HW minutky: desky pro Athlon 64 podruhé

  • 9
Nedávno jsme psali o prvním testu motherboardů pro Athlon 64, a už je tu druhý – s podstatně odlišným výsledkem. || Microsoft v součinnosti s Futuremarkem zprovoznil na svých stránkách internetového herního poradce.

Základní desky pro Athlon 64: druhý průchod
I když to na peněženky většiny z nás letos nebude mít žádný vliv, jsou technologickým hitem této zimy 64bitové Athlony. Výrobci základních desek měli spoustu času na přípravu svých produktů, takže už nyní je nabídka slušně široká. Před dvěma týdny jsme referovali o testu 13 motherboardů, který provedl ruský server X-bit labs. Jednou z nevýhod raných testů základních desek je to, že někdy nebývá zcela odladěn jejich BIOS – to se může projevit například slabším výkonem v benchmarcích nebo absencí některých deklarovaných funkcí. Řekli bychom, že při dlouhém odkládání Athlonu 64 by v tomto případě měli mít na vývoj BIOSu všichni dost času, ale chyba lávky.

Mezi X-bitem doporučenými základními deskami bychom marně hledali značku MSI, a to i přes výborné vybavení a přehršel overclockerských pomůcek v BIOSu. Příčinou je právě nedoladěnost BIOSu, kvůli níž nebylo možné mimo jiné zprovoznit funkci Cool'n'Quiet. O co se jedná? Je to dynamické přizpůsobování určitých parametrů procesoru (frekvence, napájení) momentálním nárokům spuštěného softwaru, a to až 30krát za sekundu. V podstatě se jedná o implementaci technologie PowerNow!, kterou AMD přinesla před lety do světa notebooků, do procesorů stolních počítačů.

U notebooků má šetření energií eminentní význam, protože jejich Achillovou patou je stále výdrž baterií. I u stolních počítačů je však dobré, když můžeme procesoru ubrat voltáž a snížit frekvenci, potažmo snížit rychlost otáček ventilátoru a tím i generovaný hluk. Píšeme-li něco ve Wordu nebo brousíme po Internetu, může si procesor klidně běžet na čtvrt plynu a šetřit síly na pořádnou 3D hru. Poměrně překvapivé bylo zjištění serveru Tom’s Hardware Guide, že šest z osmi jím testovaných motherboardů pro Athlon 64 Cool'n'Quiet (možná jen zatím) nepodporuje.

Dvě desky, které umí s Cool'n'Quiet pracovat, byly Asus K8VMSI K8T Neo, a ty také získaly doporučení serveru THG. Firma MSI totiž mezitím aktualizovala BIOS, a použitá verze 1.1 Beta 4 už dělá to, co má. MSI však vítězí nad Asusem z hlediska poměru ceny a výkonu, ale i kvůli zatím ojedinělému proprietárnímu čipu CoreCell. Ten spolu s Cool'n'Quiet tvoří sehraný tandem: technologie Cool'n'Quiet při nízkém vytížení procesor zpomaluje, zatímco CoreCell zasáhne při velkém vytížení a podle nastavení přetaktuje procesor až o 10 %. Celkově se dá říci, že MSI je na koni, a to jak v oblasti základních desek, tak grafických karet. Jen na těch optických mechanikách bych ještě zapracoval... ;-)

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AMD



Microsoft spouští herního poradce
Přes potíže s pirátstvím a jinými protivenstvími osudu herní průmysl vzkvétá – podrobnosti z této oblasti můžete koneckonců sledovat v naší rubrice GameEkonom. Microsoft je dnes firmou, která hry už v žádném případě neignoruje, ale naopak jim věnuje více a více pozornosti. Jedním z důkazů je i to, že na svých stránkách počátkem tohoto týdne spustila službu Windows XP Game Advisor. Copak že je to hezkého?

WXGA je založen na softwaru a databázi známé firmy Futuremark (autoři série benchmarků 3DMark). Finští chlapci opět přišli na další způsob, jak obchodně využít svá aktiva. Předpokládejme tedy, že jste například rodič, který chce 13letému dítěti koupit k Vánocům hru, ale neví, jaká by byla vhodná, a jestli poběží na jeho počítači. Nuže, takový rodič může navštívit výše odkazovanou stránku, kde zadá věkovou skupinu a herní žánr, načež mu poradce vypíše seznamem her, které odpovídají zadaným kritériím. Doposud tedy nic zvlášť zajímavého.

Zajímavější je, že u každé hry v seznamu si můžete kliknutím na příslušný odkaz nechat zobrazit, zda daná hra na vašem počítači poběží. Zde je zapotřebí dát souhlas k instalaci a spuštění malého programového appletu od Futuremarku. Ten zjistí hardwarovou (nebo že by mimochodem i jinou? :-) konfiguraci vašeho počítače, porovná ji s rozsáhlou databází 3dmarkových výsledků a minimálními požadavky dané hry, a vytvoří jakousi aproximaci herního výkonu vašeho počítače (viz obrázek).

WXPGA

Ačkoli se i sem promítl trapný program NVIDIE „The way it’s meant to be played“, jeví se mi tato služba jako pro laiky celkem přínosná – pokud jí jednou někdo zprovozní v češtině, nebudeme se snad už muset bát třeba toho, že nám babička-milionářka koupí pro náš Celeron 300 nejnovější 3D bombu... :-)

Zdroj: Futuremark