Perex nVidia Tegra

Perex nVidia Tegra - HW News

HW News: 3D grafika v mobilu opět na scéně

  • 372
nVidia dokončila akceleraci videa pro mobily >> Dvoujádrová grafika pro notebook bude brzy ralitou >> procesor Intel Atom a Vista

3D grafika v mobilu
Vypadá to, že není daleko doba, kdy budeme moci na mobilních telefonech hrát 3D akce. Při pohledu na dnešní modely, které jen stěží zvládají adaptace Doomu a dalších her z počítačového pravěku, to zní až téměř fantasticky. Za oživením grafiky na mobilech nebude stát nikdo jiný než nVidia a její grafický čip Tegra.

Čipy nVidia Tegra jsou výsledkem dlouhodobě diskutovaného projektu, který si původně kladl za cíl zmenšit propastný rozdíl mezi mobilními telefony a notebooky. Oproti klasickému grafickému jádru tak umí vyjma akcelerace grafiky i věci zcela odlišné. Malinký čip totiž dokáže zastoupit téměř celý čipset základní desky. Podle své verze pak dokáže produkovat hudbu v systému 5.1, s připojenou anténou vysílat WiFi nebo třeba zavést ovladač na externí klávesnici připojenou přes miniUSB.

nVidia Tegra 650

nVidia tak připravila celkem tři základní verze, které jsou jednak rozděleny podle výkonu, jednak podle konkrétní skupiny mobilních telefonů, pro které jsou určeny. První dva ponesou označení Tegra 600 a 650 a budou určeny výhradně pro mobilní telefony používající operační systém Windows Mobile. Čipy pracují na 700 a 800MHz a na poměry mobilů budou znamenat revoluci ve výpočetním výkonu.

Žádné mobilní prostředí DirectX se zatím nechystá, i tak se ale objeví v budoucnu v minimálních požadavcích mobilních her. Kromě 3D jsou oba čipy také schopny hardwarově zpracovávat video, kde Tegra 650 dokáže na úrovni HW pracovat s obrazem v 1080p. Telefony vybavené Tegrou budou navíc umožňovat připojení externích zařízení. Přes HDMI nebo analogový konektor CINCH dokáží vykouzlit na externím monitoru rozlišení WSXGA+.

nVidia Tegra 600 konečná verze

Druhou poněkud chudší variantou je čip Tegra APX 2500. Ten bude určen pro telefony na platformě Symbian a bohužel nepřinese natolik přelomovou akceleraci 3D. Naopak má spíše obsahovat prostředky pro urychlení kancelářské práce. Mezi hlavní výhody bude patřit zpracování současných stylů psaní webových stránek téměř na úrovni hardwaru, kde bude základní dekódování a následné zobrazení velmi rychlé.

Prohlížeč bude sloužit jen jako nadstavba a průběžnými aktualizacemi bude držet krok s vývojem webu. I zde zůstává hardwarová podpora dekódování videa, ovšem už ne do rozlišení 1080p. Za zmínku stojí určitě i hardwarová podpora formátů WMA, WM9 a dalších, které nebyly doposud pro Symbian příliš typické.

Nokia E90 games

Samotní vývojáři nVidie říkají o čipech Tegra, že jsou to vlastní počítače na jediném čipu. Je pravdou, že nikdy v historii nedokázal jediný čip v mobilním telefonu tolik věcí současně. Mobilním telefonům toto osvěžení rychlosti opravdu prospěje. Jelikož nVidia začala Tegra čipy nabízet výrobcům na začátku tohoto týdne, nelze hned očekávat hotové telefony. První by se mohly objevit koncem října. Upgrade současných telefonů bohužel možný nebude, ale nové by se měly podle slov zástupců nVidie prodávat pod cenou současného Nokia E90.

AMD plánuje nový Radeon pro notebooky
Zatímco mezi grafiky do stolních počítačů se již nezadržitelně blíží nový konkurenční boj GTX 2xx a HD 47xx, mezi notebooky panuje situace přesně opačná. AMD ani nVida již dlouho nevypustili žádnou highend grafiku pro notebooky. Vše má nyní zachránit AMD s Radeony ukrývajícími se pod kódovým označením M88.

Mobility Radeon 3870

V plánu jsou celkem čtyři dedikované grafické karty do slotu MXM. Jejich označení bude téměř s jistotou Mobility Radeon HD 3850, 3870, 3850 x2 a 3870 x2. Rozdělení na silnější a slabší + příslušné dvoujádrové verze je tedy jasné. V případě slabší dvojice 3850 a 3850 x2 již AMD stihla vypustit většinu zásadních informací. Tato karta se dokonce objevila jako součást „tříjádrové“ grafiky od Asusu a je jasné, že její výkonu bude značný. Naopak o dvojici 3870 a 2870 x2 se toho ví jen minimum.

Radeon 3870X2

Všechny grafické karty, které AMD vede pod kódovým označením M88 budou postaveny na 55nm jádru podobném RV670. Mobility Radeon HD 3850 tak bude vycházet přímo z jádra RV670Pro, čemuž odpovídá takt 668MHz společně s 320 shadery. Jádro bude komunikovat s pamětmi přes 256bitovou sběrnici. AMD uvádí, že bude k dispozici jediná verze s 256MB paměti typu GDDR3. Po vzoru desktopové karty bude paměť taktována na 1,6GHz.

Mobility Radeon 3870X2

U varianty 3870 lze zatím s určitostí pouze konstatovat, že karta bude. Existuje jediná fotografie betatestovací karty, která může vypovídat lecco o nárocích na chlazení, nicméně o odhadu výkonu lze hovořit jen stěží. Podle vývojářů by mělo použité jádro odpovídat RV670xt. Všeobecně se opět u nových karet AMD očekává podpora DirectX 10.1 a Shader Model 4.1. Specialitou je také podpora Power Play, což je další z řady technologií, které automaticky řídí spotřebu a výkon karty podle aktuálních podmínek.

Všeobecně to ale nevypadá s notebookovými grafikami dobře. Opakuje se zde s odstupem jednoho roku situace, která již proběhla na stolních PC. Po předraženém dvoujádrovém šílenství se objeví nové mobilní verze CrossFire a SLI a výrobci budou hledat energeticky přijatelnou kombinaci počtu grafických karet. Právě spotřeba energie a výrobní cena jsou největším problémem top herních notebooků a tak se při hraní možná v kombinaci dvoujádrových karet v CrossFire dočkáme výdrže baterie pod půl hodiny. Právě zde je ale hranice, kdy se notebook stává pouhým přenosným počítačem. Do internetu navíc začínají prosakovat informace o tom, že by se mohly začít vyrábět i víceprocesorové notebooky.

Gigabyte představuje Atom pro Vistu
Malých a levných notebooků jsme vám již představili v HW News mnoho. Po počítači od Asusteku, HP nebo Aceru tak nyní přichází na řadu Gigabyte. Ten se pokusil vytvořit relativně levný počítač se zajímavými možnostmi. Po vzoru drahých tabletů od IBM přidal otočný displej a bez zajímavosti není ani použitý procesor.

Notebook ponese označení M912 a stal se jednou z prvních zajímavostí představených na Computexu. Hlavní výhodou notebooku je použitá, doposud nejvýkonnější, varianta procesoru Intel Atom. Ten běží na 1,6GHz a M912 je tak prvním notebookem s Atomem, který podporuje Windows Vista. Operační systém významně přispěl k délce provozu na baterie a tak vydrží na 4-článkovou baterii přes 4 hodiny provozu.

Notebook Gigabytu

Design notebooku je velmi kompaktní, obsahuje jen základní klávesnici, která je přikryta 8,9“ otočným displejem na kloubu. Displej pracuje v nativním rozlišení WXGA a má speciální ochrannou vrstvu proti poškození. V čele notebooku může být podle cenově odstupňované verze také 1,3MPx senzor. Gigabyte do notebooku přidává ještě klasický 2,5“ disk o kapacitě 120GB nebo 250GB, WiFi, Bluetooth a gigabitovou síťovou kartu. V plné palbě má notebook hmotnost 1,2kg včetně baterie.

Notebook Gigabytu na první pohled

Cena doposud oznámena nebyla. I tak je ale patrný rozdíl mezi vybavením M912 a vybavením ostatních levných notebooků. Ačkoliv Gigabyte zařazuje M912 mezi tzv. lowcost, není pravděpodobné, že by se prodával pod 500USD. Nástup na trh se očekává během dvou měsíců.

Zdroje: AMD, Gigabyte, HardSpell, HKEPC, Intel, nVidia, Nokia, Xbitlabs & ZD Net