Virus HIV (zeleně) na bílé krvince

Hráči pomocí hry poskytli klíč k boji proti viru HIV

  • 38
Hráči on-line hry Foldit vyřešili prostorové uspořádání proteinové molekuly jednoho enzymu za pouhé tři týdny. Přitom je to problém molekulární biologie, který se vědci marně snažili rozlousknout víc než jedno desetiletí. Na projektu Foldit se podíleli i čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Hra Foldit (volně přeloženo jako Ohni to) je experimentální videohra, kterou na Washingtonské univerzitě vyvinuli počítačoví odborníci ve spolupráci s biochemiky.

První on-line verze byla spuštěna v květnu roku 2008. Během roku ji vyzkoušelo 60 tisíc hráčů, dodnes tento počet stoupl na 236 tisíc.

Foldit patří mezi hry, jejichž smyslem není jen zábava. Vedlejším efektem takových her obvykle bývá řešení složitých vědeckých problémů, na něž počítače nestačí. protože jim chybí lidská intuice.

Ohýbání proteinů

Ve hře jde především o ohýbání proteinů (bílkovin). Hráči se při ní snaží ohýbat řetězce aminokyselin a skládat je do prostorových tvarů, čímž se de facto pokoušejí odhadnout krystalickou strukturu proteinů. S nadsázkou lze říct, že se ve hře Foldit dají zúročit všechny zkušenosti z hraní klasik jako Tetris.

Proteiny tvoří základ všech živých organismů. Jsou to vysokomolekulární látky, které se běžně skládají z tisíce až milionů aminokyselin.

Lidský protein ve hře Foldit

Nesložený protein ve hře Foldit

Abychom plně porozuměli vlastnostem daného proteinu, nestačí jen znát jeho chemický vzorec či pořadí aminokyselin v řetězci. Stejně důležitá, ba možná rozhodující, je i znalost jeho prostorového uspořádání. Určit trojrozměrnou strukturu proteinů je ale pro vědce skutečně tvrdý oříšek.

Retrovirové proteázy

Hra Foldit byla navržena tak, aby vědcům pomohla najít přesný trojrozměrný model proteázy retroviru M-PMV, což je enzym, který hraje klíčovou roli v rozmnožování viru HIV.

Vědecké týmy po celém světě se už léta snaží vyvinout látku, která by činnost tohoto enzymu zablokovala, ovšem marně. Bbiochemici neznali jeho prostorovou strukturu, a tudíž nevěděli, jak molekuly, které by enzym vyřadily z provozu, na enzym navázat.

Řešení za necelé tři týdny

To se podařilo až hráčům hry Foldit. A to za necelé tři týdny. Jak vidno, ke kýženému výsledku mohou vést i netradiční metody výzkumu.

"Lidé mají schopnost prostorové dedukce, tedy něčeho, v čem počítače zrovna nevynikají," tvrdí hlavní designér hry Seth Cooper. "Hry poskytují rámec pro spojení silných stránek lidí a počítačů."

Díky hře Foldit mohou vědci pracovat na vývoji nové vakcíny proti AIDS, zhoubné nemoci, která zaplavila celý svět. Ale nejen to, očekává se, že další kola hry by mohla posloužit při studiu příčin a léčení některých imunologických onemocnění, rakoviny či Alzheimerovy choroby.

Pohled do minulosti

Projekty, které k vědeckým účelům využívaly běžné uživatele připojené k internetu, vznikaly již v minulosti. Nejznámější z nich, program SETI@home, využíval domácí počítače k analyzování radiových signálů přicházejících z vesmíru, a to ve snaze objevit možné mimozemské civilizace. Lidé stojící za Foldit už za sebou jeden podobný program také mají. Jejich Rosetta@home z roku 2005 se rovněž zaobírala výpočtem proteinových struktur.

zdroje: www.washington.edu, www.pcmag.com, www.wikipedia.org, fold.it

,
Témata: Virus