Perex Intel CPU + GPU

Perex Intel CPU + GPU - Součást HW News

HW News: Bitva o fůzní čipy

  • 372
Intel vyfoukl AMD kombinaci GPU + CPU >> Phenom X3 jde do prodeje; nebude pro každého >> Malý a levný počítač od MSI

Bitva o fůzní čipy
Pokud stále čekáte na fůzní čipy AMD, které zkombinují procesor a grafické jádro, čekáte marně. AMD totiž opět posunula jejich vypuštění a tentokrát rovnou na závěr roku 2009. Skutečných fůzních čipů se ale možná dočkáme dříve a to od konkurence, která původně hlásala, že podobný projekt je neperspektivní. Fůzní čipy totiž v rychlosti vyvíjí i Intel.

Právě společnosti Intel se podařilo v posledním měsíci několik úspěchů na trhu s procesory a i to bylo podnětem pro zveřejnění výhledových plánů na další rok. Podle všeho se máme na co těšit, jelikož kromě fůzních čipů připravuje Intel také první quad core procesor pro notebooky. Ten bude prozatím na trhu osamocen a ponese označení QX9300. Svým výkonem  by měl být srovnatelný s u nás již prodávaným modelem QX6850, který je ale určen do klasických stolních počítačů. Narozdíl od něj již bude tento kousek vyráběn na 45nm technologii a jeho jádra poběží na 2,53GHz. Disponovat bude velkou 12MB vyrovnávací pamětí. Kromě výkonu bude mít se současnými procesory Core 2 Quad obdobnou i podporu FSB a to 1066MHz. Na skvělé úrovni bude i spotřeba, která se především díky použité technologii a nižšímu pracovnímu kmitočtu bude držet na 45W TDP. Co však mnohé nepotěší je cena, která zpočátku dosáhne téměř na 20 tisíc korun.

Intel CPU + GPU

Mobilní quad core procesor je však jen předvoj. Mnohem důležitější bude dvojice následujících procesorů, které Intel v současnosti vyvíjí pod kódovými označeními Havendale a Auburndale. Oba budou shodně obsahovat 45nm procesorové a grafické jádro. Ve všem ostatním se však budou odlišovat. Havendale bude procesorem určeným do stolních počítačů a to na platformy socketu LGA 1160. Na trhu je zatím nehledejte, jelikož Intel jejich příchod teprve plánuje. Integrované grafické jádro bude nejspíše upravený typ X3100 a v podpoře se tak objeví DirectX 10. Malým zádrhelem je, že Intel připustil, že některé klíčové funkce DirectX 10 podporovány nebudou. Kromě grafického a procesorového jádra bude Havendale obsahovat také dvoukanálový řadič pamětí a to hned pro paměti DDR3 na 1333MHz. Čistá spotřeba konečné verze procesoru se dvěma CPU a jedním GPU bude 75W.

Trendy výroby procesorů

Auburndale bude procesorem určeným do notebooků a dalších mobilních zařízení. Opět se bude jednat o kombinaci dvoujádra a GPU. Integrované grafické jádru bude tentokrát vycházet z řady GMA 450 a DirectX 10 nebude vůbec podporováno. Potvrzen zatím není ani integrovaný řadič pamětí. Procesor by se měl osazovat do mobilního socketu mPGA 989 a bude mít spotřebu 55W.

Fůzní čipy Intel tak přijdou téměř o půl roku dříve než od AMD. Budou mezi nimi ale markantní rozdíly. Intel totiž zkombinuje nepoužitelná grafická jádra se slušným výkonem procesoru. Plány AMD však po celou dobu hovoří o kombinaci s grafickými jádry se zařazením do mainstreamu. Bohužel zde stále není jasné, o kolika jádrové procesory se bude jednat.


Phenom X3 jde do prodeje
Ačkoliv teoretické testy tříjádrového procesoru nejsou již dávno neznámou, teprve nyní se dočkáme skutečného nasazení v praxi. Na trh se za trochu podivných okolností řítí první várka těchto procesorů. AMD je však neposkytne každému.

Vypuštění nových procesorů Phenom X3 řady 8000 by se dalo téměř přirovnat k anti-kampani. Nejen že AMD tentokrát věhlasně neohlašuje prodej dlouho dopředu, ale také je nehodlá prodávat v běžných obchodech. Prodej bude zahájen v tichosti, bez oficiálního uvedení na trh. Phenomy X3 se mají totiž prodávat jen velkým výrobcům počítačů. Prozatím jsou potvrzeni dva odběratelé a to Dell a HP. Pro běžné uživatele budou dostupné podle slov AMD tříjádra až později. Pevné datum neexistuje, ale i tak se jedná o zajímavý kousek.

Phenom X3 verze B2

AMD má plány na dva různé tříjádrové Phenomy, které se budou zprvu vyrábět jako B2 verze, později jako spotřebitelská B3 verze. CPU ponesou označení 8450 a 8650. Phenom X3 8450 poběží na 2,1GHz, model 8650 pak na 2,3GHz. Jako všechny moderní procesory AMD, i tyto Phenomy budou mít tři úrovně vyrovnávací paměti. Velikosti nebudou závratné a tak bude mít L2 velikost 1,5MB. Společná L3 pak 2MB. Podle nezávislých testů nebude výkon tříjader oproti dvoujádrům nikterak dramaticky vysoký. Nárůst se rozhodně neprojeví o kýžených 50%, ale bude to dokonce méně než 30%.

Ať již je výkon procesorů jakýkoliv, kupovat první řadu tříjader ve značkových sestavách, se nevyplatí. Právě zde se budou distribuovat zmíněné B2 verze. Ty obsahují tzv. TLB chybu třetí úrovně vyrovnávací paměti. AMD již má na tyto problémy lék v podobě opravného softwaru. Jeho použitím ovšem snižuje výkon Phenomů téměř o 10%. U revize B3, která přijde později bude již vše opraveno na úrovni hardwaru.

MSI SFF – malý a levný
Ne každý počítač, který s pohrdáním zařadíme do low-ednu musí být nutně šedou nic neříkající krabicí. O této skutečnosti se nás nyní bude snažit přesvědčit MSI. Společnost totiž připravuje nové počítače, které neoslní výkonem, rozhodně je však nepřehlédneme pro jejich cenu a design.

Výsledkem nového projektu, který vychází z počítačové řady SFF, má být tentokrát malý domácí počítač s cenou do deseti tisíc korun. Jeho rozměry budou skutečně miniaturní a to 30x6,5x24cm, přičemž velikosti je zde podřízeno vše. MSI naštěstí nemusela pro nové technologie chodit daleko, jelikož si je vypůjčila ze své divize notebooků. Atraktivní design pak vzešel z modelové řady XPC, která je poněkud větší.

MSI SFF

Při pohledu do vybavení se ovšem ukáže, že ke klasickému počítači novému SFF ještě něco chybí. Základním zdrojem výpočetního výkonu je 45nm procesor Intelu, který je upraven speciálně podle požadavku MSI. K dispozici tak budou jednojádrové modely Intel Atom s nízkou taktovací frekvencí od 1,2GHz do 1,6GHz. Spotřeba těchto procesorů bude řádově v jednotkách Wattů. Každý počítač bude dále vybaven 2GB operační pamětí a 2,5“ pevným diskem s kapacitou maximálně 160GB. Díky spolupráci s Intelem bude navíc možné vybrat disk SSD o obdobné kapacitě. Problém je v tom, že cena počítače se v případě použití disku SSD více než zdvojnásobí. Pro optické mechaniky nezbývá místo a ani je není možné připojit prostřednictvím žádného řadiče. Místo ní bude možné využít 8 USB portů a gigabitový ethernet. Použitá základní deska od MSI je totiž navržena přesně na míru minimálních domácích požadavků. Grafika je integrovaná a to v podobě grafického jádra X3000. Malým pozlátkem na závěr je jednoduchá čtečka nejběžnějších druhů paměťových karet.

Počítač nebude možné příliš rozšiřovat a zatím připadá v úvahu jen TV-Tuner nebo Wifi, pro něž bude připraven slot miniPCI. První levná SFF PC by se u nás měla začít prodávat závěrem dubna. Nejslabší modely by mohly začínat na 7000Kč.

Zdroje: AMD, Dailytech, Hardspell, HKEPC, Intel, MSI, The Inquirer, ZD Net


Témata: Intel, Notebook, software