Americká vláda v současné době přezkoumává vliv násilných médií na lidskou psychiku.

Americká vláda v současné době přezkoumává vliv násilných médií na lidskou psychiku.

Hry jsou horší než zbraně, znělo Amerikou

  • 50
Po prosincové střelbě v USA probíhají takřka hysterické debaty o střelných zbraních a vlivu počítačových her na vraždění. Americký senátor Lamar Alexander v souvislosti s tím předběžně odmítl přísnější podmínky pro prodej zbraní.

Reagoval tak na otázku americké televize MSNBC. Ta se tázala, jestli si politik dokáže představit podporu federálního zákona s tvrdšími pravidly pro prodej zbraní. Alexander po chvíli ticha odvětil, že počká teprve až na konkrétní návrhy.

"Víte, myslím si, že videohry jsou větší problém než zbraně, protože na lidi mají vliv," tvrdí senátor. Jeho prohlášení tak následuje po lednovém návrhu političky Diane Franklinové, která za násilí ve hrách chce vybírat daň ve výši jednoho procenta. Její definice násilí však zahrnuje jakékoliv tituly s věkovým doporučením 13+.

Do vymezení tedy spadá například budovatelská strategie Tropico 4 či titul The Sims 3, ve kterém se lidé starají o virtuální postavičku. Pokusy o podobné návrhy se však již v minulosti objevily v amerických státech Oklahoma a Nové Mexiko a v obou případech selhaly.

Komentář Bonuswebu

Věrohodné důkazy o přímém spojení násilí a počítačových her neexistují. Vědci prokázali, že násilné hry krátkodobě zvyšují agresi. Ta však nic nenaznačuje o dlouhodobějším vlivu her na psychiku člověka. Ačkoliv některé studie o tomto spojení hovoří, jde zpravidla o výzkumy, které vznikají na zakázku různých zájmových skupin.

Selský rozum říká, že lidé mohou být hrami ovlivněni stejně jako knihou či filmem. A jedině narušený jedinec nedokáže rozlišit mezi fiktivním světem a realitou. Pokud tedy chceme omezovat násilí, pojďme se bavit o veškerých formách zábavy. Zaměřit se pouze na hry je jednoduché, polovičaté a populistické.

Hry jsou nově pod drobnohledem vlády

Novou vlnu diskuze o hrách a jejich vlivu na násilí vyvolala prosincová střelba v americkém městě Newtown. Dvacetiletý Adam Lanza tehdy postřílel 27 lidí včetně své matky. Poslední kulku věnoval sám sobě.

Americká vláda v reakci na to začala zvažovat přísnější pravidla pro prodej zbraní a vyhradila také 10 milionů dolarů (190 milionů korun) pro výzkum násilných medií. Iniciativu koordinuje viceprezident Joe Biden, který se podle svých slov snaží dobrat pravé podstaty věci. Hry předem neodsuzuje a chce se prý situací racionálně zabývat.


Témata: The Sims, virtuální