AMD APU Mobile

AMD APU Mobile

HW News: Čtyři jádra a rychlá grafika na mobilním procesoru

  • 4
AMD chystá svůj nejvýkonnější procesor pro přenosné počítače. Bezdrátová data na cesty snadno a rychle. Western Digital uvedl 3 TB disky se sníženou spotřebou.

Čtyři jádra a rychlá grafika na mobilním procesoru
Společnost AMD se připravuje na představení svého doposud nejrychlejšího procesoru určeného pro mobilní počítače. Novinka bude vycházet z řady Fusion, což znamená, že kromě výpočetních jader se dočkáme také integrované grafiky. Ta se sice stále nemůže porovnávat s dnešními herními standardy, přesto nebudou její možnosti nezajímavé.

V současnosti vyvíjená novinka nese označení A8-3530MX a těží z dobře zvládnuté 32 nm výrobní technologie. Jde přitom o čtyřjádro, jehož úspornost je zaručena relativně nízkým standardním kmitočtem 1,9 GHz. Nepůjde ale o klasickou obdobu ULV procesorů Intelu. AMD chce nabídnout v první řadě výkon, ke kterému pomáhá technologie TurboCore. Při její aktivaci může procesor pracovat až 2,4 GHz.

AMD APU Mobile

Velké naděje jsou vkládány také do grafického jádra. Jeho výkon bude mimo režim šetření baterie odpovídat současnému nižšímu mainstreamu tak, jak jsme zvyklí ze stolních počítačů. Rozhodně tedy může konkurovat dedikovaným grafickým kartám určených do pro notebooky. Společně se čtyřmi výpočetními jádry se v rámci grafického jádra podařilo na jediný čip dostat 400 shader procesorů.

Varianta grafiky, která bude integrována přímo v modelu A8-3530MX, již nyní nese označení HD 6620G. Na potvrzení taktovací frekvence jejího jádra a shaderů se zatím čeká. Redaktoři serveru DonanimHaber, kteří o novém procesoru informovali jako první, však tvrdí, že jádro bude pracovat na 444 MHz. Zda je to skutečně pravda, se neví, ale s přihlédnutím k plánovaným taktům kolem 500 MHz pro desktopovou variantu je to logické. Samozřejmostí je podpora DirectX 11.

AMD stále nemůže nabídnout vlastní grafickou paměť, protože nemá vhodné rozhraní, přes které by se k procesoru připojovala. Zde se dostáváme ke slabšímu místu integrovaného řešení. Grafika totiž bude s ostatními výpočetními jádry sdílet klasickou RAM. V případě současných notebooků jde o nízkopříkonovou DDR3.

AMD Fusion

Co se situace v nárocích na spotřebu týká, nelze zatím úplně jásat. Nový procesor s integrovanou grafikou má maximální spotřebu stanovenou na 45 Wattů. Klasická mobilní čtyřjádra od Intelu jsou na tom mnohdy o poznání lépe. Lze pak spíše očekávat, že notebooky vybavené A8-3530MX vydrží se standardní baterií kolem 4 hodin provozu.

Paměťový řadič umístěný v procesoru má dva oddělené kanály, stejně jako drtivá většina dnešních procesorů. Paměťová sběrnice je jen 128 bitová, což dobrému grafickému výkonu rozhodně neprospěje. Očekávat pak můžeme podporu pamětí pracujících na 1333 MHz nebo 1666 MHz.

AMD APU Mobile

Zdá se, že AMD má také rozumnou podporu pro mobilní APU procesory. V brzké době by totiž měly být zveřejněny bližší informace o čipsetech označovaných jako A60M a A70M. Zatím se jen ví, že AMD připravuje podporu USB 3.0 na čtyřech portech, což posune nabídku notebooků zase o něco dále.

Zajímavou možností s nejasnou mírou využití do budoucna je možnost kombinace grafického jádra na procesoru s klasickou dedikovanou kartou. Tato spolupráce bude možná v rámci některé varianty technologie CrossFire, a bude tudíž omezena na karty od AMD. Integrovaná a dedikovaná grafika by pak mohly sdílet výkon, respektive spořit energii. Spíše spekulace hovoří o tom, že kompatibilita bude omezena jen na několik málo modelů.

AMD Fusion

Vcelku optimisticky také vyznívá období, kdy by se měly první notebooky s procesorem A8-3530MX objevit. Vše směřuje k tomu, že se jich dočkáme v průběhu června. Při pohledu na další plány AMD zjistíme, že do konce roku nás nejspíše již rychlejší mobilní procesor nečeká.


Bezdrátová data na cesty snadno a rychle
O čerstvě uvedeném zařízení, které by mohlo zpříjemnit cestování, informovala na začátku týdne ve své tiskové zprávě společnost Seagate. Jde o externí pevný disk, který nevyniká vysokými přenosovými rychlostmi ani zázračnou technologií ukládání dat. Dalo by se říci, že na dnešní poměry jde o běžný průměr. Ve skutečnosti ale dává Seagate slovnímu spojení "přenosný disk" zcela nový význam.

Ačkoliv lze tuto novinku bez sebemenších problémů propojit s počítačem, radost udělá především majitelům mobilních telefonů s operačním systémem. Mobilní pevný disk v podání Seagate je totiž nezávislý na přímém napájení, má vlastní akumulátor. Na rozdíl od klasických externích disků se nutně nemusí připojovat přes USB port. Nabídne totiž propojení přes wi-fi.

Seagate GoFlex

Samotný disk je založen na běžné magnetické technologii a již podle rozměrů není sporu o tom, že pod krytem se nalézá některý z obdobných modelů, jež jsou hojně používány v noteboocích. Prozatím se má objevit jediná dostupná kapacita a to 500 GB. Není přitom jasné, zda se časem objeví i další kapacity, na kterých by se dalo ušetřit.

Integrovaná technologie wi-fi umožňuje disku komunikovat přes trojici nejrozšířenějších standardů, 802.11 b, g a n. Pro základní používání není třeba žádný specializovaný software, protože disk sdílí data jako běžný počítač a vystačíte si s nějakým správcem souborů. Vhodnost především pro mobilní uživatele je dána rychlostí wi-fi rozhraní, která není závratná. V podmínkách běžné pro mobilní telefony však postačuje na streamování videa a hudby v rozumném rozlišení.

Seagate GoFlex

Sluší se podotknout, že od výdrže na akumulátor nelze čekat zázraky. Spolehlivý provoz magnetického pevného disku a přenášení souborů přes wi-fi jsou energeticky náročné operace, a tak vydrží disk spíše jen do 25 hodin provozu na jedno nabití akumulátoru. Seagate uvádí, že při sledování filmů by neměla výdrž klesnout pod 5 hodin. Jeden celovečerní film by tedy mohl mobilní telefon při přehrávání z wi-fi disku zvládnout.

Také cena není rozhodně nízká a neoddiskutovatelně kopíruje skutečnost, že jde o současný unikát. Pohybovat se bude okolo 3800 korun. Útěchou budiž, že disk je prodáván včetně síťového a auto adaptéru. Nabíjení je rovněž možné z USB. Disk je připraven pro připojení k USB portu 3. generace.


Western Digital uvedl 3 TB disky se sníženou spotřebou
A k pevným diskům se dnes ještě vrátíme. Tentokrát se podíváme ke společnosti Western Digital, která před několika dny vypustila také na náš trh dva velkokapacitní pevné disky. Ty jsou mimořádně odolné, nicméně vysokými přenosovými rychlostmi nevynikají. Hodit se tak mohou především jako sekundární nebo síťové disky k trvalému uložení dat.

Western Digital AV-GP

 
Dvě novinky rozšiřují již zaběhnutou řadu Western Digital AV-GP (Green Power), která je kromě jiného známa schopností nepřerušeně pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jde samozřejmě o klasickou magnetickou technologii ve standardním provedení určeném do 3,5“ pozice. Zásadní je však jejich kapacita. Model představený pod označením WD30EURS nabízí úložný prostor o velikosti 3 TB. O něco levnější jinak naprosto shodný WD25EURS pak 2,5 TB.

Přenosové rychlosti, které tyto disky nabízejí, jsou spíše podprůměrné. Je to dáno úzkostlivým zaměřením na spotřebu a životnost. Plotny disků pak rotují rychlostí 5400 ot./min. a zápis i čtení se pohybuje kolem 80 MB/s. K počítači se oba modely připojují přes rozhraní SATA 2. Vzhledem k dosažitelným datovým tokům by neměla modernější podpora SATA s propustností 6 Gb/s vůbec smysl.

Western Digital AV-GP

Nižší rychlost disku se projevuje také v pomalejší odezvě. Podle informací WD je odezva do 17 ms. První testy ukazují, že nový disk má odezvu o něco lepší a to kolem 14 ms. Součástí elektroniky obou modelů je 64 MB vyrovnávací paměť.

Pokud si budete chtít přidat takto velký pevný disk do počítače, můžete se setkat s problémy. Je nutné, aby na něj byl připraven BIOS počítače a také operační systém. Ani jeden z nabízených modelů nelze bohužel provozovat pod Windows XP. Disky s kapacitou přes 2,19 TB je vhodné kombinovat spíše s moderními 64 bitovými systémy.

Western Digital AV-GP

Vzhledem k tomu, že první kusy jsou již v českých obchodech skladem, je jasno také v cenách. Model s kapacitou 2,5 TB se běžně prodává od 3400 korun. Větší model s kapacitou 3 TB bude výhodnější a připlatíme si za něj zhruba o tři stovky více.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, DonanimHaber, HKEPC, Seagate, Western Digital, Xbitlabs & ZD Net