Bioshock Infinite

Bioshock Infinite

Zkáza utopie ve hře BioShock Infinite nastavuje zrcadlo finanční krizi

  • 21
Videohry se pouštějí do komentování reality. Ken Levine, autor her BioShock a BioShock Infinite, se ve své poslední hře rozhodl reflektovat nejnovější světové události.

Ken Levine

Ken Levine stál u zrodu kultovních her jako Thief či System Shock 2. Herní server Game Informer ho prohlásil za jednoho z "nejlepších herních vypravěčů desetiletí". Nyní chce prostřednictví hry BioShock Infinite poukázat na citlivá politická a sociální témata Ameriky.

Alegorický BioShock Infinite

BioShock Infinite hráče vrhne do fiktivního světa na počátku 20. století (preview zde). Podobně jako BioShock 1 a 2 ukazoval zánik podmořského utopického města Rapture, i BioShock Infinite se soustředí na soumrak utopie, tentokrát oblačného města Columbia.

Avšak zatímco zánik podmořského Rapture byl technologického rázu, příběh BioShocku Infinite míří do politiky. Prezentuje občanskou válku mezi dřívějšími pravicovými vůdci města jménem Founders (Zakladatelé) a levicově laděnou skupinou Vox Populi (latinsky "hlas lidu").

Takové zasazení pozoruhodně přesně zapadá do současných problémů za velkou louží, kde se pře pravicové hnutí Tea Party s levicovým Occupy Wall Street. Obě strany mají protichůdné názory na politiku a současné problémy v ekonomickém a finančním sektoru.

"Strávil jsem mnoho času pozorováním Occupy Wall Street. Bylo zajímavé reflektovat vývoj poselství hnutí, sledovat ho krystalizovat," svěřil se Levine v rozhovoru pro noviny The Washington Post.

Levine se především vyjádřil k tomu, že BioShock Infinite už zjitřil nálady: "Slyšel jsem reakce obou stran. Na jedné rasistické stránce jsem se dozvěděl, že jde o hru vytvořenou 'židem' Kenem Levinem o zabíjení bílých lidí. Na jiné levicové stránce bylo naopak řečeno, že moje hra diskredituje levicové hnutí."

To celé navzdory tomu, že Levine se podle svých slov snaží vytvořit nestranné vyprávění.

Vůdce Zakladatelů

Vox Populi v Bioshock Infinite

Hnutí Occupy Wall Street

Organizuje demonstrace namířené proti finančníkům na Wall Street. Protestující z tohoto hnutí kritizují zvyšující se ekonomickou nerovnoprávnost, špatné zdanění soukromých korporací a korupci. Demonstrace se původně inspirovala nedávnými protesty v arabském světě, tzv. arabským jarem.

Hnutí Tea Party

Jde o americké populistické politické hnutí, které od roku 2009 lobuje za omezení vládního utrácení, snižování daní a návrat k původnímu duchu USA. Název je odvozen z "bostonského pití čaje", kterým začala v roce 1773 cesta k americké nezávislosti.

Hry na tenkém ledu

Filmy a televizní pořady, které se v současnosti i v minulých desetiletích odvážily komentovat problematické společenské otázky, se většinou dočkaly nehynoucí slávy. Háv fantastiky a fikce například umožnil v 60. letech americkému sci-fi seriálu The Twilight Zone napadnout celospolečenskou hysterii týkající se "komunistického zla" a atomových zbraní.

Six Days In Fallujah

V porovnání se světem filmu existuje pouze hrst videoher, které se pokusily o aktuální komentář nebo reprezentaci světových problémů. Často navíc pohořely ještě před svým vydáním.

Například dokumentární válečná akce Six Days In Fallujah, která měla naturalisticky ukazovat neslavnou epizodu irácké války, byla předčasně ukončena. Spíše než v komerčních hrách se tak kontroverzní témata dočkala realizace prostřednictvím nízkorozpočtových nezávislých titulů, jako byl Super Columbine Massacre RPG! (recenze zde).