GA-Z68-Gaming

GA-Z68-Gaming

HW News: dostupná deska a klávesnice s myší od Microsoftu

  • 0
Platforma LGA 1366 končí, highend tak míří na socket LGA 1155. Bezpečný bezdrátový set od Microsoftu. Minimalistické řešení pro počítače s vysokou životností.

Gigabyte uvádí nástupce desky G1 Killer
Základních desek, které lze dnes použít jako základ herního počítače, je nepřeberné množství. S velmi kvalitně zpracovanou základní deskou pro masy přijde v dohledné době společnost Gigabyte. Její laboratoře se zaměřily na levnější procesory Intelu, a deska tudíž vychází z čipsetu Z68.

GA-Z68-Gaming

Design i možnosti budou laděny ve stylu předcházejících základních desek Gigabyte G1 Killer. Pod tímto označením se ukrývá již delší dobu základní deska určená pro nekompromisní platformu LGA 1366. Její dny jsou však sečteny, a Gigabyte je tak vlastně nucen přijít s obdobou pro nižší třídu počítačů. Současně se také sníží cena.

GA-Z68-Gaming

Navazující deska, která věrně imituje původní G1 Killer, dostala označení GA-Z68-Gaming. Nalezneme na ní socket LGA 1155, což znamená podporu prakticky všech procesorů Core i3, i5 a i7 s dvoukanálovým paměťovým řadičem. Tyto procesory obsahují integrované grafické jádro a nová deska jej dokáže využít. Grafický výstup přitom bude možné realizovat především přes HDMI.

Osazený čipset Z68 rozhodně nepatří k současné špičce, běžnému uživateli však jeho možnosti postačí. Omezená je především podpora grafických karet, kde s jednou grafikou nebudete mít sebemenší problém. Při osazení dvěma kartami však narazíte na nedostatečný počet linek sběrnice PCI Express.

GA-Z68-Gaming

Z vyššího a citelně dražšího modelu si GA-Z68-Gaming odnáší dobrou podporu periferií a kvalitní integrované příslušenství. Na výstupním headeru můžeme kromě výstupu pro grafiku vidět celkem šest USB konektorů ve verzi 2.0, USB 3.0 a rychlé SATA. Rozdíl oproti běžným deskám je pak v integrované zvukové kartě na bázi digitálního kodeku X-Fi a kvalitním gigabitovém ethernetu BigFoot E2100.

GA-Z68-Gaming

Deska bude samozřejmě lákat na svůj design. Zde zaujme především chlazení ve stylu zásobníku a barevná kombinace černého PCB s částečně zelenými sloty. Deska má rozvedeno napájení do osmi stabilizovaných větví. Měla by si tedy poradit i s přetaktováním, k čemuž přispěje ovládání na zadním headeru. Žádné další mikrospínače však na desce nejsou, a tak používání mimo počítačovou skříň nebude zase tak příjemné.

Rozhodujícím faktorem bude jako v mnoha dalších případech cena. Proslýchá se, že oproti modelu G1 Killer by měla být deska GA-Z68-Gaming zhruba o polovinu levnější. U nás by to znamenalo částku kolem 1500 korun. Mohlo by se pak jednat o zajímavé řešení, které se hodí do průhledných skříní. I na takto levném modelu je totiž stále na co koukat.

Bezpečný bezdrátový set od Microsoftu
Hardwarová zařízení, vyráběná pod záštitou společnosti Microsoft, se vždy nesla v duchu kvalitního zpracování a účelnosti. Na pultech obchodů se brzy objeví nový set klávesnice a myši, který jistě překvapí příjemnou cenou. Zařadí se totiž mezi nejlevnější sety od Microsoftu, které nalezneme v jeho současné nabídce.

Myš a klávesnice navazuje na rozšířenou sérii produktů Microsoft Wireless Desktop, tentokrát nese označení 2000. Kombinace je jednoznačně určena pro používání u klasického stolního PC a je bezdrátová. Jak název napovídá, myš i klávesnice komunikují s počítačem prostřednictvím technologie wi-fi.

MS Wireless Desktop 2000

Výhoda komunikace přes wi-fi tkví obvykle v přímém propojení periferie s počítačem bez nutnosti použít USB přijímač. Microsoft však nepředpokládá, že bude ve stolním počítači nainstalována karta pro wi-fi, a tak raději potřebný adaptér přidává. Opravdový rozdíl poznáme především ve výdrži baterií. Jak u myši tak klávesnice by výdrž měla bezpečně překonat půl roku bez výměny akumulátorů.

MS Wireless Desktop 2000

Rozložení kláves kopíruje zavedené standardy PC klávesnice, a tak by používání nemělo být pro nikoho problémem. Nepřehlédnutelné je množství multimediálních kláves, které jsou navrženy tak, aby spolupracovaly především s Windows. Bohužel možnost mapovat tyto nadstandardní klávesy přímo do her není dosud potvrzena.

Význačnou vlastností klávesnice je používání zabezpečení. Přenos v rámci wi-fi sítě není obecně obtížné odposlechnout a Microsoft nyní sází na ochotu uživatelů investovat do bezpečných technologií. Přenos dat mezi klávesnicí a počítačem je tudíž šifrován 128bitovým kódováním AES.

MS Wireless Desktop 2000

Dojem ze setu bude pak trochu kazit myš. Ta sice také podporuje šifrování dat, ale jinak nevyniká. Nabízí totiž podprůměrnou diodovou optiku a pouze základní tři tlačítka v doprovodu kolečka. Pochválit lze snad jen relativně nízkou hmotnost.

Kvalitě dodávané myši se ale nelze příliš divit. Prodejní cena setu MS Wireless Desktop 2000 je totiž stanovena v přepočtuna  700 korun a od této ceny by se neměla příliš odlišovat ani v závislosti na konkrétním obchodě. První kusy mají být k dostání během několika dní. V nabídce pak nalezneme výhradně černou variantu.

Minimalistické řešení pro počítače s vysokou životností
Úsporné řešení pro velmi malé počítače představil Asus. Ten přichází se základní deskou formátu mini-ITX, která neumí takřka nic nadstandardního. Bude zkrátka velmi levná a nenáročná. Ačkoliv ji hodlá Asus nabízet především do průmyslového prostředí, nic nemůže zabránit použití v HTPC nebo v podomácku vytvořeném nettopu.

Poloprůmyslová deska schovaná pod označení D27NM10-I IPC má pro běžného smrtelníka hned několik výhod. Asus se chlubí, že je na ní osazeno dvoujádro D2700, tedy novější 32 nm verze procesoru Atom. Co je ale důležité, ten nevyžaduje absolutně žádné chlazení a i další součástky na desce jsou dimenzovány na práci při vyšších teplotách, než je obvyklé.

D27NM10-I IPC

O chlazení se stará velký pasivní chladič, který se může obejít bez aktivního ventilátoru. Přesto lze k desce hned tři ventilátory připojit a prostřednictvím EFI Biosu nastavit vhodný profil pro regulaci jejich otáček. Chladič je záměrně vyfrézován tak, aby deska nevyžadovala otevřený prostor vyšší, než je sama.

Slabinou pro využití v multimediálním prostředí bude nejspíše příslušenství. Nalezneme zde jen klasickou zvukovou kartu, USB v zastarávající verzi 2.0 a volný slot pro jedinou kartu ve verzi PCI Express 1x. Pevný disk lze k desce připojit prostřednictvím SATA nebo SSD disk jako miniPCI kartu. Ne každému pak musí vyhovovat výstup grafiky přes DVI a starý D-sub konektor.

Zaměření desky na profesionální sféru pak potvrzují dva vyvedené sériové porty a možnost připojit takřka libovolný displej. Ty běžný uživatel nejspíše nevyužije a zajásají nad nimi jen programátoři a PC tuneři s potřebnými znalostmi. Deska by neměla být ve výsledku o mnoho dražší než konkurenční modely určené pro běžné uživatele.

Zdroje: Asus, CDR-info, Dailytech, Gigabyte, Hexus, Microsoft, TechPowerUp & Xbitlabs


Témata: Intel