AM3+

AM3+

HW News: AM3+ se blíží, výrobci desek se připravují

  • 1
Notebook se šesti disky a dvěma procesory. Gigabyte připravuje desky pro šestijádrové procesory od AMD. GeForce GT 530 míří mezi nejlevnější grafické karty.

AM3+ se blíží, výrobci desek se připravují

S tím jak se blíží příchod procesorů od AMD postavených na mikroarchitektuře Bulldozer, jsou výrobci základních desek nuceni uvažovat, jak se na ně připravit. Nové procesory protentokrát již neosadíme do současného socketu AM3, ale na desce je potřeba mít přímo socket AM3+. Pověstná zpětná kompatibilita AMD je pryč a budeme si na to muset zvyknout.

Oficiálně se má situace s procesory určenými do socketu AM3+ a AM3 tak, že nejsou záměnné. Mají odlišný počet pinů, což znamená, ze procesor z nové série Bulldozer do současné základní desky prostě neosadíte. Po stránce elektrické kompatibility jsou ale nové i staré procesory prakticky shodné a dokonce je mohou podporovat stejné čipsety. Procesor určený pro AM3 tedy do nového socketu nadále osadit lze.

AM3+

Každý z výrobců základních desek se snaží řešit situaci po svém. Bohužel většinou nezbývá, než vzít nový socket a vyrobit základní desky znovu. Jednou ze společností, která je nucena vydat se touto cestou, je také Gigabyte. Ten spouští výrobu desek se socketem AM3+, které budou naprosto totožné se současnými modely. Lišit se mají pouze v osazení černého socketu a označení revizí 3.1.

AM3+

Oficiální informace z Gigabytu prozrazují, že pro provoz nových procesorů postačí i starší čipsety, které se ani zdaleka neřadí k high-endu. Očekává se tudíž mimo jiné příchod levných základních desek postavených na čipsetu AMD 760G. V plánu je ale pokrýt podporou procesorů AM3+ celé řadu čipsetů 7x0 a 8x0.

Podobnou cestou jako Gigabyte se vydala nebo bude muset v nejbližší době vydat drtivá většina výrobců základních desek. Problémem je, že málo která společnost řeší současnou podporu AM3+ na svých deskách oficiální formou. Málokdo si pak může být jistý, že deska kterou kupuje, dokáže provozovat i nové procesory. Přitom rozdílů je opravdu velmi málo.

AM3+

Světlou výjimkou v přístupu k AM3+ je Asus, který již na původních revizích prozíravě osazoval tento socket. Sockety nejsou černé a na deskách nenalezneme, že by byly AM3+ kompatibilní. Přesto stačí u většiny lepších desek provést update BIOSu a osadit nový procesor.

Investovat do podpory platformy AM3+ se v současnosti vyplatí tomu, kdo chce relativně levný herní počítač s možností rozšíření do budoucna. Přestože procesory Bulldozer nemohou nahradit nejvýkonnější Core i7 EX, budou na dnešní poměry velmi výkonné. Očekávat od nich lze 32 nm technologii a dvě až osm výpočetních jader.

GeForce GT 530 míří mezi nejlevnější grafické karty

Zatím spíše v polooficiální rovině přiznali zástupci společnosti nVidia existenci nové levné grafické karty. Jde o GeForce GT 530, jejíž příchod nVidia plánovala už před čtvrt rokem. Lákat bude především na cenu a důvěřivé zákazníky také na velkou grafickou paměť. Její výkon ale nebude ve hrách moc dobrý. Současné cenově dostupné karty již stihly posunout laťku podávaného výkonu výrazně výše.

GeForce GT 530

Samotná nVidia se v poslední době k vývoji GeForce GT 530 nijak výrazně nevyjadřovala. Začátkem týdne se ale u nás neznámému výrobci grafických karet, společnosti AFOX, podařilo omylem do internetu vypustit specifikace karty. Z těch jasně vyplývá, co se na nás chystá.

Po stránce hardwaru nejde o nic velkolepého. Přesný typ grafického jádra který je na kartě použit, zatím není znám. AFOX však uvádí 96 shader procesorů s technologií CUDA. Nejspíše tak půjde o 40 nm jádro GF108. Zveřejněny byly také pracovní frekvence. Interní takt jádra má být nastaven na 750 MHz a shadery poběží na 1500 MHz.

GeForce GT 530

Jelikož jde o naprostý low-end, bude karta používat základní 128 bitovou paměťovou sběrnici. Zdálo by se, že na současných grafických kartách se už nepoužívá nic jiného, než paměti GDDR5. Opak je však pravdou a na GeForce GT 530 se opět objeví typ pamětí GDDR3.

Jako několikrát v historii, i tentokrát se snaží karta vzbudit dojem, že je lepší, než ostatní. Paměti GDDR3 jsou v současnosti pro výrobce levné a tak se bude prodávat verze s 1 GB a 2 GB paměti. Největší slabinou je samozřejmě efektivita, která je poloviční vůči GDDDR5. Taktována má být fyzicky na 1333 MHz, což odpovídá 2666 MHz efektivně.

Přesto je karta alespoň trochu zajímavá co do zpracování. Zaujme především robustní ventilátor, který je posazen na poměrně malém chladiči. Okolní plast nemá valnější funkce a má chlazeni pouze opticky zvětšit. S podobnou konstrukcí se dnes již příliš nesetkáme.

GeForce GT 530

Nikoho pak asi nepřekvapí, že miniaturní karta spadá se svou spotřebou mezi ty úspornější. Nepotřebuje proto žádné přídavné napájení a bez problémů bude pracovat i s levným počítačovým zdrojem. GeForce GT 530 nebude podporovat zapojení do SLI, což je v této kategorii zcela obvyklé.

Varianta od AFOX bude disponovat třemi grafickými výstupy. Přímo na kartě jsou vyvedeny konektory DVI, HDMI a klasický D-SUB. Tento model se má prodávat za cenu kolem 100 amerických dolarů. Do ČR však distribuován nebude a karta se spíše objeví později v produkci jiného výrobce.

Notebook se šesti disky a dvěma procesory

Do naprosto šíleného kousku se pustila společnost Eurocom. Na trh se totiž rozhodla uvést přenosný počítač Phantom 4.0, který označuje jako serverový notebook. Spolehlivě ve všech ohledech předčí i ty nejšílenější herní notebooky. Svým výkonem překoná leckterý herní počítač, Eurocom se jen trochu zdráhá zveřejnit, kolik výsledný stroj váží.

Phantom 4

Pokud budeme hledat nejvýkonnější procesor, narazíme zřejmě na některé šestijádro od Intelu. Eurocom ale na přání zákazníka umožňuje osadit hned dva takové procesory. Navíc se vždy jedná o modely typické pro servery. V nejdražší výbavě dostanete dvojici Xeonů X9690 s taktem 3,43 GHz a spotřebou až 130 Wattů.

V počítači může být nainstalováno maximálně 48 GB paměti. Za tímto účelem je na základní desce osm slotů pro paměti DDR3 Sodimm. Grafika je poněkud slabší a je možné nechat si osadit pouze jednu dedikovanou kartu bez zapojení do SLI nebo CrossFire. Standardně lze vybírat mezi GeForce GTX 460 a HD 5870. Eurocom plánuje nabídku brzy rozšířit i o novější modely.

Pevných disků může být osazeno celkem šest. Při dostupné kapacitě maximálně 2 TB na disk lze tedy do notebooku osadit celkem 12 TB úložného prostoru. Eurocom nabízí předinstalaci více operačních systémů nebo konfiguraci do serverových polí RAID. Za vše si ale nechá patřičně zaplatit.

Phantom 4

Zajímavé je také příslušenství. V základní verzi totiž není prakticky žádné. Nalezneme zde jen zvukovou kartu a pevné připojení k síti v podobě gigabitového ethernetu. Technologie jako WiFi nebo Bluetooth jsou totiž za příplatek. Zvláštní přístup má Eurocom také k baterii. Kapacita se neudává a namísto ní se v informačním letáku dočteme, že jde o zálohu v případě výpadku proudu. Celý notebook má totiž spotřebu k 300 Wattů, přičemž se bavíme o některé z nižších konfigurací.

Ohromující je také cena. Toto monstrum se totiž začíná prodávat v přepočtu za bezmála 150 tisíc Kč. Cena je platná v případě, že se rozhodnete pro jediný procesor, spokojíte se s 24 GB RAM a nebudete potřebovat takřka žádné příslušenství. Eurocom vás za to vybaví systémy jako Windows 2008 Server, Solaris volitelnou distribucí Linuxu nebo klasickými Windows 7.


Zdroje: AFOX, Asus, Dailytech, Digitimes, Eurocom, Fudzilla, Gigabyte, TechPowerUp & Xbitlabs


Témata: Intel, Linux, Notebook