Asus

Asus

HW News: Asus připravuje vlastní notebooky TimeLine

  • 5
Acer a jeho notebooky s vysokou výdrží baterie dostanou nepřehlédnutelnou konkurenci >> Variabilní 850Wattový zdroj tentokrát od XFX >> Vyplatí se investice do Core i5?

Asus připravuje vlastní TimeLine
Divize přenosných počítačů společnosti Acer je známá spíše pro svou velmi nízkou cenu, než kvalitní zpracování a to bohužel opodstatněně. Aceru se přesto podařilo přijít před časem s něčím, s čím si získal pro své notebooky značnou pozornost. Začala se totiž prodávat řada přenosných počítačů Acer Timeline. Naproti tomu společnost Asus, která Aceru často konkuruje, nechávala tyto počítače bez povšimnutí. Až do teď – Asus totiž brzy vypustí celou řadu notebooků zaměřených na dlouhou výdrž při práci na baterii.

Všechny počítače řady Acer TimeLine čerpají z technologie úsporných procesorů Intelu a neposkytují tedy vysoký výpočetní výkon. Na hry se prakticky nehodí, naproti tomu ale nabízejí reálnou dobu provozu na baterii okolo devíti hodin. Přesto lze o těchto počítačů i nadále tvrdit, že jsou svým způsobem levné a jediné co stále pokulhává je zpracování. Konkurenční Asus se tedy staví k vlastnímu vývoji velmi podobně.

Asus

Marketing Asusu vsadil na dojem nekompromisnosti. Notebooky budou používat dobře vyzkoušenou konstrukci, na které se toho po designové stránce mnoho nezměnilo. Jako materiál není stále použito nic jiného než plast a tak si tyto počítače jistě zaslouží šetrné zacházení. Kromě barevného provedení a velikostí úhlopříček budou čtyři oznámené modely prakticky k nerozeznání.

Hlavní rozdíl tkví v použitém hardwaru. V plánu jsou notebooky s označením Asus UL20, UL30, UL50 a UL80 s úhlopříčkami už od 12,1" do 15,6". Fyzické rozměry jsou celkově velmi kompaktní a tak se bude s notebookem příjemně cestovat. Nejlehčí budou vážit jen 1,5kg. Zkratka UL použitá v označení má podle Asusu znamenat UnLimited, tedy v překladu něco jako bez omezení. A jak že si takové neomezené notebooky Asus představuje?

Asus UL80

Klíčem k úspěchu má být nasazení kombinace úsporných procesorů Intelu a v lepším případě grafiky od nVidie. Po stránce možností budou nejzajímavější modely Asus UL80 a UL50. Oba totiž přijdou s MXM slotem, ve kterém se bude nacházet dedikovaná grafická karta. Asus zvolil mobilní variantu GeForce G210M, která funguje v součinnosti s integrovaným jádrem Intel GMA 4500MHD. Spolupráce dvou zdánlivě konkurenčních grafik je zajištěna prostřednictvím technologie GraphiX Boost, která zde nahrazuje Hybrid SLI. Fungovat by navíc měla bez problémů i ve Windows 7.

Dedikovaná grafika poskytuje základní prostředky pro přehrávání HD multimedií a není výrazně lepší než použité integrované jádro. Její nasazení lze vnímat poněkud rozpačitě. Nabízí 16 shader procesorů na frekvenci 1500MHz. Taktovací frekvence jádra je někde kolem 600MHz a mnoho nepomůže ani 64bitová paměťová sběrnice. Geforce G210M alespoň nečerpá z operační paměti a má vlastních 512MB. Její spotřeba je velmi nízká a dosahuje ke 14 Wattům. Reálný výkon však nepřesahuje 72Gigaflopů.

Asus UL50

Většina parametrů energeticky úsporných notebooků bude konfigurovatelná. Společný je pouze čipset Intel GS45. Do nejlevnějších variant se budou osazovat procesory Celeron s taktovací frekvencí 1,2GHz. Za mírný příplatek však již bude možné koupit notebook s Core Solo taktovaným buďto o 100MHz nebo 200MHz výše. S cenovým odstupem by se měly objevit i varianty vybavené procesorem Core 2 Duo SU9400 na 1,4GHz.

Žádný z nabízených procesorů nemá integrovaný řadič pamětí. U jednotlivých modelů se tak bude konkrétní typ podporované paměti lišit. Asus počítá s podporou DDR2 i moderních DDR3. Drobný zádrhel je však v tom, že navenek nebude snadné poznat jaký typ pamětí který model podporuje. Podpora pamětí je zde zajišťována přes čipset, ovšem pro její osazení musí být přítomen patřičný slot na základní desce notebooku. Podle rozřazení do modelové řady notebooky rozdělit nelze, jelikož Asus chce vyrábět kupříkladu model UL50A s podporou DDR2 a UL50Ag s podporou DDR3.

Asus UL30

Do 12,1" a 13,3" notebooků UL20 a UL30 se podle očekávání nepodařilo vtěsnat optickou mechaniku, v ostatních případech bude dodávána běžná DVD vypalovačka. Detaily o integrovaném příslušenství Asus zatím nesdělil, ale dá se očekávat u něj obvyklá dobrá podpora bezdrátových připojení, 0,3MPx kamera a čtečka paměťových karet. Ve všech případech budou používány kvalitní baterie, kde u notebooků s nejmenšími úhlopříčkami displeje dosáhne doba výdrže k 12 hodinám.

Asus UL20

V konkurenčním souboji dvojice Asus a Acer hrála prodejní cena vždy výraznou roli. Asus se i tentokrát bude držet zvyku, že nabízí své produkty dráže, ovšem ne za přemrštěné sumy. Zatímco nejlevnější Acer Timeline lze pořídit od 12500Kč, konkurenční Asus UL50 v nejnižší výbavě se bude prodávat od 17000Kč. Asus tak může zaznamenat úspěch u uživatelů, kteří ztratili důvěru v Asus, mnohým se ale bude zdát předražený.


Variabilní 850Wattový zdroj tentokrát od XFX
Nový zdroj určený výhradně pro herní počítače a domácí servery uvedli včera na trh zástupci XFX. Společnost si prý doslova s uvedením počkala na datum 09. 09. 09, aby tak dala najevo, že se jedná o něco zcela unikátního. Když naznačíme, že zdroj má 850 Wattů a rekordmanem rozhodně nebude, nadšení rychle opadne. Zdroj od XFX přesto stojí za pozornost.

XFX 850W Black Edition ATX 2.3 - studie

Zdrojů určených do herních počítačů je na trhu více než dost a tak si můžeme dovolit vybírat. Většina společností, které si počítače montují samy, sahá často po nejlevnějších variantách s výkonem, který je na hraně pro stabilní práci dalšího hardwaru, který se do počítače montuje. Pokud si dáte tu práci a stavíte si počítač sami, rozhodně se vyplatí k pořádné grafické kartě a vícejádrovému procesoru pořídit něco kvalitního. Pokud si nemůžete dovolit přímo BFG, dá se s úspěchem použít Corsair nebo i další prověřené značky.

Ačkoliv je 40nm technologie pro herní grafické karty už na spadnutí, potřeba přivádět k nim dodatečné nepájení rozhodně nezmizí. Proto je dobré vybírat zdroj tak, aby splňoval standard ATX 2.3. Význam této specifikace spočívá ve vyvedení dodatečného napájení PCI Express prostřednictvím šestipinových konektorů.

XFX 850W Black Edition ATX 2.3 - reklamní plakát

Zdroj od XFX si budeme moci koupit pod názvem XFX Black Edition 850W ATX 2.3. Kromě standardu a výkonu, který lze dobře vyčíst z názvu, nabízí plně modulární konstrukci. Díky tomu bude možné v počítači ponechat pouze tu kabeláž, jaká bude právě potřeba. Vyvést je možné klasický 20/24pinový napájecí konektor pro základní desku, až čtveřici konektorů pro přídavné napájení grafiky, celkem 11 konektorů pro SATA disky, 8 velkých12V/5V konektorů a dva malé.

XFX přidává i docela zajímavý základ pro napájení dalších zařízení. Pokud si přidáte k počítači LCD displej, malý zesilovač nebo podsvětlení, můžete si vyvést i uživatelské napájení. Podle specifikací lze maximálně odebírat 3,3 Voltu do 24A, 5V do 30A a 12V a 70A.

XFX 850W Black Edition ATX 2.3

U výkonných zdrojů je dnes také bedlivě sledována spotřeba. Zatímco výkon totiž dosahuje k 850 Wattům, spotřeba může být citelně vyšší. Kvalitní výrobci dosahují běžně účinnosti přes 70%, přičemž pro efektivitu existují i certifikáty. XFX BE 850W se tak může pochlubit certifikátem 80 Plus Silver, který značí efektivitu mírně přes 80%. Jediné, co XFX zatím nezveřejnila, je výsledná cena tohoto zdroje. Na tu si musíme ještě počkat.


Vyplatí se investice do Core i5?
Intel v úterý konečně oficiálně uvedl na trh dlouho očekávané procesory Core i5. Zatím se jedná jen o jediný model, který ale dokázal bezpečně zastínit uvedení dalších dvou zmodernizovaných procesorů Core i7 a celé řady Xeonů. Konečně se tak může spustit velká lavina prodeje základních desek se socketem LGA 1156 a kvalitní procesory Intelu vhodné do herních počítačů budou finančně o něco dostupnější.

Rozdíl mezi současnými procesory vytvořenými na základě architektury Core a čerstvě uvedených Core i5 a Core i7 nebude rozhodně jen v pracovních frekvencích. Nové procesory jsou postaveny na architektuře známé jako Lynfield a přicházejí s HyperThreadingem (ve verzi Core i7) a technologií TurboBoost. Díky tomu si lépe poradí ve Windows 7 s multivláknovými aplikacemi a v případě nutnosti se samy ochotně přetaktují. TurboBoost totiž umožňuje zvýšit taktovací frekvenci procesoru při plném zatížení přibližně o 600MHz.

Intel Lynfield

Přesné specifikace uvedených procesorů lze vyčíst z přiložené tabulky, jejíž zdrojem jsou oficiální stránky společnosti Intel. V ČR momentálně ještě Core i5 750 dostupné není, ale obchodníci očekávají v příštím týdnu změnu. Tento model by se u nás měl prodávat kolem 4500Kč a bude stát rozhodně za zvážení, jestli jej koupit nebo zvolit některý z procesorů Core 2 Quad.

Pokud vezmeme v potaz, že Core 2 Quad na 2,66GHz se prodává za cenu od 3800Kč, může být citelně výkonnější Core i5 dobrou volbou. Procesory Core 2 Quad lze však použít i v levných deskách založených na různorodých čipsetech. Pro Core i5 zatím superlevné základní desky nejspíše nebudou, protože je dostupný jediný čipset P55 a většina výrobců, která se do vývoje desky vůbec pustila, se zaměřila spíše na kvalitu. Celá platforma CPU + základní deska tak může vyjít na více než 7000Kč.

Zdroje: AMD, Asus, CDRinfo.com, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, nVidia, Intel, TG Daily, Xbitlabs & ZD Net