Multimediální karty

Multimediální karty - HW News

HW News: AMD vzkřísí všestranné grafiky

  • 372
Vrací se All-in-Wonder, grafická karta pro hry i multimédia >> Intel Bonetrail, vyladěný základ počítače >> Phenom X4 opět zrychluje

AMD vzkřísí všestranné grafiky
Když se v druhé polovině devadesátých let objevila první grafická karta ATI s označením All-in-Wonder, všichni si mysleli, že svět již nemůže nic podivuhodnějšího překvapit. Tehdy ještě samostatná společnost ATI neotřele zkombinovala grafickou kartu s TV tunerem. Dlouhá léta kopírovala série All-in-Wonder vývoj běžných grafických karet. ATI se však dostala postupně do problémů a tak se v roce 2006 objevil na dlouhou dobu poslední All-in-Wonder. Podaří se tedy AMD skutečně obnovit zašlou slávu této série?

Hlavním důvodem návratu ke kombinaci grafiky s tunerem je prý lepší možnost využití při vytváření domácího videa. Zástupci AMD doslova říkají, že „když mají nové grafiky dostatek výkonu na hry, tak proč na nich nezaznamenávat a nestříhat video .“  Všechny kombinované karty ponesou nyní označení All-in-Wander HD xxxx a budou pracovat v plném HD rozlišení 1080p. Především se zde počítá s nasazením při zpracování Blu-ray videa a jeho domácího vytváření.

All-in-Wonder ála HD 3650

Při hraní se bude jednat o plnohodnotné karty s podporou DX10.1. Základem obnovené série All-in-Wonder bude jádro RV635 (použité například u Radeon HD 3650). Karta nezapře herní potenciál, ale je zde vidět i určitá opatrnost v podobě kompromisů. Použité jádro by tak mělo být nejlepší volbou vzhledem k výkonu a přijatelné ceně. K výkonu má přispět především 55nm jádro taktované na 725MHz. U této verze je přítomen i rozumný počet stream procesorů – je jich celkem 120. S ohledem na cenu je zvolena i paměť. Ta je připojena k jádru prostřednictvím 128bitové sběrnice, která se dnes považuje za naprosté minimum. Jediná dostupná velikost bude 512MB. Na rozdíl od původní HD 3650 však poběží paměti na 600MHz (hned o 200MHz méně). Použit je starší typ pamětí GDDR3.

Celkově bude All-in-Wander zpočátku kartou spíše do multimediálního než přímo herního počítače. AMD slibuje schopnost efektivně pracovat s videem do rozlišení 1600x1200. Součástí každého televizního tuneru je navíc i zvuková část. Ta je tentokrát vyvedena ne speciálním headeru a dokáže pracovat jako zcela samostatná zvuková karta. Tím dokáže jedna karta All-in-Wonder zastoupit grafickou kartu, TV tuner a částečně i zvukový kodek integrovaný na základní desce.


Základ herního počítače výhradně od Intelu
Rozdíl mezi oficiálním a skutečným uvedením na trh je mnohdy větší než se může zdát. Podobným způsobem se nyní, ačkoliv dlouho po oficiálním uvolnění, začínají na našem trhu prodávat základní desky Intel Bonetrail. Perfektně vyladěná základní deska tak málem zaspala svou dobu.

Jedna z nejoptimalizovanějších herních desek se ukrývá pod označením BLKDX38BT a na první pohled zaujme poněkud netypickým uspořádáním komponent. Vše je totiž uzpůsobeno pro maximální efektivnost chlazení. Na všech výkonových prvcích desky tak nalezneme pasivní chlazení, které je v případě čipsetu vcelku masivní. Chlazení je tentokrát jen špičkou ledovce kombinací technologií, kterými chce Intel přinést do domácností co nejvyšší výkon.

Intel Bonetrail X38

Na vývoji desky se podílel výhradně Intel a tak se od ní dá očekávat dobrá stabilita. Odpadají totiž neshody mezi standardy jednotlivých výrobců. Samotným srdcem desky je čipset Intel X38. Ten se zatím osvědčil jako dobrá volba při testování výkonu grafických karet. Vyznačuje se dobrou podporou CrossFire a širokými možnostmi použití procesorů. Jelikož je stále určen pro dosluhující socket LGA775, je samozřejmostí podpora všech procesorů od Pentia až po Core 2 Quad.

Standard čipsetu byl položen již docela dávno a i z tohoto důvodu spolupracuje X38 s ne úplně nejnovějším southbridgem ICH9. Ten se přesto vyznačuje podporou pamětí DDR3, ovšem jen do skromných 1333MHz. Při pohledu na integrované komponenty pak vypadá situace ještě skromněji. Zcela standardně zde nalezneme řadič ATA. SATA je pak zastoupen 6x, přičemž dvojice je vyvedena na zadním headeru pro připojení externích zařízení. Žádným překvapením není integrovaný HD zvukový kodek a gigabitová síťová karta.

Podle testů, které prováděl Intel, dokáže tato základní deska zvýšit výkon počítače až o 20% oproti průměru. To vše ale za předpokladu, že bude použita současně s procesorem Core 2 Quad a některými z lepších řad pamětí DDR3. Současně se tak stane mocným marketingovým nástrojem, který má motivovat hráče k nákupu dražších komponent.

Ani samotná základní deska není nejlevnější. V ČR se originál Intel Bonetrail X38(BLKDX38BT) prodává okolo 4500Kč. S čipstem X38 se můžeme setkat i u levnějších variant od jiných výrobců. U nás je to delší dobu především Asus a Gigabyte, kteří téměř za poloviční cenu nabízejí totéž. Přijdete však o určitou záruku kvality, kterou poskytuje výroba jedinou společností.


Nejrychlejší procesor Black Edition
Pokud nejste fanoušky Intelu a vlastníte základní desku s podporou procesorů Phenom X4, má pro Vás AMD novinku. V tichosti byl totiž uveden nový Phenom X4 9950 BE. Se stejným označením jaký neslo úplně první komerčně úspěšné čtyřjádro AMD, nyní přichází procesor řady BlackEdition.

Návaznost na původní doposud prodávaný Phenom X4 9950 je zde zřejmá. Procesor vychází z architektury K10 vyráběné starší 65nm technologií. Oproti původní verzi však budou jeho jádra pracovat o 400MHz rychleji a to na 2,6GHz. Tříúrovňová vyrovnávací paměť zůstává prakticky zachována. Rozdělena bude po 512kB ke každému jádru v úrovni L2, společná úroveň L3 pak bude mít 2MB. Architektura procesoru vychází z edice B3, ve které je opravena většina původních neduhů čtyřjader.

Phenom X4 9950 BE

Phenom X4 9950 BlackEdition opět posune o stupínek výše hranici, na které jsou schopna čtyřjádra AMD běžet. Svým výkonem by si měl udržet tento procesor pod značkou AMD první místo až do závěru letošního roku. Daní za tento přepych však bude cena přes 4500Kč a spotřeba 140Wattů. Právě starší 65nm technologie by mohla být důvodem, proč do procesoru neinvestovat a raději počkat na 45nm variantu. V prodeji bychom se mohli s Phenom X4 9950 BE setkat reálně do dvou týdnů.

Zdroje: AMD, Dailytech, Hardsplell, HKEPC, Intel, The Inquirer & Xbitlabs


Témata: Intel, Testování