (jmenovitě "Gremlin" Milan Czarnowski, kteréhož tímto zdravím) jsou dobré duše, poskytli nám a zástupcům několika papírových médií jedinečnou možnost vyzkoušet si HOMAM 4 již teď, více jak měsíc před oficiálním vydáním. Já jsem měl to štěstí dostat se mezi těchto několik vyvolených (z nichž někteří se ovšem více než hře věnovali chlebíčkům, viď, Vašku) a velmi rád se s vámi teď podělím o své dojmy z hraní této připravované pecky.

Základní herní princip je samozřejmě podobný jako v předchozích dílech, ale tomu se jistě nebude nikdo divit. Hra je tedy rozdělena na hlavní část, která se odehrává na mapě celého území, na management měst a na jednotlivé bitvy. Na hlavní mapě hráč pohybuje svými hrdiny a jejich armádami, přičemž postupně Heroes of Might & Magic IV odkrývá krajinu, bojuje s neutrálními jednotkami i nepřátelskými vojsky, prohledává jeskyně a ruiny, v nichž jsou skryty magické předměty, obsazuje doly, dobývá města a vesnice. Hrdinové se vyvíjí na základě zkušeností získaných bojem či návštěvou speciálních míst. V dobytých městech lze stavět mnohé budovy (vesměs pro nábor bojových jednotek) a při střetu dvou znepřátelených strana dojde k boji, v němž lze manuálně ovládat své voje a sesílat kouzla pomocí svého hrdiny. Na první pohled vypadá i čtvrtý díl podobně, ale hned na pohled druhý se dají zjistit některé více či méně podstatné změny, které si teď postupně popíšeme.

Ve hře je celkem šest typů měst, přičemž ke každému druhu města náleží jedna z pěti magických škol. Teď se asi ušklíbnete a řeknete si, že jsem toho ve škole při matematice příliš nepochytil, ale hned to uvedu na pravou míru. V HOMAM 4 najdeme lesní město a Přírodní magii, podzemní město s magií Chaosu, město nemrtvých a magii Smrti, klasické lidské město náležící k magické cestě Života a magické město vyznávající magii Řádu. Pět magických škol – pět měst. Šestým městem je město barbarů, kteří ve svém středu nemají žádné čaroděje a nejsou tedy s žádnými kouzly spjati. S šesti "národy" souvisí i možná povolání hrdinů. Kromě barbarů je k dispozici vždy dvojice hrdinů – jeden spíše bojově naladěný, druhý zaměřený více na magii. Abych byl konkrétní, jedná se o střelce a druida, zloděje a čaroděje, rytíře smrti a nekromanta, rytíře a kněze a konečně lorda a mága. Heroes of Might & Magic IV Potěšitelné je, že při najímání hrdinů máte daleko větší volnost než v předchozích dílech (kde byla v taverně vždy celý týden na najmutí stejná dvojice), jelikož v každém městě si lze vybrat ze šesti různých povolání.

Když už jsem se rozepsal o hrdinech, budu v jejich charakteristice pokračovat. Asi nejzajímavější změnou je skutečnost, že hrdinové se AKTIVNĚ účastní bojů. Ano, slyšíte dobře. Už to není jen o tom, že sedí na koni u okraje bojiště a občas sešlou nějaké to kouzlo, ale hrdina je na bitevním poli v podstatě ve stejné pozici jako řadoví vojáci. Můžete s ním tedy chodit, bojovat na blízko či střílet a samozřejmě kouzlit. Pro tento účel jsou upraveny i statistiky hrdinů, takže u nich najdete údaje o hitpointech, útoku, obraně či rychlosti, přičemž s přestupem na vyšší levely se tyto atributy zlepšují. Drobnou úpravou prošly i dovednosti ("skilly ") hrdinů, kdy každý rek může mít pět hlavních dovedností (samozřejmě v několika stupních) a patnáct odvozených – například základní kněžská dovednost je magie Života a od ní odvozené schopnosti jsou léčení, oživování a podobně. Mezi skilly najdeme i několik zbrusu nových dovedností, například Mining (zvyšuje příjem surovin z dolů) nebo zlodějský Stealth (hrdina se po hlavní mapě může pohybovat neviditelný). Trochu pozměněný je inventář, který kromě věcí navlečených na hrdinovi pojme čtyři předměty v baťohu a čtyři malé předměty na opasku. Malými předměty mám na mysli třeba magické hůlky a flakónky, jejichž použití Heroes of Might & Magic IV připomíná spíše RPG než strategii – léčivý lektvar, nápoj rychlosti, lektvar na odolnost vůči magii a podobně. Zajímavé je, že v jedné armádě může být i více hrdinů (přičemž všichni jsou pak přítomni v boji), nebo naopak žádný. Ano, chápete správně - jednotky již nejsou bezmezně závislé na hrdinech, ale mohou se pohybovat i samostatně, dokonce mohou i přenášet artefakty. Bojové jednotky jsou vůbec oproti předchozím dílům zajímavější, jelikož mají poměrně dost speciálních schopností a kouzlící jednotky (například andělé, démoni či kouzelníci) mají vlastní magickou knihu, ze které můžete v boji vybírat příslušná kouzla k seslání.

Vzhledem k tomu, že značná část hry se odehrává na hlavní mapě, bylo by slušností si o ní něco říci. Grafika je v této fázi hry opravdu krásná a detailní, ale přitom přehledná a řekl bych "nepřeplácaná". Celá krajina působí plastičtějším dojmem a hlavně vypadá mnohem opravdověji. K tomu přispívá i její pojetí a koncepce – skutečně mě dostalo, když jsem se svým rytířem přijel k hradbám, probojoval se přes "neutrální" kopiníky dovnitř a zjistil, že jsem se ocitl v malém opevněném komplexu s klášterem, kovářem, fontánou a pokoutním obchodníkem. Co se týče nových budov a speciálních míst, není jich sice nijak převratný počet, ale stejně je krajina dostatečně pestrá. Ve hře je poměrně dost drobných animací, jako je otáčení mlýnského kola, bublání fontánky, dovádění delfínů, třepotání vlaječek a tak dále. Pro skalní stratégy je jistě potěšitelné, že HOMAM 4 konečně disponuje funkcí Fog

Heroes of Might & Magic IV of War, kdy prostě nevidíte, co se děje na území, nad kterým nemáte přímou kontrolu (pokud chcete mít nějaké místo pod dohledem, tak už nestačí, že jste tam někdy byli, ale musíte mít v dané lokalitě nějakou jednotku).

Boje jsou ve hře HOMAM 4 stejně důležité jako v dílech předchozích. Jejich princip se příliš nezměnil, i když některé drobné novinky bychom našli (například některé jednotky oplácí i útok na dálku, kopiníci mají delší dosah než obyčejní vojáci či potvory a podobně). Asi největší změnou týkající se bojů je technické zpracování. Bojiště je zobrazeno v izometrickém pohledu a postavy bojovníků vypadají o mnoho reálněji a plastičtěji než v minulém díle. Díky kvalitní a přehledné grafice lze také výhodně využívat terénních překážek (čili stromů, balvanů ap.) k částečnému krytí před střelci. Důležitou roli hrají v bojích kouzla, ať už seslaná hrdinou či nějakou "řadovou" magickou jednotkou. Zaklínadel je jako vždy požehnaně, přičemž asi největší rozmach zaznamenala kouzla vyvolávací, takže můžeme summonovat satyry, obří kobylky, leprechauny a já nevím co ještě.

Města jsou zpracována v dost odlišné grafice, než bylo zvykem. Existuje několik základních terénů, na kterých jsou vždy vystavěna konkrétní města. Například barbarské město tedy již nemusí být vždy a za všech okolností postavené v kulisách pouště, ale pokud bude na hlavní mapě na zasněžené pláni, tak věřte tomu, že i obrázek města bude tomuto prostředí odpovídat. Větší univerzálnost je však Heroes of Might & Magic IV vykoupena některými ne úplně povedenými kombinacemi, například nekromanstké město na skalním podkladě je dost ošklivé. Při správě měst vás čeká klasické stavění budov a nákup jednotek, přičemž se jaksi ztratila možnost upgradu vojáků. Od každé potvory je ve hře jen jeden druh, tento nedostatek je však vyvážen možností vybrat si vždy ze dvou různých budov (a tedy i jednotek) druhého, třetího a čtvrtého levelu – například v kouzelnickém městě si můžete vybrat mezi továrnou na golemy a věží pro kouzelníky. Co se týče rekrutovatelných jednotek, většina jich je převzata z minulých dílů, ale některé jsou přehozeny do jiných měst a objevily se i nové potvůrky k náboru do armády, například tygři či dračí golemové. Ve městech se objevily některé nové budovy, vesměs stavby na trénink hrdinů a prodej artefaktů či lektvarů. V každém městě si můžete vyvolat přehledné menu, z něhož se dostanete ke všem činnostem bez zbytečného začátečnického hledání mezi budovami. Velice potěšitelná je nová možnost vyslání karavany, pomocí níž můžete přemístit hrdiny a jednotky do jiného města, se kterým máte na hlavní mapě spojení. Délka přesunu se samozřejmě vypočítá podle skutečné vzdálenosti v krajině. Další zajímavostí je možnost přiřadit k městům některého z hrdinů jako guvernéra, což má pozitivní vliv na morálku obránců a souvisí s některými hrdinskými dovednostmi (například zvyšování finančního příjmu z měst a podobně).

Heroes of Might & Magic IV Nakonec jsem si nechal pár slov o hudbě. Ta je v sérii HOMAM již tradičně na vysoké úrovni a ani díl čtvrtý není výjimkou. Hudební doprovod v menu připomíná minulý díl, ale doslova fantastické jsou hudební kousky v některých městech. Hudba je zkrátka skvělá, stejně jako grafika a technické zpracování vůbec. Hodně potěšitelná je i minimální konfigurace 300MHz a 128 MB Ram, i když samozřejmě si lépe zahrajete na rychlejší mašině. Když k tomu všemu připočteme, že hra Heroes of Might & Magic IV vyjde kompletně v češtině a to již v posledních březnových dnech, musí vám srdce zaplesat. Já osobně musím říci, že se na tuhle fantasy strategii hodně těším a včerejší testovací hraní moji natěšenost jen vystupňovalo. Těch pár týdnů to snad ale ještě vydržíme a pak bude jediným řešením přerušení studia, simulace několikaměsíční nemoci, odchod z práce, rozvod, útěk z domova či jiná finta směřující k tomu, jak se oprostit od běžných starostí a věnovat se jen, pouze a výlučně Heroesům.