HW minutky: nForce2 už za pár dní

  • 17
První pokus NVIDIE na poli čipsetů pro základní desky příliš nevyšel - nForce2 však přijde s lepšími vlastnostmi i cenou než jeho předchůdce *** Levné procesory jsou stále vděčným tématem k přemýšlení a analýzám, i když se zde momentálně nic převratného neděje *** Jsou nové ovladače Omega reálnou alternativou Detonatorů?

nForce2: NVIDIA se pokouší podruhé a lépe
Poučena z osudů prvního čipsetu nForce, který se přes své nepopiratelné přednosti na trhu výrazně neprosadil, přichází NVIDIA, řečeno tenisovou terminologií, s „druhým podáním“.  15. července představí světu čipset nForce2, a to (velmi rozumně) ve dvou příchutích: Crush 18G s integrovanou grafikou a Crush 18D (podstatně levnější) bez ní. nForce2 bude prvním čipsetem na trhu, který bude podporovat paměti DDR400; VIA však přijde se svým KT400 brzy poté. Intelovci si čipsetu nForce2 opět neužijí: je určen pouze pro procesory AMD. Mezi další jeho lákadla patří podpora rozhraní USB 2.0, IEEE 1394 a ATA-133.

Výrobci motherboardů údajně vkládají do nForce2 velké naděje, protože jeho poměr cena/výkon by měl být velmi konkurenceschopný. Crush 18D bude pravděpodobně moci svou cenou přímo konkurovat čipsetu KT400, což by například vzhledem ke kvalitnímu integrovanému zvukovému řešení stavělo do výhodné pozice. Grafika zabudovaná do Crushe 18G je ekvivalentem GeForce4 MX440, jedná se tedy o bezkonkurenčně nejvýkonnější integrovaný grafický obvod. Na pultech obchodů se základní desky s čipsetem nForce2 objeví v průběhu srpna a porovnání s nabídkou firem VIA a SiS bude více než zajímavé.

Zdroje: The Inquirer, DigiTimes



Duron je stále nepřekonatelný
Tržní segment takzvaných levných procesorů (výstižnější by bylo mluvit o procesorech s nejlepším poměrem cena/výkon) ani s nedávným příchodem nových Celeronů příliš nenabral nový směr. Durony stále poskytují za nejméně peněz nejvíce muziky, a budeme-li pro ně v tomto ohledu hledat nejbližší konkurenci, dostaneme se ke spodním modelům Athlonů XP. Ruský server Digit Life se nedávno probral současnou nabídkou „procesorů za rozumnou cenu“, a do své analýzy zařadil C3 1 GHz ze stáje VIA, Duron 1,3 GHz od AMD a Celeron 1,3 (jádro Tualatin) a 1,7 GHz (jádro Willamette-128). Z oblasti donedávna dražších procesorů se testu zúčastnil Athlon XP 1700+; jak ovšem víme, Durony již v plánech AMD do budoucna nefigurují a jejich místo má zaujmout právě řada Athlon XP. Již dnes ostatně stojí výše zmíněný Athlon XP 1700+ méně než Celeron 1,7 GHz, což ho plně opravňuje k účasti v takovémto klání.

Nu, a jaká byla zjištění? Dobře je dokumentuje graf umístěný pod tímto odstavcem (použita byla grafická karta ASUS 8200T5 GeForce3 Ti500), který ukazuje výsledky procesorů v 3DMarku2001 SE. Procesory VIA C3 jsou vhodné do těch nejlevnějších počítačů, na nichž budou nasazeny klasické kancelářské aplikace – hráči moderních her by se měli rozhodně porozhlédnout jinde. Výhodou C3 je kromě jejich neuvěřitelně nízké ceny také malé vyzařované teplo, takže jejich majitelé se požáru obávat rozhodně nemusí. Atraktivní pro hráče jsou zejména procesory od AMD; ačkoli bychom se po intenzivním přetaktování Celeronů mohli dostat na užitnou hodnotu blízkou Duronům a Athlonům XP, zdaleka ne každý se touto trošku riskantní disciplínou zabývá, a pokud už, i procesory od AMD lze vyhnat (byť trochu složitěji) o něco nad jejich nominální frekvenci.

3DMark2001 SE

Zdroj: Digit Life



Ovladače Omega – Detonator s lepším obrazem?
Programátor říkající si Omegadrive dal nedávno na svých stránkách volně k dispozici novou verzi svých ovladačů pro všechny grafické karty od NVIDIE, které mají být alternativou k populárním ovladačům Detonator, ale údajně poskytují lepší kvalitu obrazu – ta má být stejná jako u ovladačů Detonator se zapnutým anizotropickým filtrováním, ale s podstatně nižším negativním vlivem na výkon karty (počet FPS). Autor dále tvrdí, že při zapnutém celoobrazovkovém antialiasingu vypadají na jeho ovladačích textury o mnoho lépe než na Detonatorech. Ovladače Omega jsem zatím nezkoušel; z autorových stránek je stáhnout nelze, protože o ně byl příliš velký zájem a server byl příliš zatěžován. Máte-li však nějaké zkušenosti, budu rád, pokud se o ně podělíte se mnou a s ostatními čtenáři v diskusním fóru.

Zdroj: Ctrl-Alt-Del


Témata: Asus