Perex 45nm

Perex 45nm - Součást HW News

HW News: 45nm revoluce dorazila

  • 372
Intel slibuje rychlý nástup 45nm procesorů, AMD se nedrží zpátky >> Asus pracuje na vlastním herním PC >> Zlepšete svůj počítač s Gigabytem

45nm revoluce dorazila
Je to téměř půl roku, co jsme mohli s optimismem konstatovat, že první 45nm procesor Intelu opravdu funguje. V počítačovém světě znamená půlrok zcela jistě dlouhý časový úsek. Přesto však o výrobě 45nm procesorů stále mnoho neslýcháme.

Až do minulého týdne se Intelu podařilo přinést na trh jen trojici 45nm Quad-Core procesorů, které navíc obsahovaly chybu. Vadná byla podle oficiálních informací rychlá sběrnice, která propojuje skupiny jader uvnitř procesoru. Čtyřjádra Intelu postavená na 45nm technologii totiž nebyla nativní (= jeden čip), ale složena ze dvou dvoujader. Těch vyrábí Intel na 45nm více. Při komunikaci mezi těmito dvoujádry existovala pravděpodobnost, že dojde k selhání systému. Pokud vezmeme v úvahu, jak ohromné množství dat musí procházet touto sběrnicí, bylo projevení se chyby jen otázkou času.

45nm Core 2 Quad C1

Vše by ovšem měla vyřešit nová edice procesorů prodávaných pod označením C1, která je již bez chyb. Podle slov viceprezidenta společnosti Intel vývojáři rozhodně nezaháleli. Nejen že se podařilo odstranit chybu sběrnice čtyřjader, vyvinout nové platformy jako je kupříkladu Intel Atom, ale hlavně existuje i vcelku radikální plán do budoucna. Očekávat totiž můžeme velmi rychlý pokles výroby současných 65nm procesorů na úkor 45nm výroby. Podle oficiálních informací je Intel již nyní schopen vyrábět 72 různých procesorů na 45nm technologii.

Nástup 45nm technologie

Nejzajímavěji se z ohlášených procesorů jeví levné čtyřjádro Core 2 Quad Q3000. Svými parametry sice na nejžhavější model QX9650 nedosáhne, stále má však hráčům co nabídnout. Frekvence jader bude nastavena na 2,5GHz, přičemž bude podporován 1333MHz takt sběrnice. Výraznější úbytek oproti drahým modelům zaznamenala vyrovnávací paměť. L2 cache má totiž velikost 6MB, což je vzhledem k QX9650 polovina. Spotřeba se drží na velmi přijatelných 95W TDP a v současnosti bychom ji mohli očekávat spíše od dvoujádra. Ohlášená cena pod 5000Kč pro koncové zákazníky naznačuje, že pro highend nebude na platformách Intelu lepší volba.

Předvedení 45nm procesoru Deneb

Stranou se nedrží ani AMD a společnost se především v posledních několika dnech snaží ukázat, že technologický náskok Intelu není nikterak dramatický. Na CeBitu totiž před týdnem předvedla své úplně první 45nm procesory. Předvedení bohužel nezměnilo nic na informačním embargu, které 45nm vývoj AMD představuje. AMD vydala jen velmi strohou tiskovou zprávu, ve které označila procesory za první z mnoha a podala vcelku nepodstatnou informaci o tom, že se 45nm bude vyrábět v Německu. Procesory zůstávají i nadále ukryty pod kódovými jmény Shanghai a Deneb. Podle těchto označení se má 45nm řada AMD rozpadnout na dvě, určené do serverů a stolních počítačů. AMD se orientuje na tzv. technologii True Core, která vlastně značí že všechna jádra jsou integrována na jednom čipu. Z pohledu uživatele to ale nemá valného významu a jedná se spíše o marketing. Podle neoficiálních informací, které jsou dostupné jen prostřednictvím různých diskuzí na internetu, mohli návštěvníci CeBitu občas vidět projevy nestability těchto procesorů. AMD přiznává, že na úrovni mikrokódu je stále co zlepšovat. První 45nm procesory AMD budou k dostání na konci letošního roku, v době kdy už Intel přejde na tuto výrobní technologii zcela.


Asus přináší herní PC
Mezi tradičními výrobci herních počítačů se možná brzy objeví Asustek. Společnost totiž na letošním CeBitu předvedla svůj první herní počítač. Vzhledem k všestrannému vývoji herních komponent k tomu má Asus předpoklady více než dobré. Jak tedy budou vypadat nové herní stroje?

Asus Ares

Prozatím má v plánu Asus vypustit jen jediný počítač v obměnitelné konfiguraci. Prodáván bude pod názvem Asus Ares (ARES CG6150) a již teď je jasné, že výkonem se vyrovná slavnější konkurenci HP VooDoo PC či Alienware. Ačkoliv stále nejsou k dispozici konečné specifikace, již teď je jasné, že půjde o převratné stroje, které budou stát přes 100 000Kč. Na vývoji se podílí kromě Asusu také značnou měrou nVidia, která pojala tento počítač jako prostředek předvedení svých současných možností.

Asus Ares

Již na první pohled prozrazuje skříň ze slitiny titanu, že se uvnitř nemůže ukrývat nic jiného než procesor Intel z řady Core 2 Extreme. K dispozici by měla být především varianta se v současnosti nejvýkonnějším QX9650, který bude navíc přetaktován z výroby na 4,0GHz. Procesor však není vše a tak bylo potřeba připojit i vhodné paměťové moduly. Asus se rozhodl pro zatím kontroverzní řešení DDR3. V základní verzi se tak v počítači Ares objeví 8GB operační paměti. V náročných hrách bude počítač těžit výkon především z grafických karet pro které je připraveno 3-way SLI. Zde by se měla u nejlevnějších modelů objevit řada GeForce 8800 a to i ve slabších variantách, nikoliv jen GT a GTX. Pro skutečné fajnšmekry a šťastlivce, kterí si mohou dovolit utratit další desetitisíce, však nVidia připravuje karty GeFroce 9800GTX. Okřídlené heslo „každý pevný disk je malý“, možná také ztratí na významu. V počítači se má totiž objevit zapojení disků RAID s celkovou úložnou kapacitou čtyři TeraByty.

Asus Ares SLI

Vše je tedy úžasně rychlé a zdálo by se bez chyby. Má to ale přeci jeden háček. Přetaktovaný procesor, tři grafické karty a více pevných disků vyžaduje ohromné množství energie. Ve skříni tak budou v těch nejlepších sestavách umístěny dva zdroje o zatím neupřesněných parametrech. Asus navíc chce vše v počítači chladit prostřednictvím vodního chlazení. Jak se to podaří a jaký výkon takováto sestava může mít, se dozvíme poměrně brzy. V prodeji by se měl totiž podle webu Edgadget objevit Asus Ares do konce dubna.


Zlepšujeme s Gigabytem
A ani v poslední zprávě dnešních HW News se CeBitu tak úplně nevyhneme. Gigabyte si totiž právě na tento veletrh naplánoval vypuštění několika slibných vylepšení pro své produkty. Ty se týkají sice především chlazení komponent, ale využít je mohou i hráči.

Cool Rain

Nejpodivuhodnější z novinek je pravděpodobně uvedení nové koncepce chlazení pamětí. Ta vychází z podobné myšlenky, jako speciální chladič čipsetu od MSI, o kterém jsme vás informovali minulý týden. Paměti se tedy mohou chladit samy a dopomoci jim k tomu má chladící systém bizardních tvarů. Ten kombinuje prvky vodního chlazení s fyzikálními zákony o proudění tekutin. Jedná se o naprosto oddělený systém, který obsahuje miniaturizované čerpadlo s malým výkonem, které velmi pomalu přečerpává kapalinu uvnitř jemného průtokového systému. Kanálky, kterými proudí tekutina, jsou velmi malé a tekutina tak může vyzařovat teplo po celém svém povrchu. Teplo je do systému přiváděno prostřednictvím pasivního chladiče upevněném na každém z modulů a k dostání bude také verze doplněná o dvojici pomaloběžných ventilátorů. Současně lze však uchladit maximálně dva oboustranné moduly zapojené v Dual Chanel. Výrobek se bude prodávat pod názvem Cool Rain pravděpodobně za 199USD. Připraveno je ale i daleko komplexnější řešení, jelikož Gigabyte má podklady pro novou kombinaci uspořádání komponent v počítačové skříni tak, aby vše bylo chlazeno pouze nepohyblivými chladiči. Herní počítače by tak mohli být konečně naprosto tiché.

Cool Rain 2

Důležitější však bude nová verze aplikace Gamer HUD (High Up Display), která umožňuje přetaktování grafických karet od Gigabytu a i něco více. Nově je totiž možné velmi detailně pracovat s napájením jádra, pamětí a shaderů. Stejné jako konkurenční programy i zde bude ponechána uživateli volná ruka při nastavení všech frekvencí na kartě. Novinkou je navíc technologie Gigabyte 2D/3D, která umožňuje řízení spotřeby a výkonu karet podle přednastavených profilů. Podle Gigabytu by měla při práci ve 2D poklesnout spotřeba karet až o 70%. Naopak při renderování a hraní má být díky optimalizaci výkon ještě vyšší než před instalací HUD. Nová verze Game HUD se objeví volně ke stažení na stránkách Gigabytu během několika následujících dní.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Edgadget, Gigabyte, Intel, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Alienware, Intel