AMD GAME! perex

AMD GAME! perex - HW News

HW News: AMD GAME! certifikát

  • 372
AMD uvádí do praxe novou herní certifikaci počítačů – projde ten Váš? >> EFI BIOS, současná podpora DDR2 i 3 a hybridní chlazení od MSI >> Nejmenší X86 platforma

Hrajeme s AMD GAME!
AMD v pondělí odhalila nový plán na přidělování certifikátů herním počítačům podle výkonu. Nově označovaná platforma AMD GAME! má oddělit vyvážené herní počítače od herních podfuků na zákazníky. Současně s tím má přilákat i nové uživatele z řad konzolových hráčů.

Řada AMD GAME! nebude rozhodně prvním pokusem AMD rozčlenit počítače na ty, které by se měly prodávat lépe a na ty, které hůře. Před dvěma lety totiž vydala AMD první certifikační značku tohoto druhu pod názvem AMD Live!. Počítače opatřené tímto certifikátem měly obsahovat vhodně vyvážené komponenty pro účely multimediálních domácích PC. Ačkoliv AMD parametry počítačů postupně vylepšovala, velkých úspěchů se prodej nedočkal. V konečném důsledku se může pod tímto certifikátem ukrývat prakticky jakýkoliv počítač postavený na komponentech AMD a o zárukách vyváženosti systému se příliš hovořit nedá.

AMD GAME! VGA

Certifikát AMD GAME! má být ale jiný. Oficiálně je hlavním účelem zavedení nové certifikace maximální usnadnění při výběru vhodného herního počítače a to i bez jakýchkoliv znalostí z oblasti hardwaru. Certifikát budou dostávat zprvu výhradně highend počítače určené ke hraní. Absolutním minimem v této kategorii bude použití dvoujádrového procesoru AMD s ekvivalentním výkonem 5600+ v kombinaci s grafikou HD 3650 a čipsetem AMD 770. V tiskové zprávě se AMD konkrétně odvolává na budoucí využití DirectX 10.1. Podle slov zástupců AMD budou všechny dodávané AMD GAME! počítače schopny provozovat v rozumných rozlišeních Crysis a Call of Duty4.

AMD GAME! Klávesnice

Dalo by se říci, že laťka pro získání certifikátu není přeci jen nijak vysoká. AMD tak zároveň vypustí i certifikát AMD GAME! Ultra, který bude označovat opravdu to nejlepší, co se dá momentálně na trhu koupit. Zde nalezneme počítače vybavené minimálně čtyřjádrem Phenom X4 9500 společně s grafikou HD 3850 a opět posledním čipsetem AMD 770. Cena těchto systémů bude ale velmi vysoká.

Asus Deluxe AMD GAME!

Počítače s certifikátem jsou dostupné v e-shopech partnerských společností již od pondělí. Koupit se dají například u Alienwaru, Microsoftu, Aceru nebo Logitechu. Na lokální trhy včetně ČR se mají dostat až v průběhu druhé poloviny letošního roku. AMD navíc připravuje i program pro počítačové nadšence, ve kterém bude udělovat certifikáty i podomácky vytvořeným počítačům. Skutečný záměr AMD je ale zřejmý – jedná se o další zviditelnění firemních značek a zoufalou snahu zajistit lepší prodej draze vyvinutých komponent. Použití komponent nVidie je v těchto systémech prakticky vyloučeno.

P45 s výhledem do budoucnosti
Zástupci MSI oznámili začátkem týdne na konferenci v Číně příchod šesti nových základních desek postavených na čipsetu Intel P45. Většina modelů není žádným překvapením, přesto se však dostanou ke slovu i originality. Kromě nových základních desek ukázala MSI i nový hybridní systém chlazení grafických karet.

Z klasických základních desek byly veřejnosti představeny nejrůznější varianty označované jako MSI P45 Platinum a Diamond. Tyto desky většinou nejsou ještě připraveny pro přímou distribuci na trh a tak zde najdeme nejrůznější originální řešení. Vývojáři MSI se například zamýšleli nad tím, jak nejlépe připravit počítač na budoucí přechod k používání pamětí DDR3. Výsledkem je jen těžko uvěřitelná základní deska s osmi paměťovými sloty, které po čtveřicích příslušně podporují paměti DDR2 a DDR3. Současný provoz je bohužel pro nároky na systémovou sběrnici nemožný. Vzhledem k tomu, že deska bude určená do levnějších mainstream počítačů vybavených pouze jedinou kartou ve slotu PCI Express, může se jednat o zajímavou investici do budoucna. MSI označila tento model jako low-cost a v cenících se objeví mezi nejlevnějšími deskami.

osmislotová deska MSI

Kromě dvojité podpory pamětí se MSI podařilo dokončit práce na utilitě EFI BIOSu. Tento krok naprosto razantně změní BIOS jak jej známe. Nehostinné textové prostředí totiž vystřídá intuitivní grafický režim velmi podobný prostředí Windows. Ve skutečnosti se ale MSI inspirovala spíše Linuxem a počítači Mac. S platformou Mac má EFI BIOS podobné především zavádění univerzálních ovladačů, díky čemuž lze prostředí EFI BIOS ovládat myší.

EFI BIOS

Posledním úsměvným vynálezem MSI, který má v budoucnu zpříjemnit život majitelům rychlých grafických karet je hybridní chlazení. Jedná se vlastně o naprosto triviální kombinaci chladiče s ventilátorem napojeného na vodní chlazení. Díky inteligentnímu řízení chlazení je volen vhodný poměr chlazení ventilátorem a rychlost oběhu chladící kapaliny. Pokud pracuje grafika jen na minimální výkon, dojde k zastavení vodního chlazení a ventilátor se otáčí rychlostí jen několika desítek otáček za minutu.

MSI Hybrid Freezer

Nové základní desky MSI postavené na čipsetu P45 se u nás objeví již v průběhu června. Poněkud extravagantní verze s 8mi paměťovými sloty a EFI BIOSem se objeví nejdříve v září. Hybridní chlazení již MSI nabízet začala a to na grafikách GeForce 9800GT, u nás je ale zakoupit zatím nelze.

Nejmenší X86 platforma na světě
Po nedávném zveřejnění plánů na 45nm dvoujádro přichází VIA s další novinkou. Ještě letos chce totiž začít distribuovat nejmenší provedení počítačové platformy X86 na světě. VIA bude dokonce moci konkurovat procesorům Intel Atom.

VIA již několikrát dokázala, že vyrábět malé věci umí. Zatímco ostatní výrobci procesorů a základních desek končí miniaturizaci u formátu microATX, VIA již dávno zavedla standardy jako microITX, nanoITX a konečně poslední novinku picoITX. Nyní se dostává na řadu formát Super picoITX, kde jsou všechny důležité komponenty správného počítače integrovány na destičce označené jako Epia PX5000EG o rozměrech 10x7,2cm.

picoITX

Na takto malou základní desku se již nedá spolehlivě umístit klasická patice pro procesor a tak jej byla VIA nucena integrovat. Tentokrát však nepoužila nejrozšířenější procesor VIA C7, nýbrž speciálně vyvinutý ULV procesor. Ten se nehonosí nikterak vysokým taktovacím kmitočtem a pracuje na 500MHz. Nízká frekvence má však přímý vliv na spotřebu, která u tohoto procesoru nepřesáhne 0,5Wattu. V porovnání s Intel Atom jsou parametry téměř shodné, lišit se má především cena.

Integrovaný čipset se poté omezuje na jediný hlavní čip s několika podpůrnými obvody. Přímo součástí čipsetu je integrované grafické jádro UniChrome Pro II, SATA a PATA řadič, USB hub, zvukový kodek, 100mb síťovka a podpora konektorů PS2 pro klávesnici a myš. Vyvedeny nebudou žádné klasické konektory, ale vše se bude připojovat přes headery. Integrované grafické jádro bude moci komunikovat buďto přes VGA nebo DVI konektor, HDMI se zatím pod značkou VIA nekoná. V reakci na ohlášení nové picoITX desky oznámil Intel, že brzy přejde se svou platformou Atom na rozměr desek nanoITX.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digitlife, Fudzilla, HKEPC, MSI, PC-Watch.co, VIA, Xbitlabs, ZD NET


Témata: BIOS, Intel, Linux