Biostar TZ68K+

Biostar TZ68K+

HW News: Deska vyšší střední třídy a tablet od Aceru

  • 0
Biostar představuje kvalitu za dostupnou cenu. Sympatický tablet od Aceru postavený na sadě Tegra 2. Case Level 10 GT Snow Edition, luxus za který se tvrdě platí.

Deska vyšší střední třídy pro procesory Intel

Společnost Biostar v samém závěru minulého týdne oznámila, že připravuje novou základní desku. Na své si přijdou především příznivci procesorů od společnosti Intel. Deska se totiž stane součástí platformy SandyBridge a charakterizovat bychom ji mohli jako vyšší střední třídu mezi současnými základními deskami. Kromě kvalitního zpracování nabízí totiž i základní dispozice k přetaktování.

Biostar TZ68K+

Desku nalezneme v cenících již brzy a to pod označením Biostar TZ68K+. Výrobce se zde snaží úzce navázat na předcházející model s podobným označením. Přímo na desce můžeme vidět socket LGA 1155 a kolem něj systém osmivětého napájení, jež je určeno pro procesor. Jedná se o jeden z nejvýraznějších pokroků vůči předchozímu modelu, kde bylo napájení tvořeno jen polovičním počtem fází.

Oficiálně je deska určena především pro procesory Core i7 a i5 z 32 nm generace a poradí si i s 22 nm variantou známou jako IvyBridge. Podle specifikací nebude problém s procesory do 140 Wattů TDP, což je za hranicí dnes nabízených modelů.

Možnosti rozšíření desky jsou na dobré úrovni. Za velmi rozumné lze označit rozložení slotů. Mezi hlavním slotem pro grafiku a druhým PCI Expres 16x je dodržen odstup tak, aby měla grafická karta dostatek prostoru k chlazení. Vzhledem k tomu, že na desce se nachází čipset Intel Z68, je podpora druhého slotu omezena na režim sběrnice 4x. I tak lze ale úspěšně zprovoznit zapojení SLI a CrossFire.

Biostar TZ68K+

Pohled na zadní header desky prozrazuje rozsáhlou podporu integrovaného grafického jádra. Jako výstup se nabízí rozhraní DVI, HDMI a klasický D-sub. Odvrácenou stránkou věci je skutečnost, že integrované příslušenství neoplývá luxusem. Omezuje se na nejnutnější gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu bez zvláštních výstupů a PS2 port. Za dnes nedostatečný lze pak označit počet fyzicky vyvedených USB portů, mezi kterými nalezneme dva se standardem USB 3.0.

Biostar TZ68K+

Přes jasný handicap se snaží Biostar oslovit co nejširší veřejnost. Především té odborné může deska nabídnout nativní podporu sériového a paralelního portu. Pro přetaktování se připravuje nová verze EFI prostředí, která by měla umožnit snadnější a důkladnější možnosti nastavení.

Ačkoliv to Biostar zatím neoznámil, není očekávána nijak vysoká prodejní cena. Podle dostupných informací by mohla začínat už na 1800 korunách. V současnosti obchodníci informace o ceně nemají, přesto se deska objevuje v předprodeji i za výrazně vyšší částky. Kvalitnější osazené součástky by pak měly poskytovat Biostaru možnost nabídnout záruku delší než 24 měsíců.

Sympatický tablet od Aceru postavený na sadě Tegra 2

Sympaticky vyhlížející tabletový počítač představil světu výrobce notebooků, společnost Acer. Očekávat od něj můžeme totéž, na co jsme zvyklí u většiny produktů této značky. Zajímavá bude především cena, špatná nebude rychlost. Přesto je zde ukryt pro mnohé z nás malý háček.

Acer Iconia Tab A100

Acer tuto žhavou novinku označuje jako Iconia Tab A100 a staví ji na platformě nVidia Tegra druhé generace. Díky tomu nabízí výpočetní výkon srovnatelný s netbookem. Tegra ale stále není kompatibilní s řadou procesorů x86, a tak instrukční sada neumožňuje provoz klasických Windows. Acer tudíž vsází na operační systém Android Honeycomb.

Pokud hovíte mobilnímu hraní, zaujmout vás může především poměrně kvalitní 7" displej. Ten pracuje s nativním rozlišením 1024 × 600 pixelů a nabízí poměr stran 16:10 vhodný i pro sledování filmů. Vše nasvědčuje tomu, že nechybí podpora technologie multitouch.

Acer Iconia Tab A100

Součástí Iconia Pad A100 je interní úložiště technologicky podobné SSD disku s kapacitou 8 GB. Další pro aplikace a data lze přidat ve formě paměťové karty SDHC, ale dočkat bychom se měli i podpory kapacitně většího standardu SDXC. Operační paměť je integrovaná a má velikost 512 MB.

Rychlost tabletu a schopnost přehrávat HD multimédia do značné míry zajišťuje dvoujádrový procesor ARM Cortex A9, který může pracovat až na 1 GHz. Pro akceleraci grafiky je zde přítomno integrované GPU, jež vychází z řady karet GeForce. Pro výstup na externí monitor nebo televizi lze využít rozhraní mini HDMI.

Čipová sada nVidia Tegra je známa svou dobrou podporou bezdrátových technologií. Přítomnost wi-fi a bluetooth tak zřejmě nepřekvapí. Iconia Pad A100 nabídne hned dvě kamery. Hlavní na zadní straně zařízení je schopna natáčet v rozlišení až 5 MPx. Ostření je automatické. Pro videohovory se pak bude hodit přední kamerka s 2 MPx senzorem.

Nebyl by to Acer, kdyby na svůj produkt nepřidával různá pozlátka. Iconia Pad A100 tak obsahuje senzor okolního osvětlení, tíhový senzor a senzor blokování aktivní plochy displeje. I přes nižší cenu Acer výrazně neušetřil na vestavěném akumulátoru. Jeho kapacita má být 1530 mAh a při velmi aktivním používání by měl udržet tablet v provozu nejméně 5 hodin.

Acer Iconia Tab A100

Acer plánuje zahájit prodej tabletu Iconia Pad A100 v polovině srpna a to za oficiální cenu kolem 300 amerických dolarů (v přepočtu teoreticky kolem 5500 korun). Čeští obchodníci si na něj už teď brousí zuby, ale žádný z nich o své prodejní ceně zatím hovořit nechce.

Case Level 10 GT Snow Edition, luxus za který se tvrdě platí

Především k počítačovým nadšencům směřuje výrobce Thermaltake novou variantu PC skříně Level 10 GT Snow Edition. Ta bude vhodná pro počítače s větším množstvím pevných disků i grafických karet. Skříň je dodávána bez zdroje, i tak bude ale její cena značně vysoká.

Level 10 GT Snow Edition

Level 10 GT Snow Edition zaujme především neobvyklým zpracování a robustností. Tomu odpovídá hmotnost bez komponent přesahující 17,5 kg. Světlou stránkou je však možnost osazení desky rozšířeného formátu ATX. Pokud jste zvyklí na klasickou počítačovou skříň, pak rychle zjistíte, že na koncepci Level 10 je mnoho věcí řešeno úplně jinak.

Level 10 GT Snow Edition

Již samotné umístění komponent do skříně se řídí určitými pravidly. Koncepce je totiž modulární, a tak si můžete přidávat/odebírat šachty pro pevné disky a mechaniky podle aktuální potřeby. Thermaltake zde používá systém nazvaný EasySwap Pitstop. Pod mechanikami bychom hledali přední header pro porty marně, všechny jsou přesunuty do sloupce na pravé bočnici.

Thermaltake předpokládá, že majitel bude v počítači neustále něco upravovat, a tak jsou bočnice vybaveny systémem pro rychlou demontáž. Levá bočnice je pro efektivnější proudění vzduchu vyfrézována a umožňuje přímý pohled na nejdůležitější komponenty počítače.

Level 10 GT Snow Edition

Vytknout pak lze snad jen uložení zdroje vespodu skříně. Dnes již nejde o naprosto neobvyklou záležitost, přesto praxe ukazuje, že to nepřináší jen pozitiva. Pokud samotný zdroj nemá dostatečně výkonné chlazení, odpadní teplo se koncentruje ve skříni. Díky úpravě bočnice by však tento efekt neměl být významný. Zdroj bude ale nutné vybírat pečlivě, protože kabeláž může být příliš krátká.

Jako opravdový problém lze vnímat cenu. Ta většinu případných zájemců odradí, protože neklesne pod 6000 korun. I za dobře vypadající skříň bez zdroje je to opravdu hodně. Zručnější tuneři se tak patrně pustí raději do výroby vlastních skříní.


Zdroje: Acer, Biostar, CDR-info, Fudzilla, Guru3D, Hexus, TCM, TechPowerUp, Thermaltake & Xbitlabs