HW minutky: Comdex a motherboardy

  • 47
Čerstvě skončený veletrh Comdex přinesl mnohé zajímavosti, o nichž jste se mohli mnohé dozvědět ze zpravodajství serveru Technet.cz. My se podíváme na postoje výrobců základních desek a perspektivy, které z nich plynou. || Firma produkující známý emulátor Bleem skončila včera svou činnost.

Comdex Fall 2001: Motherboardové trendy
V Las Vegas před pár dny skončil počítačový veletrh Comdex, o němž jste si mohli průběžně číst například na serveru Technet.cz. K vidění byly jako každý rok rozmanité softwarové a hardwarové novinky a mezi nimi samozřejmě i základní desky. Tchajwanští výrobci motherboardů se však (kromě Abitu a DFI) prakticky jako jeden muž rozhodli, že se nebudou prezentovat na hlavním výstavišti, ale raději v apartmá okolních hotelů – cena za plochu a zřízení většího stánku v hale Comdexu se totiž prý snadno přešplhala i přes půl miliónu dolarů! Dění v oblasti základních desek je však pro většinu z nás velmi zajímavé, a proto jsem se rozhodl zde zmínit některé poznatky, které na své okružní jízdě po hotelích Las Vegas učinil náš malý Anand.

Nikoho jistě nepřekvapí, že se všichni chtějí svézt na propagační vlně Pentia 4, pročež byly k vidění zdaleka nejvíce řešení pro tyto intelovské procesory. Nástup i845D, prvního intelovského čipsetu s podporou pamětí DDR SDRAM, bude jistě lukrativní záležitostí – naopak sada VIA P4X266 se nakonec neukázala cenově ani výkonově natolik zajímavou, aby většině výrobců stálo za to si kvůli ní narušit vztahy s Intelem. Pro ty, kteří chtějí Pentium 4 s DDR, jsou již totiž k dispozici motherboardy s levným čipsetem SiS 645, a ti, kteří chtějí mít od Intelu všechno, se velmi brzy dočkají výše zmíněného i845D. Co se týče procesorů od AMD, zde zase VIA vládne: její KT266A se těší (bezpochyby také díky příznivému ohlasu v médiích) mezi výrobci mimořádné oblibě. To se ovšem nedá říci o čipsetu nForce od NVIDIE – většina výrobců se při jeho implementaci stále potýká s drobnými problémy, a ačkoli takové MSI již na svých stránkách pyšně ohlásilo „první motherboard s nForce na této planetě“ (viz minulé HW minutky), Anand zkonstatoval, že jejich deska má ve výkonu stále značné rezervy, takže si zaslouží další pilné ladění BIOSu.

Zdroj: Anandtech



Bleem je mrtev – čest jeho památce
Mnoho, snad i většina z vás někdy slyšela o softwarovém produktu jménem Bleem! – emulátoru, který umožňoval provozovat hry určené pro konzole PlayStation na počítačích PC. Je tomu zhruba dva a půl roku, co se objevil na trhu, a ihned se stal (či spíše jeho autoři) štvaným zvířetem. Firma Sony si samozřejmě nemohla nechat líbit, že si někdo pokoutně čte v BIOSu její úspěšné konzole a hodlá na těchto informacích vydělávat, takže ihned následovala žaloba za porušování autorských práv a znehodnocování obchodní značky. Randy Linden a David Herpolshimer alias firma Bleem sice tento soudní spor nakonec vyhráli, pak Sony dokonce sami žalovali, ale postupný přesun zájmu veřejnosti k nové konzoli PlayStation 2, která (stejně jako Xbox) používá důmyslnější ochranu proti emulačním snahám, a nové soudy se Sony nakonec vedly k následujícímu obrázku, který dnes můžete spatřit na www.bleem.com.

Bleem - náhrobek

Truchlící ježek Sonic, známá to postavička z her firmy Sega, a náhrobek datující život Bleemu (duben 1999 – listopad 2001), to je už jediné, co po firmě Bleem a jejím produktu zbylo (když nepočítám warezové verze emulátoru Bleem kolující po Internetu :-). Ve stručném e-mailu na rozloučenou zaslaném některým webovým časopisům se mluví o tom, že případné dotazy na vedení firmy mají být posílány po „tom dítěti z Šestého smyslu“. Kdo ten film viděl, ví, že o smrti už zde tedy nelze pochybovat...

Zdroje: The Register


Témata: Intel, Sony, Xbox