Atom vs. Celeron

Atom vs. Celeron

HW News: Atom na 2 GHz a výkonná integrovaná grafika

  • 3
Procesory s integrovaným grafickým jádrem jsou tahouny letošního roku. Rychlá grafika na procesoru se stává realitou. Neomezené all-in-one PC od Gigabytu.

Procesory Atom poběží na 2 GHz
Společnost Intel vypustila do světa část svého plánu s procesory Intel Atom. V současnosti jde o nejslabší procesory intelovské platformy, a tak nacházejí uplatnění všude tam, kde je třeba spořit energii. AMD jim ale v poslední době se svými fúzními čipy nic nedaruje, a tak se nelze divit, že Intel hodlá zvyšovat výkon.

Atom Z670

Prozatím se ví minimálně o dvou procesorech, které se dočkají vylepšení. Půjde o dvoujádrové čipy, které budou posunuty na 32 nm výrobní technologii. S tou se na dražších a výkonnějších procesorech setkáváme už vcelku běžně, a je tedy jasné, co mezi Atomy přinese. Očekávat můžeme navýšení pracovních frekvencí a současně mírné snížení spotřeby.

Podle informací serveru NordicHardware se ale nemáme radovat předčasně. Intel totiž zvýší výpočetní výkon, problémy s výkonem grafickým však budou přetrvávat. Zatím vše nasvědčuje tomu, že samotná architektura (označovaná jako Cedar) se ponese ve znamení jen zanedbatelných změn.

Intel Atom jádro

Chystané procesory budou označeny D2500 a D2700. První z nich bude pracovat na 1,86 GHz, druhý má pracovat dokonce na nečekaných 2,13 GHz. To je ale k pozitivním ohlášeným změnám zatím vše. Integrovaný řadič pamětí na procesoru již nemá podporovat paměti DDR2 a zatím se zdá, že Intel neplánuje ani zásahy do integrovaného grafického jádra. Nicméně podporována by měla být verze DirectX 10.1.

Intel Atom logo

Intel zřejmě věří, že brzká budoucnost již patří výhradně vícevláknovým aplikacím. O možnosti nového Atomu s jedním jádrem vůbec nezmiňuje. Model D2700 se bude od D2500 lišit mimo jiné tím, že nabídne HyperThreading. Spotřeba je pak shodně 10 Wattů, což na sofistikovaný čip s integrovanou grafikou vypadá opravdu dobře.

Úsporná a rychlá dvoujádra se objeví v počítačích až v závěru letošního roku. V ideálním případě je najdeme v netboocích a několika tabletech o Vánocích. Zajímavé bude především sledovat, nakolik pomohou tyto Atomy prodloužit výdrž na baterii.


Rychlá grafika na procesoru se stává realitou
Společnost AMD plánuje již mnoho let uvedení integrované grafiky na procesoru, která by umožňovala hrát náročnější hry. První fúzní procesory však budí zdání, že je to cíl zhola nemožný. Výkon se sice oproti GPU Intelu opravdu zlepšil, stále však na nejnáročnější tituly ani zdaleka nestačí.

Na internetu se však na začátku tohoto týdne objevily informace o tom, co na nás AMD připravuje. Procesor se vcelku výkonnou grafikou je už na dosah. AMD dokáže nabídnout zajímavý počet shader procesorů a přijatelnou cenu. Energetické nároky se pak snad zařadí do kategorie přijatelných.

AMD Fusion

Stejně jako v případě nových Atomů od Intelu také zde můžeme hovořit o dvou konkrétních procesorech. Ty nesou označení Fusion A8-3550 a A8-3550P a vycházejí z architektury Liano. Dost ale všech názvů, odpověď na léta nezodpovězenou otázku, co můžeme od integrované grafické karty čekat, je tady.

Přímo na procesoru nalezneme grafiku se 400 shader procesory. Z dnešního pohledu můžeme něco takového považovat za mainstream a jde vlastně o totéž, co AMD slibovala zhruba před čtyřmi lety. Koncepce bude velmi podobná dedikovaným grafickým kartám. Jádro společně se shader procesory pak poběží na 594 MHz.

AMD Fusion

Podle tureckého serveru DonanimHaber nepoužívají vývojové vzorky vlastní paměť. Ta je v současnosti sdílena z operační paměti. Některé informace ale nasvědčují tomu, že AMD pracuje na možnosti osadit paměť do sidePortu.
Tato grafika má již také své jméno a brzy ji poznáme pod názvem Radeon HD 6550. Navíc umožní spolupráci s dedikovanými kartami. S nejlevnějšími bude pracovat v rámci technologie Hybrid CrossFire a konkrétně s Radeonem HD 6670 a HD 6570 by měla pracovat ve výkonném tandemu.

AMD Fusion

Dva zmíněné procesory budou kromě integrované grafiky obsahovat také čtyři výpočetní jádra. Maximální spotřeba byla neoficiálně stanovena na 100 Wattů, což ale není možné zatím potvrdit. Do prodeje by se měly první dva procesory série Fusion A8 dostat 12. června tohoto roku.


All-in-one PC ve stylu klasického HTPC
První dojem z nového počítače od Gigabytu může být trochu rozpačitý. Už dlouho jsou na trhu o mnoho přívětivěji vyhlížející all-in-one počítače. Především rozměry nejsou tak robustní, přičemž nabízený výkon je velmi podobný. Gigabyte tímto nemůže vůbec konkurovat například řadě MSI WindTop. Musí tak nabídnout něco úplně jiného.

Gigabyte AEBN

Standardně podléhají podobné počítače vysokému stupni integrace. Integrovány jsou všechny důležité komponenty a to většinou na nestandardní základní desku. O nějaké výměně do budoucna pak nemůže být ani řeč. Konstrukční řešení GB-AEBN má být odlišné především v tom, že je složeno výhradně ze standardně dodávaných komponent.

Gigabyte AEBN

Pokud nahlédneme do útrob počítače, můžeme zde identifikovat na první pohled běžnou základní desku mini-ITX na které jsou všechny důležité komponenty osazeny. Vyměnit pak lze procesor. Podporováno je téměř vše do socketu LGA 1155, především procesory i5 a i7 řady SandyBridge. Při výběru pak ale omezuje maximální spotřeba 65 Wattů.

Přesto má toto řešení k možnostem rozšíření plnohodnotného PC opravdu daleko. Při bližším prozkoumání je jasné, že desku nebude možné nahradit jen tak jakýmkoliv ITX modelem. Umístění procesoru je pevné a nedostatek prostoru silně omezuje ve výšce. Operační paměti se pak s originální deskou ukládají naležato a jsou typu SoDimm DDR3. V základním modelu bychom mohli najít hned 8 GB RAM.

Příslušenství těží z možností čipsetu Intel H61 v kombinaci se speciálním řadičem podporujícím rychlé rozhraní USB 3.0. Podporován je gigabitový ethernet, WiFi a Bluetooth. V počítači se našlo místo i pro optickou mechaniku a 3,5" pevný disk. Gigabyte však zatím neupřesnil, jaká kapacita bude osazena. Součástí počítače jsou stereo reproduktory.

Gigabyte AEBN

Slabším místem bude pravděpodobně displej. Ten má úhlopříčku 18,5“ a nabídne nativní rozlišení 1366 × 720 pixelů. Poměr stran je 16:9. V tiskové zprávě společnosti Gigabyte nenalezneme ani zmínku o tom, že by byl displej dotykový. Nejspíše tedy bez klávesnice a myši nevystačíme.

Vzhledem k relativně malému displeji je počítač vcelku velký. Fyzické rozměry jsou 456 × 365 × 57 mm a hmotnost pak 6,8 kg. Zatím nelze říci, že by použité součástky byly vybírány z nějakých kvalitnějších řad, a tak je kvalita stejně jako cena krokem do neznáma.

Gigabyte AEBN

Pokud je GB-AEBN vůbec něčím zajímavý, pak by to měla být právě jeho rozšiřitelná koncepce. Při bližším prozkoumání však nelze konstatovat, že jeho možnosti jsou výrazně lepší než konkurence. Gigabyte tak patrně pouze zakrývá svou současnou technologickou zaostalost v této kategorii.


Zdroje: AMD, Dailytech, DonanimHaber, Gigabyte, Hexus, Intel, TechPowerUp, The Inquirer & Xbitlabs


Témata: All-in-one, Intel, Tablet