HW minutky: Athlon 64 3000+ boduje

  • 41
Ačkoli ohlášen až na první polovinu příštího roku, je v některých částech světa k dostání již dnes: Athlon 64 3000+ svou cenou a výkonem slibuje průlom. || Pevné disky nám rychle rostou a pomalu zrychlují – ale který si vybrat?

Athlon 64 3000+ předčasně na trhu
Na konci září jsme byli svědky nástupu 64bitových procesorů AMD pro stolní počítače; jejich prvními zástupci jsou Athlon 64 3200+ a Athlon 64 FX 51. Modely FX jsou (a zřejmě i zůstanou) nesnesitelně drahé, do středního proudu se mají prosadit běžné šedesátčtyřky. Cena modelu 3200+ (dnes necelých 10 000 Kč bez DPH) je pro počítačového nadšence už trochu schůdnější, ale stále to ještě není něco, pro co by utíkaly masy do obchodů. Firma AMD nám nicméně k Vánocům přináší lákadlo pro příští rok: Athlon 64 3000+ za zhruba poloviční cenu modelu 3200+!

Nový Athlon 64 je založen na jádru Newcastle, které bylo původně ohlášeno na první polovinu roku 2004. Model 3000+ běží na 2 GHz, tedy stejné frekvenci jako 3200+, má však oproti němu jen poloviční paměť cache: 512 KB. Jinak se jedná o naprosto tentýž procesor. To, co nás zajímá nejvíc, je samozřejmě výkon, který za tu příjemnou cenu dostaneme. Nuže, Anandtech provedl základní benchmarkování, a výsledky jsou opravdu potěšitelné. Jako další součásti testovací sestavy byly použity ATI Radeon 9800 PRO 128 MB, motherboard Soltek SL-K8AV2-RL (čipset VIA K8T800) a Windows XP Professional SP1.

UT2003

Jak vidíte, označení nového Athlonu 64 ratingem 3000+ je velmi konzervativní. Model 3200+ je i přes svou dvojnásobnou cache rychlejší jen nepatrně, přičemž dvojnásobně dražší Pentia 4 zaostávají. Zůstanou-li věci delší dobu v této podobě, stane se Athlon 64 3000+ nepochybně miláčkem davů a mohl by znamenat skutečný rozkvět trhu se 64bitovými procesory. Tuto zprávu lze považovat za vánoční dárek AMD pro nás všechny, a i když nám nepřináší zadarmo nic hmatatelného, patrně to dá impuls k posunu světa počítačů zase o kus dál. A protože nehmotné dárky bývají nesrovnatelně důležitější než ty hmotné, přeji všem čtenářům dobré vůle pod stromeček právě dostatek oněch nehmotných, leč tak nepostradatelných hodnot.

anand

Zdroj: AnandTech



Pevné disky ze zlatého středu
Nejmenší dnes vyráběné pevné disky mají kapacitu 20 GB a největší 300 GB; člověk s citem pro poměr cena/výkon ovšem při koupi obvykle nesahá po těchto extrémech, ale snaží se najít ten správný výrobek poskytující co nejvíce muziky za co nejméně peněz. U různých výrobců může mít takový „ideální“ výrobek různou kapacitu a další užitné vlastnosti, obecně se však dá v této chvíli říci, že jeho kapacita leží někde mezi 80 až 120 GB.

Pokud potřebujete pouze další úložný prostor, na který sem tam něco zkopírujete nebo si tam pro něco sáhnete, můžete zvážit model s rychlostí 5400 otáček za sekundu a 2 MB cache. Hodláte-li však nový disk použít jako systémový a/nebo na něj instalovat často spouštěné programy, rozhodně se vám vyplatí sáhnout po výrobku s rychlostí 7200 otáček za sekundu, pokudmožno disponujícím 8 MB cache.

Server Tom’s Hardware Guide otestoval několik pevných disků středního proudu s rychlostí 7200 ot./min: na spodním konci ExcelStor J360 (60 GB, 2 MB cache), uprostřed Western Digital WD800JB-22ETAO (80 GB, 8 MB cache) a Seagate Barracuda 7200.7 Plus ST3120026A (120 GB, 8 MB cache), na horním konci pak Samsung SpinPoint SP1604N (160 GB, 2 MB cache). Pakliže se ptáte, co je to k čertu ten ExcelStor, pak vězte, že to není žádný pochybný podnik, byť sídlí v kontinentální Číně. Jedná se o poměrně mladou (založena roku 2000) dceřinnou firmu mamutího čínského producenta počítačů a komponent Great Wall Technology (ach, ty jejich názvy :-), které zadává výrobu některých svých pevných disků i společnost Hitachi a umožňuje navíc ExcelStoru tyto disky prodávat pod jeho vlastní značkou. K dostání jsou i u nás – máte-li s nimi nějaké zkušenosti, podělte se o ně v diskusi.

Business

Jak vidíte z grafu, do testu byly pro porovnání zařazeny ještě další disky, například superrychlý mrňous WD Raptor 36 GB nebo pomalý gigant Maxtor DiamondMax Plus 300 GB. Podle poznatků THG podávaly všechny čtyři aktuálně testované disky slušné výkony a jejich hlučnost byla taktéž rozumná (zde vynikal zejména Seagate). ExcelStor se chce prosadit na dolním konci žebříčku a vypadá to, že se milovníci nízkých cen nemusejí bát do něj investovat. Vítězem je však jak pro THG, tak pro mě, Samsung SP1604N: jeho cena je nízká, výkon velmi dobrý a firma na něj poskytuje automaticky tříletou záruku – tedy žádné perfidní příplatky jako u konkurence. (Mimochodem, stejně dlouhá záruka je u nás i na disky ExcelStor.)

Zdroj: Tom's Hardware Guide