The Elder Scrolls V: Skyrim

Hraní her negativně ovlivňuje chuť na sex, domnívají se vědci

  • 39
Podle výsledků studie italského týmu vědců mají hráči nižší chuť na sex než zbytek populace. Na druhou stranu zase méně trpí problémy s předčasnou ejakulací.

Vědeckých studií o chování hráčů počítačových her jsme tu měli spoustu. Co si vybavuji, je studie publikovaná v časopise The Journal of Sexual Medicine první, která se snaží přijít na to, jak hraní videoher ovlivňuje lidskou sexualitu. Její předběžné výsledky jsou pak docela překvapivé a pro nás hráče bohužel nepříliš lichotivé.

Sex ve virtuální realitě je záležitostí vzdálené budoucnosti.

Z výsledků vyplývá, že hraní her částečně vynahrazuje sexuální potřeby. Italský vědecký tým totiž dotazníkovým průzkumem mezi cca 400 muži ve věku 18–50 let zjistil, že ti, kteří hrají počítačové hry, mají nižší zájem o sex oproti těm, co je nehrají. Snížené libido si vědci vysvětlují tím, že během „paření“ se v lidském těle zvýšeně produkuje dopamin, tzv. hormon štěstí, který v lidském mozku funguje pro stimulaci center potěšení a odměn.

Lidé, kteří hrají intenzivně (čímž mají vědci na mysli více než hodinu denně), si na vyšší dávky dopaminu zvyknou a vybudují si proti němu jistou toleranci. Což v konečném důsledku znamená právě nižší zájem o sex. Má to však i svoji pozitivní stránku. Hráči prý méně trpí problémy s předčasnou ejakulací než nehráči.

Sexuální scény ze Zaklínače 3 patří mezi ty vkusnější.

Sami výzkumníci přiznávají, že jejich bádaní je teprve na začátku. Jednoznačnou odpověď na otázku, jestli má hraní her negativní dopad na lidskou sexualitu, ještě dát nemohou. „Doufám, že to tak není, sám jsem nadšeným hráčem,“ řekl vedoucí vědeckého týmu Andrea Sansone pro magazín Vice. „Myslím, že s videohrami je to třeba jako s fyzickým cvičením. Pokud se to nepřehání, může to mít spíše pozitivní přínos. Pokud se však překročí jistá hranice, objeví se negativní příznaky. Než však získáme spolehlivé výsledky, budu hrát dál,“ dodává.