Hry roku 2001 podle čtenářů BonusWebu

  • 297
Téměř celý leden jste mohli hlasovat o nejlepší hry roku 2001. Hlasování se díky tisícům našich čtenářů stalo dosud největší podobnou anketou v České republice a pokud vás zajímá, které tituly si odnášejí ocenění pro nejlepší hru svého žánru na základě vašich sympatií, přečtěte si tento článek.

Poté, co jsme na začátku roku vyhlásili nejlepší hry roku 2001 podle našeho redakčního hlasování, rozhodli jsme se dát podobnou možnost i vám a uspořádali jsme dosud největší anketu svého druhu na českém internetu – čtenářské hlasování o hru roku 2001. V tom jsme vám nabídli stejnou nominaci her, z nichž vybírali i redaktoři a stálí spolupracovníci BonusWebu, přičemž narozdíl od nás jste mohli přidělit v každé kategorii jen jeden bod. To ovšem bohatě stačilo, neboť nás hlasovalo patnáct, zatímco od vás se nám sešlo neuvěřitelných 3.347 platných hlasů. Pojďme se tedy společně podívat, jak to všechno nakonec dopadlo a kterým hrám jste nakonec udělili ocenění nejlepší titul svého žánru roku 2001.

1st person akce:
počet hlasujících: 2.898 (86,6%)

1) Operation Flashpoint - 1.020 hlasů (35,2%)
2) Return to Castle Wolfenstein - 969 hlasů (33,4%)
3) Aliens vs. Predator 2 - 521 hlasů (18%)

Budeme-li tyto výsledky srovnávat s redakčním hodnocením, pak se toho zase až tolik nezměnilo, pominu-li pořadí. Zatímco u nás vyhrál Wolfenstein před AvP2 a Operation Flashpoint, vy jste ukázali, nakolik si ceníte dobře odvedené práce českých vývojářů, což katapultovalo taktickou válečnou simulaci od Bohemia Interactive Studio, byť s odřenýma ušima, na první místo. Agent Blazkowitz teď zřejmě zamačkává slzu v oku, vždyť to bylo přeci jenom o fous, musí však počítat s tím, že ačkoliv vymítání nacistů je pro většinu Čechů stále požitkem, pařba a ocenění kvalit domácí hry ji ještě o něco převyšuje. Aliens vs. Predator 2 pak ukázal, že v souboji titánů i kvalitně provedená předělávka dobrého filmového snímku sleduje soupeřící dvojici na prvních místech s rezervovaným odstupem.

3rd person akce:
počet hlasujících: 2.649 (79,2%)

1) Max Payne - 2.114 hlasů (79,8%)
2) Alone in the Dark IV - 124 hlasů (4,7%)
3) Severance: Blade of Darkness - 99 hlasů (3,7%)

Ačkoliv byl výsledek této kategorie znám již dlouho dopředu, tak přesvědčivé vítězství drsného fešáka Maxe Payna jsme nečekali ani u nás v redakci. Kategorie 3rd person akcí díky němu patří k nejjasnějším v našem hlasování a rozdíl téměř dvou tisíc hlasů mezi prvním a druhým místem v podobě hororové Alone in the Dark IV: The New Nightmare je toho jasným důkazem. Jinak jste však svými sympatiemi ukázali, že máte stejný názor jako my v redakci a hry dopadly co se výběru i pořadí týče naprosto stejně jako v našem redakčním hlasování.

Adventury:
počet hlasujících: 1.907 (57,0%)

1) Atlantis III: Nový Svět - 758 hlasů (39,8%)
2) Stupid Invaders - 377 hlasů (19,8%)
3) Myst III: Exile - 246 hlasů (12,9%)

Srovnáme-li výsledky vašeho hlasování s redakčním, zjistíme, že na stupni vítězů nezůstal doslova kámen na kameni. To nás ale v žádném případě nepřekvapilo, ba spíš naopak - složení vámi zvolené vítězné trojice se dalo předpokládat. Je totiž naprosto logické, že hráči mohou hlasovat jen pro to, co měli možnost sami hrát. A hrát mohli většinou pouze to, co jim umožní místní distributoři... a pokud je hra navíc ještě v češtině, je o jejím úspěchu prakticky rozhodnuto. Proto bylo předem jasné, že kvalitní a zábavná adventurka Gilbert Goodmate, kterou naše redakce ocenila bronzovým pohárkem, nemá v čtenářském hlasování sebemenší šanci na úspěch, což se nakonec potvrdilo jejím naprostým propadem. Redakčního vítěze, hru DragonRiders (u níž jsme přeci jen předpokládali, že si u vás povede o něco lépe), vystřídal suverénní Atlantis III, přestože je to podle mnohých nejslabší díl série, a stříbro si po zásluze odnáší sice krátká, ale extrémně zábavná komedie Stupid Invaders. Vynikající Myst III: Exile musel jít lokalizovaným titulům z cesty a může být nakonec rád, že zakotvil na bronzové pozici.

Arkády:
počet hlasujících: 1.785 (53,3%)

1) Rayman M - 569 hlasů (31,9%)
2) Harry Potter & Philosophers Stone - 397 hlasů (22,2%)
3) Adventure Pinball - 188 hlasů (10,4%)

Arkády se spolu s logickými hrami ukázaly být pro vás nejméně zajímavou kategorií, přesto však do ní hlasovala více než polovina zúčastněných čtenářů. A trojice vítězů, mimochodem na chlup stejná jako v našem redakčním hlasování, se odtrhla od svých pronásledovatelů prakticky od úplného počátku. Vedení se bez skrupulí ujal i náš redakční vítěz Rayman M a to i přesto, že se v ČR prozatím neprodává a společnost Playman ho dodá do obchodů (kompletně počeštěného) až za několik týdnů. Za takové menší překvapení můžeme považovat tu skutečnost, že Raymana M na jeho trůnu příliš neohrožoval monstrózně vyhypovaný Harry Potter & Philosopher’s Stone, u nějž jsme očekávali trochu razantnější odezvu. Třetí pozici pak bez problémů uhájil Vrecův oblíbený Adventure Pinball, jenž díky své originalitě nemá mezi pinbally konkurenci.

Logické:
počet hlasujících: 1.675 (50,1%)

1) Loco Commotion - 535 hlasů (31,9%)
2) Sheep, Dog & Wolf - 378 hlasů (22,6%)
3) Puzzle World - 187 hlasů (11,2%)

Ačkoliv nejlepší logická hra roku 2001 pochází z Čech, konkrétně od brněnských vývojářů z Plastic Reality Technologies, hlasoval v této kategorii nejmenší počet čtenářů a to jen každý druhý z vás. To však brňákům stačilo k prvnímu místu, což se ostatně dalo očekávat. Na druhé místo jste pak dosadili poměrně kvalitní konverzi oblíbeného PSX titulu Sheep, Dog & Wolf (podle nás skončila třetí), přičemž si v souvislosti s naším hlasováním prohodila místo se spoustou skládaček hýřícím Puzzle Worldem. I přesto malou účast v této kategorii jsme však byli příjemně překvapeni vašimi znalostmi herních titulů tohoto žánru, byť na ně v herních prodejnách v České republice narazíte s výjimkou Loco Commotion jen náhodou.

RPG a dungeony:
počet hlasujících: 2.009 (60,0%)

1) Wizardry VIII - 816 hlasů (40,6%)
2) Anachronox - 280 hlasů (13,9%)
3) Arcanum - 279 hlasů (13,9%)

Zatímco u logických her jsme byli vaší účastí příjemně překvapeni, RPG a dungeony nás překvapily naopak nemile a to zejména proto, že je, soudě dle počtu hlasujících, paří jen 60% z vás. I přesto však naprosto jasně a nutno říct že i zasloužene vyhrály rozsáhlé a téměř dokonalé Wizardry VIII s výrazným odstupem před druhým Anachronoxem a třetím Arcanem, které souboj o stříbrnou medaili prohrálo o jeden jediný hlas. Škoda jen, že se do České republiky dosud nedostal výtečný Gothic od Piranha Bytes (v čtenářském hlasování skončil čtvrtý, na našem trhu by se měl objevit v březnu), pak by možná pořadí her vypadalo jinak, třeba jako v případě redakce, kdy Gothic skončil třetí (tady mělo pro změnu štěstí Arcanum, které jej porazilo o jediný bodík :o)).

Simulátory:
počet hlasujících: 2.213 (66,1%)

1) IL-2 Sturmovik - 577 hlasů (26,1%)
2) MS Train Simulator - 430 hlasů (19,4%)
3) MS Flight Simulator 2002 - 356 hlasů (16,1%)

Jak jsme zjistili, překvapivě mnoho z vás hraje nejrůznější simulátory a kromě toho máte i dobrý vkus. :o) Ačkoliv vydání IL-2 Sturmovika jeho domácí distributor Playman teprve připravuje a sice na konec února, už nyní jste mu přiřkli (nutno říct, že zcela zaslouženě) první příčku ve své kategorii a to i přesto, že měl opravdu silnou konkurenci v podobě microsoftích Train Simulator a Flight Simulator, které mu notně šlapaly na paty (upřímně jsme ale čekali, že odstupy na prvních třech příčkách budou ještě těsnější).

Sportovní:
počet hlasujících: 2.537 (75,8%)

1) NHL 2002 - 1.768 hlasů (69,7%)
2) FIFA 2002 - 471 hlasů (18,6%)
3) Championship Manager 01/02 - 129 hlasů (5,1%)

NHL 2002 je podle 1.768 z vás, tedy 69,7% v kategorii sportovních her platně hlasujících čtenářů, nejlepší sportovní simulací roku 2001. Tak tohle bychom opravdu nečekali. :o) Ostatně stejně dobře si tahle asi nejoblíbenější hra v České republice vedla i v našem hlasování a i my jsme na druhou příčku zařadili její fotbalovou sestřičku Fifu, stejně jako vy. Jen v případě třetího místa jsme dali přednost NBA, které podle vás skončilo až na čtvrtém místě, když jej o několik hlasů předstihl Championship Manager 01/02. Inu, někdo má rád holky, jiný zase vdolky a sportovní fandové si libují nejen v simulacích, ale i v nejrůznějších manažerech. Proti gustu ovšem žádný dišputát, uvidíme, jak dopadne tahle kategorie v příštím roce.

Realtimeové strategie:
počet hlasujících: 2.649 (79,2%)

1) Commandos 2: Men of Courage - 979 hlasů (37%)
2) Empire Earth - 508 hlasů (19,2%)
3) Desperados: Wanted Dear or Alive - 286 hlasů (10,8%)

Legendy táhnou a dokazuje to i první místo druhého dílu oblíbené válečné strategie Commandos 2: Men of Courage od špičkových Pyro Studios. Ačkoliv nás tahle hra potěšila řadou nových prvků a špičkovou grafikou, usoudili jsme, že revolučním počinem v oblasti realtimeových strategií je s ohledem na všechny aspekty jednoznačně Empire Earth. Vy jste nás ovšem stejně jednoznačně převálcovali a řekli nám, že tahkle by to tedy opravdu nešlo a že spíše než si pochvalovat nové prvky je lepší ocenit herní stálice a zaběhnuté systémy ve hrách. Alespoň že nehrozí vymírání nových prvků, po zuby ozbrojení pistolníci z divokého západu v Desperados: Wanted Dear or Alive totiž sledují záda Empire Earth z uctivé vzdálenosti a jejich alkoholem do červena zabarvené nosy naznačují, že ji netrefí, byť by se o to sebevíce snažili.

Strategie ostatní:
počet hlasujících: 2.659 (79,4%)

1) Black and White - 749 hlasů (28,2%)
2) Civilization III - 450 hlasů (16,9%)
3) Stronghold - 414 hlasů (15,6%)

Peter Molyneux, jedna z legendárních postaviček herního průmyslu, se svou božskou strategií Black and White ukázal, že stále ví, co na počítačové hráče platí a konkurovat mu v tomto směru nedokázal ani minimálně stejně populární Sid Meier s třetím dílem proslulé Civilizace. Navíc se díky vám Meier spíše než s Molneuxem popral s vývojáři Strongholdu, které porazil o pouhých šestatřicet hlasů. Upřímně řečeno jsme do něj vkládali mnohem větší naděje, v našem případě totiž nebylo o jeho vítězstí pochyb a bohové z Black and White se nedostali ani mezi tři nejlepší hry. Nu což, rozmarnému božstvu se meze nekladou a vašim názorům také ne. :o)

Závodní:
počet hlasujících: 2.136 (63,8%)

1) F1 2001 - 1153 hlasů (54,0%)
2) F1 Racing Championship - 206 hlasů (9,6%)
3) Nascar Racing - 135 hlasů (6,3%)

Jeden z nejkrásnějších soubojů se odehrával právě v kategorii závodních her a to o třetí, tedy poslední oceňovanou pozici. Soupeřili mezi sebou kvalitní, ale v ČR nepříliš známý NASCAR Racing 4 a jediný zástupce rally v nominační listině, kterým je Paris-Dakar Rally. Nakonec o jeden jediný hlásek získal bronz prvně jmenovaný titul, jenž si podle nás toto ocenění rozhodně zaslouží. Vzhledem k loňské mizivé úrodě kvalitních závodních her (Rally Trophy a Rally Championship Extreme nebyly zrecenzovány včas, tudíž dostanou šanci až příští rok) se na dvou předních pozicích usadily dva simulátory formulí, z nichž s obřím náskokem vyhrál F1 2001 od EA Sports.

Datadisky:
počet hlasujících: 2.419 (72,3%)

1) Diablo 2: Lord of Destruction - 829 hlasů (34,3%)
2) Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal - 514 hlasů (21,3%)
3) Red Alert 2: Yuri's Revenge - 352 hlasů (14,6%)

Ač se mohou v Black Isle Studios snažit sebevíc, na fenomén Diabla prostě nemají. Ano - akční RPG Diablo II se stalo v naší vlasti tak obrovskou bombou, že ani jeho datadisk s podtitulem Lord of Destruction nemohl zůstat bez odezvy. A jak sami vidíte, vaše odezva byla natolik velká, že ho vynesla na první pozici v této kategorii. Přídavek k Baldur’s Gate II, jenž se stal vítězem redakčního hlasování, ale taktéž neodchází s prázdnou a obdobně na tom je i bronzový Red Alert 2: Yuri’s Revenge.

Tak a je to. Vyhlašování těch nejlepších her roku 2001 už máme za sebou - a ani to nebolelo. Děkujeme vám za hojnou účast v anketě a za vaši spolupráci a pojďme se společně těšit na hry, které nám přinese rok letošní. Co myslíte, které z nich budeme na tomto místě vyhlašovat za dvanáct měsíců? Zkuste si tipnout třeba v diskusi pod článkem.