AMD Zacate a Ontario

AMD Zacate a Ontario

HW News: AMD míří ke grafickým kartám s novou technologií

  • 3
Jádra herních grafických karet pro notebooky ve znamení 28nm pokroku * GeForce GTX 560 bude herní kompromis * Intel vylepšuje základní desky pro šestijádra

AMD míří ke grafickým kartám s novou technologií
Současná generace grafických karet Radeon HD 6000 nejspíše nesplnila očekávání všech hráčů. Přestože některé karty z této série se povedly, původně se předpokládalo, že AMD přijde se zcela novou výrobní technologií. Zpracování křemíku na stále nižší úrovni se setkává s řadou nepříjemných problémů a tak se 28 nm grafických karet dočkáme až nyní, v roce 2011.

Notebook se slotem MXM 3.0

Informace z AMD naznačují, že 28 nm grafické karty ponesou označení Radeon HD 7000 a v rámci řady Radeon HD 6000 se s podobnou kartou již nesetkáme. V laboratořích AMD je se nyní připravuje koncepce mobilní grafické karty pro notebooky, která bude 28 nm jádro opravdu používat. S odvoláním na oficiální dokumenty AMD lze konstatovat, že do konce letošního roku se dočkáme nejméně čtyř takovýchto karet.

Redaktorům jindy důvěryhodného tureckého serveru Donanim Haber se do rukou dostal dokonce dokument obsahující základní specifikace nových grafických jader. Těm byla přidělena krycí jména Wibledon, Heathrow, Chelsea a Thames. V pořadí první bude mířit přímo mezi nejvýkonnější notebooky. Navzdory malým rozměrům slibuje AMD 256 bitovou paměťovou sběrnici.

Nová loga AMD

Je nadmíru jasné, že na jakékoliv úsudky ohledně výkonu je ještě příliš brzy. Zástupci AMD ani náznakem neinformovali o možných počtech shader procesorů. Útěchou tak může být jen skutečnost, že 28 nm technologie na bázi křemíku bude na delší dobu asi poslední, se kterou se dočkáme výrazných zlepšení.

Karty by si měly polepšit až o třetinu s grafickým výkonem, přičemž spotřeba energie neporoste. Součástí jádra se nyní může stát ještě složitější struktura tranzistorů. Volně přeloženo, počty shader procesorů rozhodně porostou.

AMD již poskytuje i konkrétní náhled na spotřebu. Zatím lze prezentované hodnoty chápat spíše jako stanovený cíl, kterého ještě bude třeba dosáhnout. Na vývojáře z AMD je ale v tomto ohledu vcelku spoleh, a tak se máme rozhodně na co těšit.

Nejvýkonnější mobilní Radeon tak bude mít spotřebu do 65 Wattů. Naproti tomu v případě úsporné karty s jádrem Thames se počítá se spotřebou do 20 Wattů. I zde bude ale zachován alespoň základní výkon pro hry a 128 bitová paměťová sběrnice.

AMD HD3870

Poměrně jasno má AMD také v plánech na používání pamětí. Ani v roce 2011 levnější paměťové čipy z přenosných počítačů nevymizí. Stále se budeme moci setkat s grafikami postavenými na GDDR3. Nicméně zpráva z AMD nasvědčuje tomu, že grafické karty postavené na všech zmíněných jádrech budou dostupné i ve variantě s GDDR5. V nabídce nenalezneme kartu s méně než 1GB paměti, obvykle budou osazovány 2 GB.

Vše může vypadat velmi lákavě, přesto nebude ani nadále o problémy nouze. AMD totiž stále neprozradila, kdo bude jejich technologicky pokroková jádra vlastně vyrábět. Ačkoliv pokusy s 28 nm výrobou probíhají, nejdůležitější továrny schopné produkovat grafická jádra ještě zelenou sériové výrobě GPU nedávají.

Neustále tak můžeme narazit na protichůdné informace o výrobě v TSMC či GlobalFoundries. Zástupci obou továren tak alespoň potvrzují, že na zvládnutí 28 nm technologie se ustavičně pracuje.

Jeden z herních notebooku Eurocom, ve kterém se má objevit GTX 480M

Jelikož grafické karty s 28 nm jádry budou pasovat do slotu MXM 3.0, není se třeba strachovat o dostatek kompatibilních notebooků. V zásadě to znamená, že je lze použít do všech moderních notebooků podporujících dedikovanou grafiku.

Grafická karta do slotu MXM 3.0

Vše nyní záleží na AMD a na tom, jak rychle dokáže dostat nové karty na trh. Pokud nejde ze strany společnosti jen o předčasná prohlášení, mohla by AMD opět získat na čas významný technologický náskok.

GeForce GTX 560 bude herní kompromis
Nejrychlejší jednojádrová grafika nVidie, GeForce GTX 580, je rozhodně kontroverzní kartou. Když se poprvé objevila v obchodech, jedni vítali její skvělý výkon, druzí ji odsuzovali pro vysokou spotřebu a nepřiměřenou cenu. nVidia naštěstí zvolnila a připravila i něco pro méně otrlé, dala vzniknout GeForce GTX 570. Nyní se chystá přijít s kartou, která by neměla být velkým náporem na peněženku, přesto má hráčům běžně postačit.

Podle společnosti nVidia bude tou pravou kartou pro méně náročné hráče GeForce GTX 560. Tato karta má také poměrně solidní vyhlídky na konkurování dvěma nedávno uvedeným Radeonům od AMD. Výkonově se zřejmě zařadí těsně nad model HD 6950. nVidia se stále snaží dostat maximum ze 40 nm technologie, což je patřičně vidět.

GeForce GTX 460 (ilustrační foto)

GeForce GTX 560 tak přijde během několika týdnů se zcela novým jádrem označovaným jako GF114. Očekávat můžeme výzbroj v podobě 384 shader procesorů s technologií CUDA, přijatelné taktovací frekvence a přístup k paměti srovnatelný s konkurencí. GTX 560 nebude výrazně vybočovat, moderní hry s DirectX 11 pro ni ale nemají představovat problém.

nVidia počítá v případě referenčního modelu s jádrem taktovaným na frekvenci 820 MHz. Shader procesory pak poběží na 1640 MHz. Paměťová sběrnice má šíři 256 bitů a doplněna bude výhradně o paměťové čipy typu GDDR5. Zde se má v základu objevit efektivní frekvence odpovídající 4 GHz při velikosti paměti 1 GB.

nVidia GF114

Pokud bychom brali za předchůdce GeForce GTX 560 logicky model GTX 460, bude nárůst výkonu rozhodně podstatný. Podle specifikací lze vytušit až třetinové zlepšení vůči modelu z předchozí generace. Kromě struktury jádra s technologií Fermi se na tom podílejí především výrazně vyšší taktovací frekvence. S těmi jde ruku v ruce i zvýšení spotřeby.

nVidia oficiálně hodnotu TDP pro GeForce GTX 560 nepotvrdila. Přesto u referenčně taktovaného vzorku byla odhadnuta na 180 Wattů. Zaplatit 20 Wattů navíc za třetinovém zvýšení výkonu při stejné výrobní technologii, to nezní vůbec špatně. Dobré vyhlídky by mohla teoreticky pokazit jen cena.

Pokud si brousíte zoubky na levnou mainstreamovou kartu, nebudete asi z GeForce GTX 560 nadšeni. nVidia si je dost dobře vědoma, že výsledná karta bude mít hodně blízko k GeForce GTX 570 a tímto směrem posune i cenovou hladinu, za kterou bude GTX 560 nabízet. Očekává se, že bude zhruba o 120 amerických dolarů dražší, než nejlevnější modely GTX 460. U nás to může ve výsledku znamenat cenu od 5500 korun.

Intel vylepšuje základní desky pro šestijádra
Příchod procesorů Intel z řady SandyBridge je už jen otázkou dní. Přestože se o nich hodně mluví, nejde v žádném případě o ryze herní procesory. Poněkud výkonnější platforma založená na procesorech Core i7 s LGA 1366 byla poslední dobou hodně opomíjena, a tak se ji nyní pokusili v Intelu zase trochu oživit.

Intel LGA 1366

Výsledkem je představení dvou nových základních desek, které jak se záhy ukáže, zase tak úplně nové nejsou. Intel totiž použil více než dva roky starý model základní desky DX58SO, který jen přetvořil do podoby podléhající současným trendům. Výsledek nese označení Intel DX58SO2, případně DX58OG v odlehčené variantě a vše se točí kolem čipsetu Intel X58.

Přestože používají obě desky totožný návrh tištěného spoje, zkušenému oku zřejmě neunikne několik podstatných rozdílů. Především silnější z modelů umožňuje osadit více než dvě grafické karty v konfiguraci slotů PCIe 16x/8x/8x. Rozdíl bychom našli i v napájení a nějaké drobné škrty se dotkly integrovaného příslušenství.

Intel DX58SO2

Na obou základních deskách je použito kvalitní napájení prostřednictvím digitálních obvodů s pulzně-šířkovou modulací. Oproti staršímu modelu přibyla na deskách podpora rychlého SATA a USB 3.0. Tato rozhraní jsou nyní dostupná vždy na dvou portech.

Intel DX58OG

V ostatních ohledech DX58SO2 ani DX58OG výrazné příjemné změny nepřinášejí. Desky tak sice tvoří možná přijatelný doprovod pro ta nejrychlejší šestijádra, k tomu aby si mohli hráči vybírat podle svých potřeb, ale mnoho nepřispějí. Očekává se, že DX58SO2 by se mohla z počátku prodávat za cenu těsně pod 6500 korun. DX58OG pak bude o více než tisícikorunu levnější.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, DonanimHaber, Inpai, Intel, nVidia, TechPowerUp, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Intel, Notebook, s-karta