Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hráči stávkovali proti vývojářům hry. Situace skončila smírem

Situace téměř jako z revolučních ulic skončila jednáním autorů se zástupci hráčů. Netradiční on-line hra znovu připomněla lesk i bídu dynamicky se rozvíjejících virtuálních her.

V minulých týdnech stála vesmírná hitovka EVE Online nad propastí. Originální titul čelil nepromyšlenému zavedení mikrotransakčních plateb. Namísto prázdného hořekování ale hráči uspořádali mohutné virtuální blokády a začali ve velkém rušit předplatné. Krizi zažehnalo až jednání představitele hráčů s vývojáři. Skončil tak nejvýznamnější incident v on-line hrách za posledních několik let.

Celou situaci odstartovala květnová expanze Incarna. Ta do hry, jež doposud stála pouze na vesmírných lodích, zavedla možnost procházet se po vesmírných stanicích s lidskými avatary (virtuální postava ovládaná hráčem). Spolu s nimi přišly i mikrotransakce. Po vzoru přídavků z jiných her si skrze ně hráči mohli za skutečné peníze dokoupit oblečení pro své virtuální postavy i další dekorace.

EVE Online: Quantum Rise

Proč se mikrotransakce, běžně užívané ve hrách od Farmville po Call of Duty, dočkaly tak mohutné vlny nevole? K pochopení je třeba si rozebrat jedinečnou hratelnost EVE Online. Systém celé hry je jeden velký experiment, vezoucí se na vlně hráčovy autonomie. Na rozdíl od mainstreamových on-line her jako World of Warcraft, si hráči EVE Online budují svou vlastní ekonomii.

Prakticky všechny herní předměty, včetně těch největších bitevních lodí, tak kousek po kousku vznikají čistě pod rukama hráčů samotných. Výsledkem mnohaleté práce je dynamicky fungující ekonomika i jedinečná hratelnost. A především pocit, že byť hráči za chod serverů platí vývojářům ze společnosti CCP, virtuální prostředí jako takové patří především jim samotným.

EVE Online

Citlivou ekonomiku ohrozilo především zdražení měsíčního poplatku za hraní. Ten je v EVE Online možné zaplatit jak skutečnými penězi, tak i herní měnou získatelnou v průběhu hraní. Jako v každé ekonomice je výše poplatku v herní měně pohyblivá, expanzí Incarna ale významně vzrostla. To řadě hráčů zkomplikovalo další přežití.

Mikrotransakcemi Incarny navíc začalo hrozit, že se ve hře objeví i předměty, získatelné za reálné peníze. Zjednodušeně řečeno, že nový hráč si za reálnou bankovku bude moci pořídit vlastní bitevník, aniž by musel projít typickým procesem hraní. Firma CCP to před lety popřela, hráči ale přesto v Incarně uviděli hrozbu.

Poprask způsobil uniklý e-mail ředitele CCP a po nich i uniklý interní dokument vývojářů z CCP. Tam se o EVE Online mluví jako o "zlatém dolu", jenž bude financovat další projekty společnosti. Svůj plán ovšem vývojáři realizovali přemrštěnými cenami "okrasných předmětů", tzv. vanity items. Tato virtuální trička pro avatary dosahovala cen desítek dolarů.

Symbolem krize se ale stal virtuální monokl v ceně 70 dolarů, což je ekvivalent poplatku na čtyři měsíce hraní. V jiných hrách přitom podobné předměty dosahují ceny maximálně několika dolarů.

Virtuální Bastila pod útokem

Ve hře založené na důvěře hráčů situace eskalovala 25. června, kdy se prý až 5 000 hráčů zúčastnilo několikahodinového zablokování celé herní ekonomiky EVE Online.

Nejviditelnějším protestem bylo obležení obchodní stanice v soustavě Jita. Až tisícovka hráčů v nejrůznějších plavidlech střílela na (nezničitelný) nejvýznamnější bod jejich virtuálního světa. Vznikla tak monumentální laserová show, za kterou by se nemusel stydět ani epický hollywoodský velkofilm.

Další tisíce se zúčastnily podobných protestů jinde, zatímco jiní hráči byli kvůli uzamčení přístupu uvěznění před rozličnými soustavami. Dokonce došlo i na protesty proti protestům.

Ačkoliv jde o působivou trucovací akci, daleko významnějším vyjádřením nesouhlasu byl dlouhý seznam hráčů, kteří zrušili své účty. V době kulminace krize se jejich seznam blížil stovce stran.

Odpověď vývojářů na sebe nenechala dlouho čekat, situaci ale příliš neuklidnila. V ostrém vyjádření CCP se píše například: "Podívejte se na oblečení, které na sobě máte právě teď. (…) Proč byste potřebovali kalhoty za 1 000 dolarů, když vám zcela stačí normální za 50 dolarů?" Obecně vývojáři v prohlášení urazili hráče za to, že si vůbec stěžují na fakt, že virtuální předměty jsou v EVE Online dražší než jejich reálné ekvivalenty.

Mír pro naši dobu

Vypjatá situace došla ke smíru až počátkem července. Na krizovém setkání se sešli zástupci hráčů s vývojáři z CCP a znovu a v poklidu si vyříkali vzájemné problémy.

EVE Online: Quantum Rise

Aby EVE Online definitivně potvrdila svůj status hry plné politikaření, nebyli jménem komunity vysláni jen tak nějací reprezentanti. Naopak, součástí EVE Online je totiž i zastupitelská organizace pravidelně volená hráči celé hry. Tzv. Council of Stellar Management, jak zní oficiální název orgánu, vyslal na jednání svého současného předsedu, elitního hráče Alexandera "The Mittani" Gianturca.

Povoláním právník, Mittani se společně s producentem Arnarem Hrafn Gylfasonem dohodl po dvou dnech na smíru. Pátého července oznámili, že CCP dodrží, co slíbila a mikrotransakce zůstanou pouze ve sféře "okrasných předmětů". Oba dva krizi přisoudili především problémům v komunikaci.

A právě jejich společné prohlášení vlilo hráčům naději do žil. Nezbývá, než doufat, že EVE Online má zaděláno na další spokojené roky provozu. Brzy ji má ostatně rozšířit on-line střílečka Dust 514.

Situace přesto přinesla řadu poučení, a to nejen hráčům či vývojářům EVE Online. Ukázalo se, že i dnes existuje aktivní komunita, která se nebojí (byť hystericky) ohradit proti špatnému zacházejí se "svým" titulem. Spolu s tím se porážky dočkala možnost koupit si předměty ovlivňující hratelnost, tolik oblíbené v mnoha jiných hrách.

A v neposlední řadě, virtuální protesty jsou snad nejzajímavějším sociologickým fenoménem ze světa on-line her od známé morové nákazy z World of Warcraft. Během té před šesti lety virtuální svět Azerothu zaplavila neplánovaná epidemie, kterou museli zastavit až samotní vývojáři. Kdo ví, možná, že stejně jako morovou nákazu zkoumali skuteční epidemiologové, i krize v EVE Online se dočká studie seriózních sociologů.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

VIDEO: Remake očekávaného Paper Maria zaujal s citem předělaným intrem

Remake dvacet let starého akčního RPG Paper Mario: The Thousand-Year Door z éry konzole GameCube...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...