Hra, která pomáhá bojovat s rakovinou

  • 12
Počítačová hra Re-Mission má plnit osvětovou a povzbuzující funkci mezi mladými lidmi s rakovinou. Její hraní filtruje nepříznivé psychologické jevy, atraktivní formou prezentuje boj proti nemoci a především: dává naději.

Remission Počítačová hra jménem Re-Mission (homepage) byla vyvinuta s jediným cílem: pomoci nemocným rakovinou, především pak dětem, překonat psychologický tlak spojený s touto nemocí. Za tímto účelem se spojily přední odborníci na vývoj počítačových her, rakovinu, buněčnou biologii či dětskou psychologii. Všichni bez nároku na honorář – projekt zaštítila nezisková organizace HopeLab, která ho prostřednictvím internetu šíří zcela zdarma. Testování Re-Mission se s cílenými výsledky účastnili i nemocní rakovinou. Hra si za několik měsíců své existence vydobyla značný věhlas. Stáhlo si jí už několik milionů lidí. Postižení chválí její uklidňující, ale i osvětové prvky. Proto je titul vhodný pro všechny – i zdraví lidé se díky němu mohou dozvědět mnohé o hrozbě rakoviny, možná najdou i inspiraci v tom, jak pomoci svým blízkým, kteří jsou nemocí postiženi.

Testování Re-Mission se s kýženými výsledky účastnili i nemocní rakovinou.

„Jde o první hru svého druhu, zkombinovali jsme robustní vědecký výzkum, vynikající hratelnost běžnou pro normální hry a pečlivou průzkumnou studii, abychom pomohli mladým lidem s rakovinou,“ říká vědecká pracovnice Remission HopeLab Pamela Kato. „Dostat hru do této fáze trvalo dva a půl roku, což je poměrně dlouhá doba, ale není jednoduché udělat z něčeho, tak úzce spojeného s rakovinou něco aspoň trochu zábavného.“

Hlavní hrdinkou Re-Mission je žena robotického, laboratorního původu, která však vypadá zcela normálně. Až na to, že má na zádech trysky, jež jí umožňují nejrůznější pohyby. Na první pohled může zarazit i prostředí – jedná se totiž o lidské útroby. Na těchto faktorech je hra však postavená, cílem je, aby hráči pochopili, co se děje v lidském těle postiženém zhoubnou nemocí a jakými prostředky může dojít k vyléčení. „A vzbudit dojem, že to vlastně není nic nemožného,“ dodává Pamela Kato.

To vše je zabaleno do formy akční hry, která se svou hratelností zdalekaRemission neliší od žánrových souputníků, tak jak by se mohlo na první pohled zdát. Kurzorovými šipkami ovládáte pohyb hrdinky. Jelikož se ocitáte v de facto volném prostoru, musíte vyřešit i otázku vertikální, tedy stoupání a klesání, což ale díky dobře rozpoloženému ovládání na klávesnici a myši není nic složitého. Pak už zbývá ovládnout jen rychlé otočky, umožňující rychlý únik z nepřáteli zahuštěných míst a samozřejmě práce se zbraněmi. Těch je hned několik, a ačkoliv by mohly připomínat konvenční bojové pomůcky – především svými účinky –, jedná se naopak o sérii medikamentů, jako jsou například antibiotika a různá další, pro zničení rakovinových buněk důležitá léčba.

Akce je ale samozřejmě jen zástěrkou pro vyšší smysl tohoto projektu.

Zbraně se samozřejmě hodí použít proti „nepřátelům“, již jsou pro změnu zpracováni ve formě nádorů a nejrůznějších člověku škodících buněk. Vyskytují se většinou ve velkých hejnech, mnohé se realisticky množí, tak jako ve skutečnosti, a je tedy nutné se jich obvykle do jedné zbavit. Mnohdy je situace ztížena tím, že není radno použít zbraně s rozsáhlým polem účinnosti,Remission protože ty by mohly zlikvidovat i buňky pro tělo přínosné a životně důležité. Léčba však sebou přináší různé vedlejší efekty, jako je například nechuť k jídlu. I tyto jevy hra reflektuje a formou různých miniher se snaží nemocným přiblížit jádro problému i to, jak se s ním mají vypořádat.

Akce je ale samozřejmě jen zástěrkou pro vyšší smysl tohoto projektu. Má přilákat mladé lidi, které například četba naučné literatury odrazuje. Jak už bylo řečeno, za oponou hry se skrývá rozsáhlý, několikaletý výzkum. Pomocník hlavní hrdinky Roxxi často neváhá a poutavě objasňuje všechny možné jevy, které se v těle postiženém rakovinou dějí a jak jim lze předcházet, popřípadě se jich zbavovat. Důležité je, že se v tomto směru ve hře opravdu nevyskytují žádné chyby a nesrovnalosti, tudíž nelze hovořit o mystifikaci nemocných.

Re-Mission se skládá ze zhruba dvacítky misí (každá v těle jiného člověka), Remission jež postupně postihují všechny kroky, které jsou pro léčbu rakoviny nutné udělat. Ještě než se do nich ale pustíte, je zapotřebí projít podrobným představením základů hry, aby je již nebylo nutné posléze opakovat. Jsou prezentovány formou pro naprosté laiky – za půl hodiny se naučí hrát skutečně každý a může se pak pustit do opravdového dobrodružství léčby rakoviny takto originální formou. Mluvíme tu o volně přístupném titulu, jehož vývoj stál i tak miliony, proto se nelze příliš pozastavovat nad zastaralým grafickým zpracováním. Naopak, na poměry freeware, tedy programů přístupných zdarma, jde o velmi dobrou kvalitu, která navíc plní všechny potřebné znázorňovací funkce. Pokud byste měli zájem organizaci HopeLab podpořit v jejich dalších projektech, není nic jednoduššího než prostřednictvím patřičných formulářů na jejím webu poslat dotaci.

Re-Mission je jedinečnou počítačovou hrou, jejíž přínos možná neocení mladý zdravý člověk, byť i tomu titul nabízí celou řadu přínosných vědomostí, ale jak se ukazuje, pro nemocné jde jednoznačně o vítané rozptýlení v jejich strastech a také podstatný psychologický faktor zvyšující naději na vyléčení. Re-Mission končí happy-endem, tvůrci doufají, že každý individuální boj se zákeřnou nemocí bude mít podobně šťastný závěr.

Mluvíme tu o volně přístupném titulu, jehož vývoj stál i tak miliony, proto se nelze příliš pozastavovat nad zastaralým grafickým zpracováním

Pokud hru chcete vyzkoušet, není to vůbec složité: na homepage se stačí registrovat a následně stáhnout instalační soubor, který má 1,6 GB. Za menší poplatek si lze hru nechat dát zaslat na DVD. Upozornění: Re-Mission je zatím k dispozici jen v anglické, francouzské a španělské mutaci. Pro pochopení významu hry je tedy nutné jeden z těchto jazyků ovládat.


Témata: Testování