Intel Leap ahead

Intel Leap ahead - Součást HW News

HW News: Comeback Celeronu

  • 372
Intel rozjede výrobu dvoujádrových Celeronů naplno >> MSI dělá revoluci v BIOSu >> Bezdrátový přenos full HD není problém

Comeback Celeronu
Poté co se staly čtyřjádrové procesory realitou, nová dvoujádra se dají pořídit za cenu okolo 1000Kč a tříjádra jsou na dosah, se do našich počítačů blíží další pohroma. Továrny na výrobu procesorů totiž ohlásily, že Intel to myslí s novou generací Celeronů opravdu vážně.

Na trhu je v současnosti jen jediný dvoujádrový Celeron (E1200), který se prodává za ceny okolo 1000Kč. Díky své ceně a faktu, že má dvě jádra, se začíná hodně rozšiřovat jeho použití s Windows Vista. Ty totiž nekladou ani tak nároky na výkonnost procesoru jako na ostatní komponenty. Dvoujádrový Celeron je pod Windows Vista téměř o 70% výkonnější než s jediným jádrem. Stále to ale nepostačuje a s frekvencí jader 1,6GHz bychom mohli na většinu her rychle zapomenou. Má navíc pouze 512kB vyrovnávací paměti, což ho hodně brzdí.

Celeron E1400

Již brzy bychom se ale mohli dočkat změny. Intel poslal do svých továren plány na výrobu nového 65nm Celeronu E1400. Bude se jednat o velmi levné nativní dvoujádro, které poběží na 2,0GHz. Procesor bude určen standardně do Socketu LGA 775 a bude mít spotřebu 65W TDP. Intel před časem potvrdil, že bude se zvyšováním frekvence Celeronů pokračovat a to až do poloviny příštího roku. Co bude dále zástupci společnosti neprozradili. Je velmi pravděpodobné, že pak i platforma Celeron přejde na 45nm technologii výroby. Do té doby by se mělo objevit ještě sedm nových dvoujader Celeron s frekvencí až 3GHz. Jak už to u Celeronů ovšem bývá, vyrovnávací paměť zůstane stále velmi malá na 512kB a procesory navíc budou pracovat s omezenější instrukční sadou než plnohodnotné CPU Intelu. Ceny se již nějak revolučně měnit nebudou, jelikož s příchodem novějšího modelu vždy mírně klesne cena předchozího. Prakticky by měly nejdražší Celerony stát neustále mírně přes 1000Kč (cena pro koncového zákazníka). Souběžně s nimi se budou stále vyrábět i jednojádrové verze.

Poslední sérií procesorů PC která zatím dvoujádrové verze nenabídne tak bude AMD Sempron. O Sempronech X2 se zatím mluví jen hypoteticky a nic nenasvědčuje tomu, že by se mohly někdy skutečně vyrábět.

MSI stojí za revolucí BIOS
Svět se tento týden dostal zase o krůček blíže k propojení platforem PC a Mac. Společnost MSI totiž oznámila, že na své základní desky začne přidávat tzv. EFI BIOS, který byl doposud největším problémem při pokusech spustit operační systémy Windows na Macu a Mac OS na PC.

EFI BIOS

EFI BIOS je čip, který slouží jako alternativa klasického BIOSu PC. Způsob práce je však poněkud odlišný. Zatímco BIOS, který najdeme v drtivé většině našich počítačů, dokáže řídit hardware jen na nejzákladnější úrovni a vše další ponechává na operačním systému, EFI BIOS by mohl řídit takřka celý počítač. Základem obou těchto čipů je flash paměť. BIOS je ale v zásadě neměnné prostředí, kterému můžeme nastavit parametry, podle kterých se budou chovat jednotlivé komponenty systému. EFI BIOS se chová spíše jako firmware, který lze snadno obměnit a kompletně změnit. Oproti BIOSu nemusí být konstruován jen pro 16b, 32b nebo 64bitové systémy. Je totiž naprosto univerzální.

EFI BIOS

Toho si je dobře vědoma i MSI a tak se rozhodla použít EFI BIOS na základní desku určenou do stolních počítačů PC. Po třech letech vývoje se jí podařilo vyvinout vcelku jednoduchý firmware, který kombinuje rozsáhlé možnosti nastavení BIOSu s grafickým prostředím podobným Windows. Jako demonstrace současných možností byly do prostředí implentovány univerzální ovladače pro myš, čímž vzniklo velmi snadně ovladatelné GUI prostředí. EFI BIOS by se v této podobě měl poprvé objevit na desce P53 NEO3.

MSI NEO3

V budoucnu chce MSI zajít ještě dále a zkusit prostřednictvím EFI simulovat ovladače všech integrovaných komponent na základní desce. Tím by teoreticky odpadla potřeba instalovat do Windows další ovladače. Překážkou je ale tentokrát Microsoft, který v obavě před rozšiřováním Windows na platformu Mac umožňuje výhradně řízení přes BIOS. Pokud se ale podaří dostat do příštích verzí Windows alespoň nějaký náznak standardních ovladačů, možná se dočkáme série počítačů, které nebudou ovladače potřebovat vůbec.

Bezdrátový přenos HD obrazu již brzy
Minulý týden skončil v Las Vegas veletrh spotřební elektroniky CES. Počítačovému světu toho letos mnoho nepřinesl. Důraz byl totiž kladen především na rozvoj HD technologií a jejich nasazení v multimédiích.

Westinghouse super TV

Pravděpodobně nejzajímavější technologii představil výrobce televizorů Westinghouse. Pod touto značkou se prodávají televizory především v USA a u nás se jedná o naprosto okrajovou záležitost. I tak ale stojí za zmínku. Výrobci se totiž podařilo realizovat zcela bezdrátovou televizi pracující v plném HD rozlišení.  Kromě napájení ze sítě tak nejsou potřeba žádné další kabely. Využívá se zde vysílače, který se připojí na zdroj signálu přes HDMI. V televizoru je zabudován přijímač, který je schopen přijmout obraz bez jakýchkoliv ztrát do vzdálenosti 12m.  Přenosy však zatím probíhají na bezlicenčním pásmu 2,4GHz, které je shodné s WiFi. Vystavené prototypy se tak zatím nesmějí prodávat a bude je nutné ještě dopracovat. Nápad je však dobrý a tak můžeme čekat do čtvrt roku, že se opravené verze objeví v prodeji. Do ČR se nejspíše ve velkém dovážet nebudou. Útěchou nám může být jen fakt, že nápad již hodlá realizovat také Sony a Samsung.

Detaily technologie však ještě přesně známy nejsou. Pokusy konkurence navíc ukázaly, že při datovém toku, který přenos HDTV vyžaduje, znamená i slabé rušení okamžité problémy se zobrazováním a ztrátu kvality.

Zdroj: Dailytech, Digit-life, Chiphell, HKEPC, Intel, MSI, The Inquirer, ZD Net