Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry pro PS2 - část 1, vydání v roce 2000

  12:00aktualizováno  3:46
Vzhledem k nákupní horečce související s novou konzolí PlayStation 2 jsme se rozhodli zveřejnit obsáhlý materiál, v němž naleznete předpokládaná data vydání všech PS2 her pro letošní rok a také výběr her plánovaných na začátek příštího roku spolu s jejich stručným popisem, hodnocením a screenshotem. V první části se věnujeme titulům s datem vydání v roce 2000.

Původně jsme měli v úmyslu zpracovat skutečně kompletní průvodce „launch“ hrami pro PS2, ale uvědomil jsem si, že by to byl nadlidský úkol - zdaleka ne všechny jsme hráli či alespoň viděli a zdaleka ne všechny jsou (nebo i budou) koneckonců na českém trhu. Proto vám představujeme „pouhou“ patnáctku nejzajímavějších PS2 her pro tento rok. Postupem času budeme samozřejmě přinášet kompletní recenze, proto jsem také nechtěl představované hry hodnotit naostro a u stručné charakteristiky naleznete pouze pětistupňové hodnocení.

Celkově vzato je pro mne zatím letošní sestava her pro PlayStation2 spíše zklamáním. Nemohu se ubránit dojmu, že se autoři povětšinou rozhodli spíše „rozhodně něco vydat ještě letos“, než aby počkali na příhodný okamžik a na kvalitní nápad, vymakanou grafiku a opravdu zábavnou hratelnost. Samozřejmě tu jsou i zajímavé a celkem zábavné hry, ale rozhodně nic, co by odpovídalo slibům o novém pojetí her - na to si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Můžete tedy buď zůstat u PC, Dreamcastu nebo koneckonců i současné PlayStation a nebo si můžete koupit PS2 a čekat s ní (vyčkávacích her je spousta:-). V dalším článku vám představíme hry, které vyjdou v roce 2001 a všechny do jednoho pravděpodobně dostojí lesku, který PlayStation2 umně vykouzlilo marketingové oddělení Sony. Metal Gear Solid 2, The Gateway, Gran Turismo 3, Zone of the Enders, WipEout Fusion, The World Is Not Enough, Moto GP - nepropadejme panice. Koneckonců vzpomeňme na PlayStation, kde rozdíl čtyř let odpovídal minimálně dvěma letům rozdílu na stále vylepšovaném PC. Ale chápu vás - komu by se chtělo čekat.

Alespoň tedy jeden pozitivní postřeh - byl jsem opravdu příjemně překvapen nejen počtem titulů, které se Sony podařil nastřádat už při launchi (vzpomeňte na N64, které, pokud si dobře vzpomínám, přišlo na trh s pouhými třemi tituly a ani PlayStation jich neměla o mnoho více), ale především jejich originalitou. Pravda, závodních her je tu velká většina, ale dvě originální logické hry (Fantavision a Wetrix), megalomanská mlátička (Dynasty Warriors 2) či třeba zvláštní RPG-akční-strategie (Kessen) jsou příslibem toho, že i po čtvrtstoletí se můžeme bavit dobře a přitom stále jinak.

Fantavision

Fantavision
Na každé platformě existuje hra, kterou nelze tak snadno zaškatulkovat a u PS2 je to Fantavision. Je to sice logická hra, ale pekelně originální logická hra (s trochou fantazie snad kombinace Missile Command a Bust A Move), ve které odpalujete ohňostroje. Spojujete jednotlivé rakety a snažíte se vytvořit co možná nejkrásnější a nejokázalejší výbuchy. Hraje se slušně, ale nijak zvláště výjimečně. Grafika je působivá a zábava obzvláště v režimu pro dva hráče rozhodně není špatná, ale tohle zkrátka a dobře není to co jsme od PS2 čekali.
Vydavatel/Výrobce: SCEE/SCEJ
Žánr: Logická
Hodnocení: 71% - více v recenzi

ESPN International Track & Field

ESPN International Track & Field
Poslední díl nekonečné série Konami zaměřené na nekonečné bušení do tlačítek nepřináší mnoho nového - desítka disciplín je ovšem zvolena s citem pro vyváženost (100m sprint, dálka, hrazda, vzpírání, oštěp, trap atd.). Autoři se namísto vylepšení herního principu zaměřili v první řadě na změnu drsné grafiky z PS1, výtečná grafika a skvělá animace postav je tu tak spojena s osvědčeným, jednoduchým, ale návykovým herním mechanismem. Ideální pro multiplayerové večírky - v tomto směru je to špička svého žánru.
Vydavatel/Výrobce: Konami
Žánr: Sport
Hodnocení: 84% - více v recenzi

Silent Scope

Silent Scope
Jednoznačně jeden z nejzajímavějších úvodních titulů pro PS2. Silent Scope je konverze automatového hitu, v němž se dostáváte do role ostřelovače a zachránce prezidenta a jeho rodiny před nelítostnými teroristy. Ovladač možná není tak precizní jako puška u automatové verze, ale v rámci možností je tato překážka zvládnuta více než dobře. A tak je nakonec jedinou vážnější chybou hry právě její arkádovost - rychle se do ní dostanete a budete se skvěle bavit, ale po pár dnech hru se vším všudy dohrajete a už se k ní nevrátíte. Takže se možná vyplatí zaskočit do herny a rozměnit pět stovek...
Vydavatel/Výrobce: Konami
Žánr: Akční
Hodnocení: 79% - více v recenzi

Midnight Club

Midnight Club
Co by se tak dalo čekat od tvůrců Midtown Madness? No samozřejmě Midtown Madness 2. Kromě toho si ovšem stihli střihnout Midnight Club na PS2, což je ovšem to samé (s trochou Drivera a Grand Theft Auta). V reálných ulicích New Yorku a Londýna se honíte, závodíte a ... no a to je všechno. Zápletka je opravdu ubohá, hratelnost stereotypní a grafika tak nějak nevýrazná. Londýn sice poznáte, ale tak nějak si budete pořád připadat ve hře. Jako celek to není úplně špatné, ale něco tomu chybí. Možná šťáva, kterou bychom u hry s podtitulem „Street Racing“ očekávali.
Vydavatel/Výrobce: Take 2/Angel Studios
Žánr: Akční
Hodnocení: 3/5 - více v novince

Ridge Racer V

Ridge Racer V
Jeden z hlavních trumfů launche je zároveň jedním z jeho největších zklamání. Jak se dalo očekávat, grafika byla výrazně vylepšena (je svižná a detailní), v evropské verzi však zůstaly na stranách po převodu z NTSC široké černé pruhy. Okruhů není mnoho (7), navíc jsou všechny zasazeny do stejného prostředí - hratelnost není tak špatná, ale dlouho vám nevydrží. Pokud chcete opravdové mistrovské dílo, počkejte do března na Gran Turismo 3, spokojíte-li se s kompromisy, Ridge Racer vám pomůže těch pár měsíců přečkat v relativní spokojenosti.
Vydavatel/Výrobce: Sony/Namco
Žánr: Závodní
Hodnocení: 3/5

Tekken Tag Tournament

Tekken Tag Tournament
Když přijde na souboj žánru mlátiček, vítězí Tekken na celé čáře. Namco si samo sobě trochu zkomplikovalo situaci skvělým Soul Caliburem pro Dreamcast, ale kolik z potencionálních majitelů PS2 ho hrálo? Tekken Tag je na jednu stranu lepší (jemná grafika je opravdu působivá), na straně druhé však stejný jako třetí díl (hratelnost se příliš nezměnila a i postavy jsou vesměs známé z dřívějška). Hra tedy možná není dokonalá, nepostrádá však ono jedinečné kouzlo, které má právě a jen tato série. Nabízí takřka nekonečnou hratelnost (14 postav k odemknutí, různé obtížnosti atd.). Tedy alespoň do doby než vyjde Tekken 4.
Vydavatel/Výrobce: Sony/Namco
Žánr: Mlátička
Hodnocení: 5/5

FIFA 2001

FIFA 2001
Největší fotbalová hra na světě pochopitelně nesmí chybět ani na PS2. A i když možná nemá na fotbalovou nádheru Luise Figa, pod svou úroveň nejde. Tedy řekněme takový Thierry Henry. Podobně jako u řady ostatních titulů se EA soustředili na vylepšení technické stránky - grafika vypadá minimálně stejně dobře jako na PC, ještě lepší jsou modely hráčů a animace. Po herní stránce se toho mnoho nezměnilo, ale na to jsme si zvykli již dávno. FIFA je opět postavena především na gólech a ty tu opravdu padají nádherné. Takže klasika. A mimochodem, druhý fotbalový titul ve startovací nabídce (ISS od Konami) možná nemá šanci co do grafiky, ale herně je dost možná lepší.
Vydavatel/Výrobce: EA/EA Sports
Žánr: Fotbal
Hodnocení: 4/5

NHL 2001

NHL 2001
A s hokejem to není o mnoho jiné. I NHL 2001 je ještě o fous lepší než PC verze a vypadá neskutečně přitažlivě, obzvláště díky nádherným animacím a modelům hráčů (nemluvě o obličejích). Navíc se pak, věřte nebo ne, tato hra báječně i hraje. Spíše než simulace je to svižná a adrenalinová arkáda (viz pěstní souboje) a jednoduché ovládání tu rozhodně není na závadu. Přečtete-li si PC recenzi NHL 2001, budete mít ucelenou představu o tom, jak vypadá i verze pro PlayStation2. A dodávat, že i ta je kompletně v češtině a s úvodním komentářem Petra Vichnara, je možná zbytečné.
Vydavatel/Výrobce: EA/EA Sports
Žánr: Hokej
Hodnocení: 5/5

F1 Championship Season 2000

F1 Championship Season 2000
Simulací F1 se v poslední době zabývá možná až trochu moc firem. Ještě v listopadu se s výsledky svého „bádání“ pochlubili EA a také UBI Soft (F1 Racing Championship), já se však nemohu ubránit dojmu, že se nakonec bude smát ten třetí vzadu - F1 2001 od Sony (k vydání v březnu). Jediné, co může titul EA nabídnout, je parádní plynulá grafika. Hratelnost je takřka identická s posledním dílem pro PlayStation a abychom snad na to nepřišli, autoři pro jistotu nepochopitelně pokazili ovládání. Tato hra je spíše než dokonalou simulací zábavnou projížďkou po formulích. Herně nenabízí mnoho nového, takže raději počkejme.
Vydavatel/Výrobce: EA/EA Sports
Žánr: Závodní
Hodnocení: 2/5

Dynasty Warriors 2

Dynasty Warriors 2
Tenhle kousek se dočkal velmi slušného úspěchu v Japonsku a je jen dobře, že patří mezi tu hrstku úspěšných japonských her, které pochopíme a oceníme i my. Je to v podstatě dosti originální pojetí mlátičky. Rozpomeňte se a představte si Braveheart. Představte si Williama Walaceho. Představte si, jak vlítne do bitvy a řeže jednoho anglána za duhým. A to jste vy - až na to, že bojujete v Číně, kterou se snažíte smířit. Jste uprostřed nelítostného souboje, kolem vás jsou stovky nepřátel (nemluvě o vašich spolubojovnících) a vy je řežete jednoho po druhém. Grafika je rozhodně dostačující a hratelnost, byť možná trochu stereotypní, rozhodně rajcovní. Nápad je to totiž výtečný.
Vydavatel/Výrobce: Midas
Žánr: Kcei
Hodnocení: 5/5

Co letos vyšlo a co ještě vyjde
Zde jsou letošní předpokládaná data vydání všech PS2 her a také výběr her plánovaných na začátek příštího roku. Samozřejmě nelze zaručit, že se v České republice budou prodávat opravdu všechny a podobně se nelze spolehnout ani na přesná data vydání.

  24. listopadu (launch hry pro Evropu)
Odrážka Fantavision (SCEE)
Odrážka Ridge Racer 5 (SCEE)
Odrážka Tekken Tag Tournament (SCEE)
Odrážka Top Gear Dare-Devil (Kemco)
Odrážka Gradius 3 & 4 (Konami)
Odrážka Silent Scope (Konami)
Odrážka ISS (Konami)
Odrážka TimeSplitters (Eidos)
Odrážka Wild Wild Racing (Rage)
Odrážka Midnight Club (Take 2)
Odrážka Smuggler’s Run (Take 2)
Odrážka Orphen: Scion of Sorcery (Activision)
Odrážka Streetfighter EX3 (Capcom)
Odrážka Dynasty Warriors 2 (Midas)
Odrážka Ready 2 Rumble: Round 2 (Midway)
Odrážka RC Revenge Pro (Acclaim)
Odrážka Super Bust-A-Move (Acclaim)
Odrážka Aqua Aqua - Wetrix H2O (SCi)
Odrážka Summoner (THQ)
Odrážka Rayman Revolution (UBI Soft)
Odrážka F1 Racing Championship (UBI Soft)
Odrážka Snowboard Supercross (EA)
Odrážka NHL 2001 (EA)
Odrážka FIFA 2001 (EA)

  1. prosince
Odrážka ESPN International Track & Field (Konami)
Odrážka Madden 2001 (EA)
Odrážka Swing Away Golf (EA)

  8. prosince
Odrážka ESPN Winter X-Games Snowboarding (Konami)
Odrážka Disney’s Dinosaur (UBI Soft)
Odrážka Cool Pool (Take 2)
Odrážka Surfing H30 (Take 2)
Odrážka Kessen (EA)
Odrážka X-Squad (EA)

  15. prosince
Odrážka Dead or Alive 2 (SCEE)
Odrážka Theme Park World (EA)
Odrážka Driving Emotion Type S (EA)
Odrážka Stunt GP (Titus)

  22. prosince
Odrážka F1 Championship Season 2000 (EA)

  Začátek 2001 (výběr)
Odrážka Skysurfer (Virgin)
Odrážka Moto GP (SCEE)
Odrážka Army Men: Sarge’s Heroes 2 (3DO)
Odrážka Eternal Ring (Crave)
Odrážka Unreal Tournament (Infogrames)
Odrážka Gran Turismo 3 (SCEE)
Odrážka Wipeout Fusion (SCEE)
Odrážka Dark Cloud (SCEE)
Odrážka Formula 1 2001 (SCEE)
Odrážka Evergrace (Crave)
Odrážka NBA 2001 (EA)
Odrážka The World Is Not Enough (EA)
Odrážka Donald Duck Quack Attack (UBI Soft)
Odrážka The Bouncer (Square)
Odrážka Project Eden (Eidos)
Odrážka Cool Boarders 2001 (SCEE)

TimeSplitters
Konečně nějaký „exkluzivní“ titul, u kterého vás nečeká charakteristika „stejné jako na PC“. TimeSplitters je klasická 3D akce. Tím klasická myslím nikoliv ve stylu Half-Life, ale ve stylu Doomu. Žádné chození kolem horké kaše, tady střílíte a zabíjíte po stovkách a pro odreagování občas vyřešíte primitivní hádanku. Grafika je báječná a svižná, ale je jednoznačně zastíněna perfektní hratelností. Jedním z hlavních atributů je tu režim pro čtyři hráče a generátor arén. TimeSplitters jsou momentálně jednou z největších ozdob PS2 - tam, kde ztrácí na intelektu, vás odrovná totální krvežíznivost.
Vydavatel/Výrobce: Eidos/Free Radical Design
Žánr: 3D akce
Hodnocení: 5/5

SSX
SSX neboli celým názvem Snowboard Supercross je tak trochu podobná sérii Cool Boarders, ale není tak „šedá“ a rozhodně se neschovává někde za rohem a nevyčkává, až si svou slávu odbydou závodní a akční hry. Když tak nad tím přemýšlím, je to vlastně nejlepší launchová hra a když si uvědomíte, že jde o snowboardovou hru, určitě vám také dojde, že musí mít sakramentské kouzlo. Má. Tak třeba nádhernou grafiku plnou překrásných efektů (no, občas se trochu sekne...). A nebo hratelnost. Ve skutečnosti sice stále jen svištíte dolů z kopce, ale tady to konečně můžete dělat celé dny a nebudete se nudit. Proč? Triky a speciální odměny za ně (a že je jich požehnaně). Nápaditý design tratí plných zkratek. Různé postavy s opravdu odlišnými vlastnostmi a atributy. Chápete? SSX berte, letos na PS2 moc podobných her nebude. Pokud vůbec nějaká.
Vydavatel/Výrobce: EA
Žánr: Závodní
Hodnocení: 5/5

Wild Wild Racing
Další z mnoha závodních her, které na to jdou jinak než přes nudné okruhy. A další z mnoha slibných her, které spíše zklamou než překvapí. Grafika rozhodně z PS2 neždíme všechno (ve skutečnosti bych to dokonce odhadoval na nějakých 20%, ale to ukáží až příští léta), ale nakonec je celkem příjemná. Je tu i solidní množství různých vozidel a množství velmi nápaditých tratí (opravdu rozdílné lokace od Ameriky přes Indii až po Island), které jsou příjemné především svým kompromisem mezi obyčejným okruhem a neomezeným pohybem. Je tu dokonce i celá řada režimů včetně Capture The Flag (i když ve dvou to opravdu není žádný zázrak). Něco tomu ale chybí a i když je to slušná hra, postrádá vyšší cíle.
Vydavatel/Výrobce: Rage
Žánr: In-house
Hodnocení: 3/5

Gradius 3 & 4
Zatímco adventury a další žánry umírají, staré 2D střílečky stylu R-Type ne a ne odejít. Díky bohu. Konami nám přináší své dvě nejúspěšnější automatové hry tohoto žánru v jednom balíku. Gradius 3 (z roku 1989) vás rozpálí, to nejlepší však objevíte teprve v Gradiusu 4 (1999). Hodnotit grafiku není snadné, jde přece o předělávky a alespoň z poloviny o remake, hratelnost však nepostrádá šťávu a bez větších problémů sekunduje aktuálním titulům. Škoda, že Konami nezařadilo pár dalších klasických hitů, takto lze hru doporučit jen a pouze retro maniakům, kteří mají pro tento žánr slabost.
Vydavatel/Výrobce: Konami
Žánr: Akční
Hodnocení: 3/5

Smuggler’s Run
I poslední hra našeho dnešního představení je hra závodní. Tento žánr má totiž nad ostatními velkou převahu (OSM her) a skoro to vypadá, že tomu tak bude i v následujících měsících. Smuggler’s Run je ze závodních her jistě tou nejzajímavější, kombinuje totiž ilegální pojetí Drivera a GTA se závody off-roadů (závodíte v buginách). Takže rozhodně zaměření na zábavu spíše než na realismus - čekají vás různé úkoly a především výtečný multiplayer.
Vydavatel/Výrobce: Midas
Žánr: Kcei
Hodnocení: 4/5

Autor:
Nejčtenější

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein 2: střílet nácky je lepší se zbraní v každé ruce

Koncem října se vrátí bijec nacistů B.J. Blazkowicz, aby dokončil rozdělanou práci z New Order, na nějž hra navazuje. Pár věcí se změní.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

Další z rubriky

Grimoire : Heralds of the Winged Exemplar
Dílo šílence, nebo génia? Přes 20 let vyvíjená hra je konečně hotová

Krokovací dungeon Grimoire: Heralds of the Winged Exemplar byl poprvé oznámen v roce 1997. Po více než dvaceti letech je konečně venku. Jeho přijetí je však...  celý článek

Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein 2: střílet nácky je lepší se zbraní v každé ruce

Koncem října se vrátí bijec nacistů B.J. Blazkowicz, aby dokončil rozdělanou práci z New Order, na nějž hra navazuje. Pár věcí se změní.  celý článek

Artifact - The Dota Card Game
Valve oznámilo novou hru. Není to ta, v niž jsme doufali

Valve na turnaji The International 2017 oznámilo novou hru. Není to ovšem Half-Life 3, ale nová digitální karetní hra.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.