HW minutky: DirectX 9 RC 0 ke stažení

  • 26
Dnes je ten slavný den, kdy Intel na mnoha místech světa včetně Prahy představuje Pentium 4 3,06 GHz – bude to však skutečně první P4, které podporuje hyperthreading? || Čipsety VIA KT400A a P4X600 se začnou sériově vyrábět až v příštím roce. || Microsoft dal překvapivě široké veřejnosti ke stažení betaverzi DirectX 9.

Hyperthreading i na starších Pentiích 4?
O hyperthreadingu, tedy simulaci dvouprocesorového systému pomocí prostředků jediného procesoru, byla řeč na letošním podzimním Intel Developer Foru, a to v souvislosti s chystaným třígigahertzovým Pentiem 4. Toto Pentium 4 bude v různých místech světa (mimo jiné i v Praze) slavnostně představeno in natura právě dnes, tj. 14.11.2002. Zajímavější je ovšem fakt, že se na Internetu objevila zpráva o možnosti zapnout hyperthreadový režim i na starších Pentiích 4 – jmenovitě na přetaktovaném procesoru Pentium 4 2,4B GHz (533MHz FSB). Danému uživateli se to podařilo na základní desce IWILL P4HT-S s čipsetem Intel 845PE; dokumentuje to údaji testovacího programu SiSoft Sandra a WCPUID (povšimněte si rozbaleného seznamu procesorů):

HT

Znamenalo by to, že stávající jádro Northwood nepotřebuje žádné úpravy, aby bylo schopno pracovat v hyperthreadovém režimu – Intel si tuto věc prostě ponechával nějaký ten měsíc v rezervě, aby jí mohl předvést až v pravý čas na Pentiu 4, které jako první procesor pro běžná PC překročí hranici 3 GHz. Očekávání spojená s hyperthreadingem nejsou jednoznačně optimistická – jak jsme vás nedávno informovali, někteří analytici očekávají (navzdory tvrzení Intelu) při provozování aplikací, které nebyly pro hyperthreading optimalizovány, zhoršení výkonu, a například Hewlett-Packard nebo Dell dodávají své pracovní stanice s hyperthreadingem (na procesoru Intel Xeon) vypnutým. Ať už je to jakkoli, zdá se, že pokud z jakéhokoli důvodu zatoužíme po hyperthreadingu, můžeme ho mít už dnes a za podstatně méně, než bude stát nové Pentium 4 3,06 GHz.

Zdroje: VRZone



Čipsety VIA KT400A a P4X600 až v příštím roce
Momentální vlajková loď firmy VIA v oblasti čipsetů pro procesory AMD Athlon XP je KT400. Velmi záhy po uvedení této čipové sady VIA ohlásila brzkou dostupnost inovované verze KT400A a ti, kteří si zakoupili nějakou základní desku s KT400, mohli jen přemítat, zda se VIA takto snaží rychle opravit nějaké chyby v „neáčkovém“ čipsetu, anebo jestli jen urychluje dostihy na trhu. Podle informací výrobců základních desek se však VIA nedávno přece jen rozhodla, že masovou výrobu KT400A spustí až počátkem příštího roku, i když je tento čipset velmi pravděpodobně již ve své finální podobě. Obdobně je na tom i P4X600 pro Pentium 4, který disponuje dvěma paměťovými kanály – ten vstoupí do hromadné výroby na přelomu roku.

KT400 je první čipovou sadou firmy VIA, která podporuje paměti (dosud – a možná navždy –neoficiálního) standardu DDR400. První benchmarky bohužel ukázaly, že kombinace staršího čipsetu VIA KT333 s paměťmi DDR333 poskytuje lepší výkon KT400+DDR400. Odhlédneme-li však od používání pamětí DDR400, vidíme, že s paměťmi DDR333 je KT400 výkonově plusmínus na úrovni KT333; přitom podporuje AGP 8x a špičková rychlost spojení mezi southbridgem a northbridgem (V-Link) vzrostla na 533 MB/s. Ačkoli tyto novinky zatím v praxi výrazné výhody neznamenají, KT400 rozhodně není horším čipsetem než KT333, a při podobných cenách za motherboard se vyplatí sáhnout po něm.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, DigiTimes



Microsoft dává DirectX 9.0 RC 0 volně ke stažení
Největší softwarová firma světa se rozhodla ke dříve nevídanému kroku a dala na svých stránkách volně k dispozici nehotovou (tedy skoro hotovou) verzi DirectX 9. Stáhnout si ji může kdokoli, tedy nejen registrovaní betatesteři a jiní privilegovaní jedinci – to bezpochyby znamená, že už je na většině hardwarových konfigurací dostatečně stabilní. Budu rád, když se experimentátoři z řad čtenářů BonusWebu podělí o své zkušenosti s novým rozhraním v diskusním fóru; pokud mi to moje vytíženost dovolí, pokusím se provést nějaká měření i sám. DirectX 9 bude významnou inovací oproti předcházející verzi a některý z příštích článků bude bezpochyby pojednávat o jeho nových vlastnostech.

Poznámka na závěr: po instalaci DX9 a restartu se poměrně dlouho aktualizují systémové soubory – nepodléhejte tedy panice a neroztahujte prsty do opičího hmatu :-).