Intel Larrabee

Intel Larrabee

HW News: 80 jader na jednom procesoru je zpět

  • 372
Podle zástupců Intelu si jej bude moci během pěti let koupit každý >> Podpora SLI pro další generace vyřešena >> Stylový notebook od MSI

80 jader na jednom procesoru se vrací
Intel po půl roce opět přišel se zcela šíleným procesorem, který je postaven z osmdesáti jader. Na pulty obchodů se však zatím naštěstí nechystá a i podle slov zástupců společnosti se jedná spíše o demonstraci současných možností Intelu. Kupříkladu na příští rok je tak v plánu prodej maximálně šestijádrových procesorů, postupně bude však jader více.

Budoucnost Intelu?

Poprvé jsme se o 80jádrovém procesoru mohli dozvědět přibližně před půl rokem v době, kdy začal Intel hovořit o procesorech, které budou obsahovat i grafické jádro. Intel tak přinesl sled kusých informací o vývoji tohoto procesoru, čímž na sebe upoutal větší pozornost. Přesné specifikace si však nechali vývojáři pro sebe a přišli s nimi až nyní – na veletrhu Gitex 2008, který se v současnosti koná v Dubaji.

80jádro pod drobnohledem

Nový procesor Intelu je zatím skutečně pouhý prototyp a tak nikoho asi nepřekvapí, že nevyužívá obdobná jádra jako současná architektura Core či budoucí procesory Core i7. Místo toho je založen na velkém množství malých jader, která používají univerzálnější instrukční sadu. Pokud bychom si vzali jednotlivé jádro tohoto procesoru samostatně, velkého efektivního výkonu bychom se nedočkali. Procesor má totiž vyrovnávací paměť vyřešenou odlišným způsobem než současné procesory a jednotlivé jádro by tak mělo výkon srovnatelný kupříkladu se starým procesorem 486, ovšem při pracovním taktu 3,13GHz.  V konečném důsledku se prý může dostat tento 80jádrový procesor k výpočetnímu výkonu 1TeraFlop.

Intel CPU + GPU

Kromě možného výkonu byla donedávna velkým otazníkem i skutečná spotřeba tohoto procesoru. Zamyšlení zde bylo opravdu na místě, neboť 65nm procesor vybavený pouhými čtyřmi jádry na 3GHz má dnes spotřebu přes 100Wattů. U 80jádra vyráběného stejnou technologií bychom tak logicky mohli očekávat i dvaceti násobné hodnoty. Žádná energetická pohroma se však nekoná, neboť jednotlivá jádra jsou nejen malá, ale také úsporná. Při plné pracovní frekvenci měl procesor na přehlídce spotřebu do 80Wattů.

Spotřeba procesoru je tedy malá, nicméně Intel zašel ještě dále. Podařilo se mu zde totiž implantovat obdobu technologie Speed Step. Díky ní mohou v současnosti například procesory v noteboocích výrazně šetřit energií a prodloužit tak provoz na baterie. 80jádrový experiment pokročil na takovou úroveň, že dokáže snížit svou spotřebu více než desetkrát oproti maximálnímu příkonu. Nejnižší přípustná spotřeba procesoru tak klesla k 6,45Wattům a to díky možnosti vypnout téměř všechna jádra a nastavit jim frekvenci pod hranicí 800MHz. Výkon přitom klesne opravdu dramaticky a to na jednu setinu původní hodnoty.

Vize Intelu

Do budoucna tak není vyloučeno ani použití 80jádra v noteboocích. Intel však jedním dechem dodává, že tento procesor je se současnými programy nepoužitelný. Programy napsané pro běžnou architekturu x86 je zde možné zpracovávat pouze virtuálně, čímž výkon značně klesne. Vývojáři Intelu ale neztrácejí optimismus a k zahájení prodeje obdobného procesoru prý s jistotou dojde v následujících pěti letech. Úsporná a rychlá vícejádra určená do obyčejných počítačů tak zůstanou ještě pár let pouze jako kuriozita několika příštích výstav.


MSI chystá stylový notebook, jak na tom bude s podporou her?
V průběhu příštích několika týdnů se na našem trhu objeví speciální série notebooků od MSI. Jejich vzhled bude čistě reprezentativního charakteru, výkon dosáhne i na herní tituly, přičemž silnou stránkou bude také dobrá výdrž na baterie. MSI totiž dokončilo práce na vývoji modelu PX600 ze série Prestige Collection. Dobrou zprávou je, že tentokrát se MSI zaměřila nejen na vzhled, ale i na přijatelnou cenu.

První pohled na nový model nenadchne úplně každého. Pryč jsou doby, kdy MSI vyráběla jen nablýskané přenosné počítače za kterými se každý otáčel. Nová řada je tak usazena v tmavé barvě a její kryt je vyroben převážně z lehké a poměrně dobře odolné slitiny hliníku. Rozměry notebooku jsou velmi kompaktní a celý stroj je jen o málo větší než arch papíru A4. V zavřeném stavu má ale na dnešní poměry jen těžko přehlédnutelnou výšku 3,7cm. Malé rozměry také omezují použitý displej, který má úhlopříčku 15,4“.

MSI PX600

Základem notebooku je mobilní čipset Intel PM45 doplněný o starší paměťový řadič ukrytý v ICH9M. Podobné vybavení má dnes již velké množství srovnatelných notebooků konkurence a tak se nejedná o nic zcela nového. MSI se sice hlásí k platformě Centrino 2, přesto navzdory jejím specifikacím používá starší paměti a ne zrovna moderní komponenty. Při nákupu modelu PX600 nebude mít například zákazník možnost zvolit si jako procesor žádné čtyřjádro. MSI se rozhodlo používat výhradně dvoujádrové procesory Core 2 Duo, přičemž nejlevnější modely budou vybaveny procesorem taktovaným na pouhých 1,4GHz. Procesor bude podpořen levnější pamětí DDR2, které by měly být hned v základu o velikosti 2GB. Starší integrovaný řadič však zvládne bez potíží rozšíření maximálně na 4GB.

Kompromisem za nižší cenu je však jednoznačně grafická karta. Nenajdeme zde sice žádné pomalé integrované grafické jádro od Intelu, přesto bychom highendovou grafiku očekávali marně. Ve všech modelech PX600 bude bez rozdílu namontována GeForce 9300M GS. Tato grafika je sice poměrně nová, ale jen stěží by obstála v porovnání s opravdovými herními grafikami určenými do notebooků. Jedinou podstatnou výhodou GeForce 9300M GS je totiž nízká spotřeba. Jinak se jedná o kartu MXM2 založenou na slabém 65nm grafickém jádře. Jádro pracuje na frekvenci 400MHz a obsahuje pouze 16 shaderů, které běží dvojnásobnou rychlostí. Na výkonu však nepřidají ani paměti, které jsou typu DDR2, připojeny 64bitovou sběrnicí a taktované na 600MHz. Ve hrách dokáže karta nabídnout 256MB vlastní paměti, přičemž z RAM čerpat nelze, jelikož 9300M GS nepodporuje technologii TurboCache.

MSI PX600

Při hraní se tak budeme muset spokojit s nižšími rozlišeními, ale po stránce softwarové podpory grafice nic podstatného chybět nebude. PX600 je navíc zaměřen také na kvalitní provozování multimédií a tak na notebooku nechybí vyvedený port HDMI. V integrovaném příslušenství bychom poté našli i 7.1 zvukovou kartu, přičemž integrované reproduktory jsou pouze dva a používají imitaci 3D sterea. Bez zajímavosti nemůže zůstat integrovaný CCD senzor, který slouží jako webkamera. Používá vyšší nativní rozlišení 2MPx.

Ostatní komponenty osazené v notebooku budou spíše běžné. MSI zde nespatřuje prostor pro žádné Blu-ray či HD DVD mechaniky a všechny notebooky tak budou vybaveny klasickou DVD vypalovačkou. Velmi často by se měl v notebooku objevovat 320GB pevný disk, větší kapacity budou samozřejmě za příplatek. Jelikož vychází PX600 ze standardu Centrino 2, bude vybaven bezdrátovými komunikačními prostředky. I v těch nejlevnějších verzích nalezneme kombinaci Bluetooth a WiFi. Jak to bude s podporou WiMax se však zatím neví.

Nezodpovězena zatím zůstává i otázka týkající se alespoň přibližné ceny. MSI se totiž neustále ohání tím, že tento notebook bude rozumným skloubením designu, výkonu, výdrže na baterie a ceny. O změně designu k lepšímu by se však zatím dalo polemizovat, výkonem notebook také nepřekvapí a tak nezbývá než doufat, že PX600 nebude fiasko. Svými vlastnostmi se tak PX600 nejspíše zařadí mezi notebooky určené na práci, které sem tam snesou i nějakou tu hru.


Budoucnost podpory SLI v detailech
Kolem podpory SLI na nových základních deskách určených pro procesory Core i7 je stále jasněji. Minulý týden uvolnila nVidia útržkovitou, ale zcela jasnou informaci o tom, že podpora není sice vyjednána přímo u Intelu, podařilo se však domluvit s výrobci. Poté co se na trhu objeví procesory Core i7 tak budeme mít šanci vybrat si základní desku s podporou SLI celkem od pěti výrobců.

nVidia nabídla možnost implementace podpory SLI přímo do BIOSu především svým loajálním partnerům. Očekávat tak můžeme příchod základních desek vyráběných pod hlavičkou Asusteku, DFI, Gigabytu, MSI a také od výrobce, který se k nVidii v poslední době příliš nehlásí – EVGA. Ani tyto vybrané společnosti však nedostanou podporu SLI zadarmo a tak budou za každou vyrobenou základní desku s podporou SLI muset odvést nVidii patentový poplatek 5USD.

EVGA nForce 790i

Podle prvních informací od výrobců však může podpora SLI přes BIOS předčít v mnohém původní očekávání. Pokud by k takovéto dohodě mezi výrobci a nVIdií nedošlo, měl být původně přidáván na základní desky speciální čip označovaný jako nForce 200. Právě tímto čipem měla být zajištěna podpora SLI. Možnosti nForce 200 jsou však omezené a bezpečně by bylo možné provozovat jen dvojici grafických karet. Podle nVidie podporuje nForce 200 klasické zapojení SLI a také verzi 3-way SLI. Intel však ještě před týdnem tvrdil, že čip nemůže dosáhnout stejné efektivity, jaké dosahují tato zapojení dnes. nForce 200 by navíc znamenal i absolutní konec plánů na čtyři grafické karty zapojené do SLI.

3 - Way SLI

Problémy jsou však očividně překonány a nVidia připravuje technologii SLI 2, která kromě klasické podpory dvou karet na zpracování grafiky přijde i s lepší podporou pro fyziku. Výrobci se tak shodují na tom, že podpora prostřednictvím BIOS je jednodušší. Například zástupci EVGA pro deník Xbitlabs potvrdili skutečnost, že není žádným problémem implantovat do BIOS podporu pro SLI složené ze čtyř karet.

nVidia nForce 200

Značnou nevýhodu mohou mít však ostatní menší výrobci základních desek. Podle oficiálních informací nVidia s většinou z nich o budoucí podpoře SLI zatím nejednala a tak není úplně jasné, jestli budou vůbec základní desky s SLI vyrábět. Mimo pětku velkých výrobců připadá v úvahu spíše řešení prostřednictvím nForce 200, které se bude dodávat přímo jako součást čipsetu Intel. Podle zástupců nVidie má být tato varianta cenově horší, protože kromě poplatku za využití patentu bude čip nutné fyzicky vyrobit.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, EVGA, Hardspell, HKEPC, MSI, nVidia The Inqurer, VR-Zone, Xbilabs & ZD Net