HW minutky: Externí disk s kapacitou 400GB

  • 590
Externí disk s kapacitou 400GB *** Palivový článek k notebookům IBM ThinkPad *** Vysokorychlostní internet míří do knihoven *** Padělané tonery zaplavují Česko *** Světové domény za nižší ceny

Externí disk s kapacitou 400GBHW minutky
V poslední době zažívají přenosná média velký boom. Jejich hlavní výhodou je snadná přenositelnost, ještě snadnější připojení k PC a hlavně velká úložná kapacita. Právě kapacita poslední dobou narůstá hodně rychle, což je jedině dobře. Na průměrný flash disk se již vejdou i dva filmy, o kvantu muziky v MP3 ani nemluvě. Pokud ovšem máte rádi hodně přenosného prostoru a velikost pro vás není překážkou, můžete zvolit přenosné harddisky.
Ty se od svých desktopových kolegů odlišují pouze v jiném komunikačním rozhraní a pěknou krabičkou, ve které jsou namontovány. Do PC je připojíte snadno pomocí rozhraní USB nebo Fire-Wire. Samozřejmostí je podpora standardu Mass Storage Disk, který zaručuje, že u operačních systémů s podporou tohoto standardu stačí disk zapojit a vše jde bez jakýchkoliv ovladačů.
Jeden z největších dostupných disků na našem trhu je externí disk EDGE DiskGO!. Jeho kapacita činí úctyhodných 400GB dat při rotaci ploten rychlostí 5400 rpm. Podporuje standardy USB 1.1/2.0 a Fire-Wire, takže s připojením by neměly být problémy na žádném PC. Velikost disku těsně přesahuje rozměry 3,5“, což z něj dělá vhodný doplněk k notebookům. Cena za tento disk se pohybuje kolem 400 USD.

Palivový článek k notebookům IBM ThinkPad
Notebook je super věc. Při cestování vlakem nebo autobusem se s ním dá příjemně strávit čas. Jedinou nevýhodou je ovšem výdrž baterií. Některé nové notebooky jsou sice schopny vydržet až tři hodiny na jedno nabití, ovšem za předpokladu, že máte spuštěný maximálně Winamp a Word nebo internetový prohlížeč. Pokud zapnete nějakou tu gamesku, můžete se s dlouhým hraním rozloučit.
Výrobci tedy začali hledat způsoby, jak výdrž baterií prodloužit. Společnosti IBM Japan a Sanyo oznámily, že společně dokončily nový systém palivových článků pro notebooky IBM ThinkPad. Samotné články bude dodávat Sanyo, IBM bude pouze zajišťovat kompabilitu s novými notebooky. K dispozici je nyní akumulátor, který má obsah 130 ccm a na jednu náplň lze notebook udržet v provozu kolem osmi hodin. Podle obou firem bylo také konečně vyřešeno doplňování článků během provozu.
Systém je to zajímavý, má ovšem jednu velkou nevýhodu. V době ultralehkých notebooků totiž váží 2,5 kg.

Vysokorychlostní internet míří do knihoven
Ministerstvo informatiky oznámilo, že do nového projektu Internetizace knihoven se přihlásilo 1204 knihoven. Tato akce má rozšířit vysokorychlostní internet, který bude veřejně přístupný. Všechny přihlášené knihovny by měly mít vysokorychlostní internetovou přípojku do konce roku 2006.
V současné době nabízí veřejný přístup k internetu kolem 2500 knihoven. Podle plánů Ministerstva informatiky by do konce roku mohlo mít vysokorychlostní veřejný internet přes 6000 knihoven, což jsou skoro všechny na území ČR.
Na internetové adrese www.verejnyinternet.cz můžete najít podrobnou databázi s přehledem míst s veřejným internetem. V databázi najdete všechny možnéo lokality becních úřadů po hotely a internetové kavárny.

Padělané tonery zaplavují Česko
V České republice se opět objevují padělané tonery do tiskáren. Nejčastěji se jedná o náhražky firem HP a Canon. Tyto náplně pravděpodobně pocházejí z Číny, k nám se dostávají přes Rusko. Od originálních tonerů jsou k nepoznání, protože pouzdra náplní jsou originální, jedná se o ta, která již byla použita a poté naplněna méně kvalitní barvou. Ta ucpává trysky a více se rozpíjí na papíře.
Falešné tonery se v České republice objevují pravidelně. Například loni ministerstvo spravedlnosti nakoupilo padělané tonery v hodnotě několika stovek tisíc.

Světové domény za nižší ceny
Společnost Register.com snižuje ceny za registraci domén s koncovkou .com a .net. V brzké době by se měly snížit i roční poplatky za vedení domény.
Tato zpráva sice potěší všechny, kteří mají o doménu zájem nebo ji využívají, ale na druhé straně to ovšem nahrává i doménovým spekulantům. Ti zajímavé domény registrují na sebe a poté je za nemalé obnosy prodávají firmám, pro něž je strategické využití dané domény důležité.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, Technet