Intel Leap ahead

Intel Leap ahead - Součást HW News

HW News: Dvoujádro do notebooku levně a rychle

  • 7
Mobilní Celeron Dualcore vstupuje na trh v plné parádě >> Je Hybrid CrossFire přežitek? >> Nettop určený na filmy

Dvoujádro do notebooku levně a rychle
Bez jakékoliv tiskové zprávy či předchozího upozornění uvedl Intel na začátku tohoto týdne dva nové procesory. Svou podstatou jsou převratné, nejedná se však o další pokus s velkým počtem jader. Oba vycházejí z řady Celeron a jejich specialitou bude šetření energie, našich peněženek a především přinese oživení výkonu pro přenosné počítače.

Penryn in notebook

V nejlevnějších noteboocích, které se pohybují s cenou okolo hranice 10000Kč, jsme ještě nedávno mohli najít ve většině případů procesory Celeron. Starší řada Celeronů byla levná, přinášela však dvě zásadní nectnosti. Jejich výkon založený na slabší architektuře pokulhával a když bylo při provozu na baterie energii skutečně potřeba šetřit, neposkytovaly prakticky žádné výraznější možnosti úspory. Notebooky vybavené výkonnými procesory Core 2 Duo a dokonce i staršími z řady Pentium dokázaly vydržet na baterii omnoho déle.

Reálný pohled na dvoujádro Socket P

Za rozdíl ve výdrži může především absence technologie Intel Speedstep a její podverzí, které jsou přítomny na všech procesorech, které Intel označuje jako série „M“. Tato technologie totiž umožňuje podtaktovat procesor na frekvence i pod 1GHz. Současně se snižováním frekvence dochází ke snižování spotřeby a pokud nebudete procesor na cestách příliš vytěžovat, je rozdíl v délce provozu velmi dobře pozorovatelný. U dvoujádrového procesoru tak lze snížit jeho spotřebu v extrémních případech až o 87%. V praxi umožňuje Intel Speedstep prodloužit běh z baterií zhruba o čtvrtinu. Rozdíl se poté stupňuje v závislosti na další kombinaci šetřících technologií, kde se dají mimo Windows Vista SP1 dobře využít originální aplikace dodávané od výrobců notebooků.

S technologií Speedstep nyní přicházejí i dva nové dvoujádrové Celerony z mobilní řady. Ponesou označení T1600 a T1700 a bez sebemenších problémů je bude možné osadit do většiny starších a levných notebooků s procesory Intel. Pracují totiž s nižší frekvencí sběrnice 667MHz a používají nejrozšířenější socket P.

Reálný pohled na dvoujádro Socket P

Skutečné pracovní frekvence procesorů odpovídají svému zařazení a jsou tak nastaveny na 1,66GHz a 1,8GHz. Oproti svým předchůdcům mají samozřejmě také dvojnásobně velkou vyrovnávací paměť, jejíž celková velikost se zastavila na 1MB. Výroba mobilních Celeronů stále běží na 65nm technologii, čímž je jejich maximální spotřeba srovnatelná s posledními úspornými 45nm čtyřjádry. Hodnota TDP je zde stanovena na 35Wattů.

Bez komentáře

Intel nabízí tyto procesory nyní dodavatelům za velkoobchodní cenu okolo 1600Kč. Předpokládá se, že na pultech obchodů se objeví s cenami okolo 2000Kč a to jen v menší míře. Procesory do notebooků se totiž všeobecně shánějí hůře než do klasických stolních počítačů. Důkazem toho může být již uvedený mobilní a dvoujádrový Celeron T1400, který samostatně sehnat prakticky nelze. Situace v případě T1600 a T1700 by však měla být lepší.


Mají multimediální čipsety AMD budoucnost?
Zatímco Intel plánuje na příští rok zásadní změny v architektuře procesorů, AMD zatím s nějakými naprosto revolučními kroky vyčkává. Rychlý přechod výpočtů z grafických jader na procesory se společnosti rozhodně nevyplatí a tak se nás i nadále bude snažit přesvědčit o výhodách současné architektury počítače. V plánu na příští rok se tak objevuje množství nových čipsetů, grafických karet i standardních procesorů.

MS Multimedia centre pro Windows 7

Cílem AMD je evidentně přinášet i nadále multimediální čipsety a tak jsou ohlášeny dvě novinky ukrývající se pod kódovým označením  RS780 a RS880. Oba čipsety budou určeny pro procesory platformy AM3 a budou zaměřeny především na nové 45nm modely z řady Phenom II. Oproti jiným pro ně bude specifické především integrované grafické jádro a podpora technologie Hybrid CrossFire.

Referenční základní deska s AMD 790GX

Samotná výroba čipsetů bude prováděna na 55nm výrobní technologii a AMD si od jejich používání slibuje razantní zvýšení výkonu při práci s multimédii. Podpora technologií, které jsou pro základní desky platformy AMD dnes typické, však zůstane prakticky bez změny. Potvrzeno je například používaní nezměněné rychlosti pro HyperTranspot 3.0.

Měnit se zásadním způsobem bude především integrovaná grafická karta. AMD bude standardně i na levnější desky integrovat grafické jádro RV620, které známe například z Radeonů HD3400. Herní výkon grafiky nebude rozhodně oslnivý, díky integraci UVD2 však dokáže skvěle akcelerovat multimédia.

Jeden z předchůdců AMD 790GX

Bez sebemenšího využití procesoru tak bude možné přehrávat video ve standardních kodecích až do rozlišení 1920x1200 pixelů. AMD tím rozhodně chce demonstravat připravenost na příchod Blu-ray do běžných domácností. Přímo na základní desky bude podle volby výrobce možné integrovat všechny dnes běžné grafické konektory tedy D-SUB, DVI, HDMI i moderní DisplayPort.

MS Windows 7 Milestones 2 (M2)

Oba čipsety budou levné a rozdíl mezi nimi bude jen v integrovaných periferiích. Oba podporují shodně technologii Hybrid Crossfire, která nemusí být ale nutně výhodou. Microsoft totiž nedávno oznámil, že vývojáři Windows Se7en shledali „hybridní“ grafické technologie nestabilními a nebudou podporovány. Otázkou tedy zůstává, zda bude mít používání grafického jádra na desce herního počítače v době uvedení ještě smysl. Prvotní plány hovoří totiž o uvedení RS780 a RS880 v průběhu druhé poloviny příštího roku.


Joybook U101 - poměr stran 16:9 není všechno
Malých notebooků silně zaměřených na začínající uživatele, které označujeme souhrnně jako nettopy, je na trhu již opravdu velké množství. Prakticky všechny jsou založeny na shodném čipsetu od Intelu, který přímo určuje jejich možnosti. Výkon i vybavení jsou si tak velmi podobné a pro vývojáře je stále těžší přijít s něčím opravdu novým. Současnou situaci nettopů tak dobře ilustruje čerstvě představený přenosný počítač od BenQ.

Asus Eee

Ten bude prodáván pod názvem Joybook U101 a hned na první pohled zaujme svým designem, který je až nápadně podobný původnímu Asus Eee PC. Také hardwarové vybavení se od konkurence téměř neliší a notebook tvoří kombinace procesoru Intel Atom, čipset Intel GMA 965 a integrované grafické jádro Intel X3100. Procesor je zde zastoupen zatím jen ve své jednojádrové verzi – tedy jako Atom N270 taktovaný na 1,6GHz.

BenQ

Jedinou podstatnější změnou oproti konkurenci je tak použitý širokoúhlý displej. Vymyká se totiž zažitým koncepcím o počítačových displejích a přichází s poměrem stran 16:9. Ačkoliv to mnoho lidí ani nepostřehne, drtivá většina displejů dodávaných k počítačům má přitom poměř stran 16:10. Mezi nettopy tomu není jinak a tak je Joybook U101 ve své kategorii úplně prvním nettopem s takovýmto displejem. Pokud vezmeme v úvahu 10,1“ úhlopříčku displeje, nejedná se ale o nikterak dramatickou změnu.

Výhodou displeje je především odlišný způsob podsvětlení. Nenalezneme zde v žádném případě klasickou výbojku, která se používá u větších notebooků, ale displej je osvětlován diodami. Rozdíl mezi těmito technologiemi tkví především ve spotřebě energie, na kterou se u Joybooku U101 musel brát obzvláště zřetel. Zatím se totiž počítá pouze s vybavení tříčlánkovou baterii.

BenQ Joybook U101

Integrované příslušenství bude naprosto běžné. Nettop bude vybaven trojicí USB portů, webovou kameru s rozlišením 1,3MPx, gigabitovým ethernetem, WiFi a čtečkou paměťových karet. V základní verzi nalezneme 1GB operační paměti a pevný disk s kapacitou 120GB. Za příplatek pak bude možné pořídit Joybook U101 také s 8GB SSD diskem, Bluetooth a podporou 3G sítí. Hmotnost by měla být i při plné výbavě pěkná a nepřesáhne 1,5kg.

Notebook by se měl objevit v prodeji ještě v průběhu prosince a přijde s cenou dokonce vyšší, než za kterou se v současnosti prodává Asus Eee PC. V ČR se očekává prodej od 13500Kč za základní model. V ceně notebooku je i nadále licence Windows XP. Ušetřit bude možné pokud si jako operační systém zvolíme Linux.


Zdroje: AMD, BenQ, Dailytech, HKEPC, Intel, The Inquirer & Xbitlabs