HW News: Chystá se dvoujádrový procesor Atom

Nové dvoujádro Intelu >> Rychlá a LEVNÁ externí grafika pro notebooky >> Novinky v podání Asusteku

Dvoujádro Atom DualCore (retušované foto) - HW News

Chystá se dvoujádrový Atom
Že jste ještě na atom se dvěma jádry v žádné učebnici fyziky nenarazili? Nevadí! Intel totiž v naprostém závěru minulého týdne oznámil, že plánuje výrobu velmi malého dvoujádra. Procesor má vycházet ze současné řady Intel Atom a svou cenou i možnostmi možná zasadí osudovou ránu konkurenční společnosti VIA. Velký otazník se navíc snáší nad technologií, kterou bude vyráběn. Intel totiž společně s výrobcem Micron opět posunul hranici komerčně vyráběných tranzistorů a to na technologii 34nm.

Na rozdíl od současné řady Atom nebude dvoujádro určeno výhradně do velmi malých počítačů. Podle zástupců Intelu se totiž bude objevovat i v nejlevnějších stolních počítačích a noteboocích. Intel tak současně vytvoří konkurenci malým platformám VIA, ale i dožívajícím Sempronům od AMD. Toto zařazení bude znatelné především na výkonu. Dvoujádro bude mít totiž velmi chudou vyrovnávací paměť.

Dvoujádro Atom DualCore (retušované foto)

Zprvu by se tak měly na trhu objevit dva modely Atom dual-core ukrývající se pod označeními Z230 a Z330. Dvoujádra nebudou nativní a budou tak na jedné destičce zahrnovat dieshring dvou původních jader Atom. Jádra by měla být zpočátku taktována na 1,6GHz, což je současná hranice, za kterou se VIA nedokázala dostat. Oba procesory poté budou používat klasickou dvouúrovňovou vyrovnávací paměť, kde L2 bude mít velikost 512kB. Intel bohužel zatím neposkytl jednoznačné informace o tom, zda bude procesor stále vyráběn na 45nm architektuře. Lecco by mohla naznačovat uváděná spotřeba 8Wattů, která by se zařazením do 45nm výrobního procesu souhlasila. Intel přesto v tiskové správě dodává, že parametry jsou jen předběžné.

NAND Intel vyráběné technologií 34nm

Při jiné příležitosti vypustil Intel o víkendu na trh první paměťové zařízení typu flash, které je vyráběno na 34nm. Jedná se o velmi malý 32GB disk určený do 1,8“ pozice v noteboocích. Intel spočítal, že do klasické 2,5“ pozice by dokázal vyrobit disk o kapacitě 1,6TB. NAND technologie na které je nový disk založen v sobě zahrnuje vysokou hustotu integrace tranzistorů podobně jako u procesorů.

Podle Intelu je jen krůček k praktickému přechodu od výroby pamětí na 34nm k výrobě procesorů. Realita je bohužel taková, že tranzistory v pamětech a procesorech se chovají zcela odlišně. Nároky na použití v procesoru jsou mnohem přísnější a tak je pravděpodobné, že se 34nm procesorů jen tak nedočkáme. Dvoujádra Intel Atom se však mají na trhu objevit koncem letošního října.

Herní grafika v notebooku? Pro každého!
Hrát hry na notebooku si může dovolit málokdo. U většiny notebooků s cenou pod 20 tisíc totiž novější herní tituly tvrdě narazí na velmi pomalou integrovanou grafiku. Zdálo by se, že tato situace je bezvýchodná. Naštěstí i zde se blýská na lepší časy. Asus totiž konečně vypustí na trh externí grafiku pro notebooky, která navíc nebude díky příhodnému kurzu dolaru při objednání ze zahraničí drahá.

Externí grafická karta pro notebooky není úplně originálním řešením a několik nesmělých pokusů se objevilo i dříve. Zřejmě první grafický akcelerátor do notebooku se objevil téměř před deseti lety a jednalo se o remake 3D akcelerátoru VooDoo. Bohužel výrobce nedbal příliš na domluvu s Microsoftem ani výrobci notebooků a tak se karta stala velmi problematickou, jelikož ovladače nefungovaly téměř nikde.

Dnešek však patří univerzálním řešení, kde funguje již kombinace prakticky čehokoliv. Společně s nejlevnějšími notebooky a Windows Vista si tak budeme mít možnost dopřát za v přepočtu mírně přes 2500Kč grafiku založenou na GeForce 8600GT. Nejedná se tedy v žádném případě o poslední model z řady GTX 200, což je nutným kompromisem mezi stále zajímavou cenou a výkonem. Asus ji chtěl vypustit již dříve, ale až nyní se podařilo dotáhnout ovladače a podporu u výrobců notebooků k dokonalosti.

Externí grafika na bázi GeForce 8600

Přepracovaná GeForce 8600 je postavena na jádru G84, které se stále vyrábí na 80nm. Jádro je taktováno na 540MHz a zahrnuje 32 stream jednotek. Jádro je připojeno prostřednictvím úzké 128bitové sběrnice k pamětem. Ty jsou typu GDDR3 a taktovány na 1400MHz. Hlavní slabinou grafiky je komunikace externího modulu s notebookem. Zde se využívá slotu PCMCIA a USB portu. Oproti klasickým kartám do PCI Express 16x má toto zapojení téměř 10x nižší propustnost.

I přes omezené možnosti dokáže externí grafika posunout notebook o několik kategorií výše. Asus otestoval nárůst výkonu na velmi rozšířených grafických čipsetech Intelu – 965GM a starém 945GM. Výsledky jsou ohromující, ačkoliv se daly očekávat. Pokud používá notebook grafiku 965GM, dojde k nárůstu přibližně o 6,7 násobek původního výkonu. Při používání 945GM se výkon zvýší hned 12x.

Asus očekává ohromnou výrobu a popularitu. Kupovat tyto externí grafiky bude výhodné především ze zahraničí. Hrozí totiž obdobná situace jako v případě levných notebooků Asus Eee, kde se koupě v ČR prodražila mnohdy i více než dvounásobně. Přímo z celosvětového e-shopu Asus by měla být karta v následujících týdnech dostupná od 150USD bez přepravného.

Maximum od Gigabytu
Podobně jako mnoho výrobců i Asus se připravuje na Computex. Tento veletrh nabývá v posledních letech na důležitosti a valná většina výrobců jej používá jakou vhodnou prezentaci svých nových produktů. Asus bude letos nejvíce konkurovat  MSI. Chystá se totiž představit několik základních desek, nový grafický adaptér a zajímavou utilitu BIOSu.

Situace u Asusteku i MSI je velmi podobná. Obě společnosti čekaly na uvolnění čipsetu Intel P45 a teď když mají oficiální povolení Intelu, chtějí spustit velkou výrobu. Asus tak uvolní šest cenově odstupňovaných základních desek postavených na tomto čipsetu.

Mainstream P45 v podání Asusu

Mezi hlavní výhody Intel P45 patří podpora 1600MHz frekvence sběrnice a dražší ale stále výkonnější paměti DDR3. Cenové odstupňování modelů bude provedeno téměř obráceně, než by se dalo očekávat. Nejlevnější desky totiž budou vybaveny sloty DDR3, zatímco za průměrnou cenu budou k dostání desky s podporou DDR3 i DDR2. Nejvyšší model pak bude kombinovat pouze paměti DDR2 s třemi sloty PCI Express 16x a integrovanou variantou zvukovky X-Fi.

Intel P45 mainstream

Na všech deskách se má také objevit nová utilita BIOSu, která usnadní taktování počítače. Podle slov zástupců Asusu to má být prý tak snadné, že k tomu uživatel nebude potřebovat žádné znalosti z oblasti procesorů nebo prostředí BIOSu. Ve skutečnosti ale nemůže Asus konkurovat grafickému EFI BIOS od MSI.

tříjádrová

Posledním unikátem má být tříjádrová grafika Asus, kterou nazívají vývojáři jako „koncepční trio“. O této grafice jsme se v HW News zmínili již téměř před dvěma měsíci a tak je překvapením spíše než samotná grafika, smutný fakt, že je tento produkt představen veřejnosti teprve nyní. Praktické využití se zdá být i nadále nulové, jelikož se jedná o kombinaci třech dedikovaných grafických karet určených pro notebooky na jediné kartě do PCI Express 16x. Notebookové grafiky jsou velmi drahé a jejich výkon není žádným zázrakem. Otázka, zda bude chtít Asus takto neprakticky kombinovat v budoucnu i externí grafiky, zůstává zatím nezodpovězena.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Gigabyte, HardSpell, HKEPC, Intel, VIA, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...