Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: 17"" LCD podruhé

  12:00
Nabídka LCD displejů vypadá čím dál lákavěji, ceny jsou čím dál přístupnější... Nenechme se ale zlákat k něčemu, čeho bychom později litovali. Staré dobré CRT monitory v něčem stále vedou. || Na světě je Celeron 2,8 GHz.

Další várka nových 17" LCD displejů
Mnoho hráčů s nadprůměrným hardwarovým rozpočtem jistě uvažuje o nahrazení svého klasického CRT monitoru elegantním LCD displejem (nebo tuto výměnu již provedli). Jak už jsem psal dříve, takovýto krok je třeba učinit s rozmyslem, protože výsledkem by mohlo být drahé zklamání. Většina nejlevnějších LCD displejů se rozhodně nedá označit za dobrou zobrazovací jednotku pro hry – rozhodně tedy ne pro 3D hry. Zde totiž potřebujeme rychlé rozsvěcení a zhasínání jednotlivých pixelů, jinak se dočkáme nepříjemného rozmlžení pohybujících se předmětů. Tato rychlost je u klasických monitorů mnohem vyšší než u LCD displejů, i když některé nové typy LCD obrazovek už na tom nejsou špatně a lze je použít pro hraní všeho druhu.

Podle průzkumu některých hardwarových serverů to vypadá, že doba odezvy, která je obecně pokládána za jeden z nejdůležitějších parametrů LCD displeje, není příliš významným ukazatelem. Jak je to možné? Výrobci obvykle definují dobu odezvy jako dobu, za kterou zhasne a znovu se rozsvítí bílý bod. Jenže se ukázalo, že doba přechodu mezi bílou a černou se může výrazně od doby přechodu mezi šedou a černou, zelenou a modrou, bílou a červenou atd. Měření firmy Mitsubishi zveřejněná serverem ExtremeTech ukazují, že přechod mezi bílou a černou může být u konkrétního displeje 3x rychlejší (17 ms) než přechod mezi bílou a šedivou (54 ms).

Jako hráči, kterým na těchto schopnostech LCD displeje obzvlášť záleží, musíme brát údaj výrobce o době odezvy jen jako orientační vodítko. Obecně lze samozřejmě říct, že displej s dobou odezvy 16ms bude svižnější než 20ms displeje, ale při přechodech mezi některými barvami tomu může být i naopak. Zde je tedy obzvlášť důležité před koupí studovat recenze a nejlépe si nechat displej nejdřív předvést na svých oblíbených 3D hrách.

Na začátku července jsem psal o čerstvě na trh přicházejících 17" LCD displejích založených na nových 16ms a 20ms panelech Hyundai a AU Optronics. Již tenkrát se překvapivě ukázalo, že herní obraz 20ms panelů Hyundai je méně rozplizlý než obraz 16ms panelů AU Optronics. De facto už bychom tu neměli mluvit o značce Hyundai, protože vlastníkem LCD pobočky firmy Hyundai se letos stala čínská BOE Group a vznikla tak značka BOE HyDis. A nyní jsou tu se svými 16ms panely dva výrobci z nejrenomovanějších: Samsung a LG. Server Tom’s Hardware Guide testoval nové LCD displeje Hercules ProphetView 920 Pro DVI (20ms panel HyDis), NEC LCD71VM (16ms LG), Samsung SyncMaster 172X (16ms Samsung) a ViewSonic VP171b (16ms AU Optronics). Jak dopadlo porovnání?

Osobně jsem byl velmi zvědav na Samsung, protože s jeho dosavadními 17" modely jsem měl po stránce kvality zobrazení ty nejlepší zkušenosti (ne tak už v hrách). Nový model jde bohužel ve stopách těch starých. Nad jeho podáním barev se THG rozplývá, 3D hry vypadají senzačně – ovšem jen do té doby, než se pohnete z místa. Rozmlžení v hrách jako Unreal Tournament 2003 nebo Return to Castle Wolfenstein činí tyto hry nehratelnými, stejně neuspokojivé je přehrávání filmů. Čili monitor pro kancelář, ale ne do hráčské domácnosti.

Vítězem podle názoru THG zůstává panel HyDis – zde tedy displej Hercules ProphetView 920 Pro DVI. Jeho výkony jsou důkazem toho, že displej s deklarovanou odezvou 20ms je schopen ve hrách předčít své 16ms konkurenty. Dobré podání barev a elegantní černý design jsou dalšími plusy, při pozorování z většího úhlu však obraz rychle ztrácí kvalitu, což činí tento displej nevhodným pro sledování filmů ve více lidech. Staré dobré CRT monitory si zkrátka v určitých ohledech stále drží vrch.

Hercules

Zdroje: Tom's Hardware Guide, ExtremeTech



Celeron 2,8 GHz – letos poslední
Intel včera vypustil do světa svůj poslední 0,13mikronový Celeron (jádro Northwood-128) s frekvencí 2,8 GHz, který bude zároveň posledním Celeronem pro letošní rok. Kromě frekvence jeho parametry odpovídají předchůdcům, tj. Socket 478, 128 KB cache L2, 400MHz FSB a napětí jádra 1,525 V. Počátkem příštího roku bychom se měli dočkat Celeronu 3,06 GHz, který už bude založen na 90nm jádře Prescott-256. Toto jádro už bude disponovat 256 KB cache L2 a jeho FSB bude mít frekvenci 533 MHz.

Kromě nového Celeronu Intel před pár dny uvedl pro milovníky okleštěných řešení také čipset 848P – levnou verzi čipsetu 865, která obsahuje pouze jednokanálový řadič paměti. O tom ale až v příštím článku.

Zdroj: X-bit labs

Autor:
  • Nejčtenější

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Tomb Raidera byly odstraněny lechtivé plakáty, hráči se bouří

Dva měsíce od vydání remasterované trilogie klasických Tomb Raiderů se hráči dočkali nového patche....

Česká střílečka Gray Zone Warfare je terčem kritiky, ale prodává se skvěle

Vojenská střílečka Gray Zone Warfare od brněnského studia Madfinger zažila úspěšný první víkend....

Předplatitelé PS Plus dostanou v květnu fotbal i kyberpunkovou akci

Nabídka pro předplatitele služby PS Plus je tento měsíc mimořádně pestrá. Hlavním tahákem je...

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu nás čeká skvělé dobrodružství z papíru, boj samurajů s Mongoly, utkáme se s Drákulovými...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...