AMD - dvoujitá síla v grafice

AMD - dvoujitá síla v grafice - HW news

HW News: Dvoujádrová grafická síla od AMD

  • 372
AMD hodlá vyrábět dvoujádrovou verzi grafiky HD 4870 >> DDR3 zlevňují, někomu se vyplatí >> Asus Eee konkuruje notebookům

Dvoujádrová grafická síla od AMD
V polovině tohoto týdne nás čeká oficiální uvolnění dvou rychlých grafik od společnosti AMD. Ty mají vytvořit protiváhu ke kartám nVidia GeForce 8800GTX, GTX 260 a 280. O kartách ukrývajících se pod označením Radeon HD 4850 a 4870 již bylo napsáno více než je zdrávo. Nezbývá než počkat si na to, co budou první skutečně prodávané karty obsahovat.

Jiným případem je však dvoujádrová verze, založená na obdobných jádrech, jako jsou Radeony HD 4850 a 4870. O kartě, která se bude s největší pravděpodobností jmenovat HD 4870X2, se toho až do teď mnoho nevědělo. Společně s útržkovitými informacemi o současně uváděných kartách se však AMD podařilo vypustit i několik podstatných detailů z dvoujádrové verze.

HD Radeon s pracovním označením 4870X2 bude jednoznačně herní karta určená jen pro největší nadšence a fanoušky AMD. Svým výkonem přesánhne hranici 2TeraFlopy a z 3DMark06 by si podle AMD měla odnést hodnocení okolo 20000bodů (ve verzi Vantage něco kolem 12500). Základní takt 55nm jader karty je u prototypů nastaven na 750MHz. Celkem by měla mít jádra 1600 funkčních shaderů.

AMD HD 4870X2, pravděpodobně jediná fotografie

Zástupci AMD promluvili i o nové generaci paměťové sběrnice, kde tentokrát bude mít každé jádro k dispozici 256bitů. K této sběrnici chce AMD připojit nové paměti GDDR5. Ty se budou vyznačovat vysokou efektivitou a výrobci si od nich do budoucna mnoho slibují. Ačkoliv výrobci jako Samsung nebo Hynix již ohlásili výrobu pamětí GDDR5 na 4,5GHz, AMD použije vlažnější 900MHz moduly.

Kromě hrubého výpočetního výkonu a pamětí GDDR5 však nepřinese dvoujádrová HD 4870X2 prakticky nic nového. Zachována je zcela standardní práce s PCI Express 16x ve verzi 2.0, podpora DirectX 10.1 či Shader Model 4.1. Grafiku bude možné umístit do klasického CrossFire a dokonce i do CrossFireX. Takovéto řešení bude velmi nákladné, protože oficiální prodejní cena karty by měla začínat na 500USD. Ve skutečnosti to ale bude určitě ještě více.

Asus Eee je skutečný notebook
Iniciátor výroby velmi levných přenosných počítačů, společnost Asus, konečně dotáhl do konce řadu počítačů Eee PC. Strastiplnnou cestou postupného vylepšování se Asus konečně přiblížil konkurenci klasických notebooků.

První notebook pod značkou Asus Eee PC se do obchodů začal dodávat téměř před půl rokem. Původně se mělo jednat o velmi levný přenosný počítač, který bude svými vlastnostmi podobný notebooku, svým výkonem však postačí pouze na nenáročné kancelářské aplikace a internet. Podle Asusteku není pro běžné uživatele více potřeba.

Faktem ale zůstává, že první Eee PC měla k dokonalosti daleko. Asus zde použil jen malinký 7“ displej, který navíc pracuje v rozlišení 800x480 pixelů, což při prohlížení internetu rozhodně nevypadá pěkně. Dalším slabým místem notebooku byla úložná kapacita. Zde se ve většině případů objevuje pevný disk postavený na nové technologii SSD. Drahá technologie je však vykoupena kapacitou pouhých 4GB. Právě tato verze je v českých obchodech nejrozšířenější a nutno říci, že se prodává za cenu která je téměř dvoujnásobně nadsazena oproti té, kterou oficiálně uvádí Asus. Vše by se mohlo nyní změnit.

Asus Eee PC 1000H

Na světový trh se totiž počátkem minulého týdne dostal model Asus Eee PC 1000H. Ten by neměl při nákupu ze zahraničí stát více než 8500Kč a přináší zásadní změnu v možnostech levných počítačů. Vývojáři Asusu se v první řadě zaměřili na odstranění hlavních nedostatků předchozích modelů. Zmizel tak malinký 7“ displej a nahradí ho o něco větší, 10,2“ širokoúhlá obdoba s nativním rozlišením 1024x600 pixelů. Větší displej má jednoznačně pozitivní dopad na design, jelikož současně došlo ke zmenšení plochy nevzhledného plastového rámečku, který jej obklopuje. Zásadní změnu prodělal také použitý pevný disk. Asus bude již používat pouze magnetickou technologii a díky tomu může za stejnou cenu nabídnout 80GB prostoru.

Kromě většího displeje a pevného disku dojde také k podstatným změnám celkového výkonu notebooku. Model 1000H totiž bude čerpat ze současných čipsetů Intelu, konkrétně 945GME, jež přímo obsahuje grafické jádro se základní podporou 3D. Od ostatních výrobců notebooků můžeme znát toto grafické jádro pod označením GMA950 a vyznačuje se podporou DX9.0 a SM 2.0. Výkonnostně na tom není rozhodně nejlépe, ale i tak si dokáže poradit s klasickými herními tituly.

Asus Eee PC 1000H v rozebraném stavu

Asus také upouští od používání upravených procesorů Celeron (u původní verze jen na 900MHz). Místo toho jsou nahrazovány novou platformou Intel Atom, prozatím na 1,6GHz. Díky přechodu na 45nm technologii nebude mít Eee PC se vzrůstajícím kmitočtem vyšší spotřebu. Asus společně s Intelem navíc přidává podporu „Super“ výkonného módu, kdy lze procesor posunout na frekvenci 1,7GHz. Při práci na dvoučlánkovou baterii naopak dojde k podtaktování na 1,25GHz. Nejlépe vybavená verze se bude prodávat se 6ti článkovou baterií a vydrží v provozu přes 7 hodin.

Všechna vylepšení s sebou přinášejí i určitá negativa. Došlo k mírnému zvětšení rozměrů a především hmotnost základního modelu se vyhoupla na 1,4Kg. Asus Eee PC tak bude konečně přímo konfrontováno svými parametry s opravdovými notebooky. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se mu v konkurenci mezi levnými Acery, Umaxy a dalšími bude dařit. Opět bohužel platí, že objednání ze zahraničí bude daleko výhodnější než přímý nákup v ČR.

Paměti DDR3 s lidskou tváří
Se vzrůstajícími nároky her a především operačního systému je téměř každý hráč nucen občas vylepšit počítač. Dovybavení konfigurace bylo až doposud vedeno různými směry, drtivé většině domácností se však nástup pamětí DDR3 jakoby netýkal. Byl k tomu velmi dobrý důvod, kterým je bezesporu cena. Začíná se blýskat na lepší časy a dokonce by brzy nemusel být vůbec rozdíl v tom, zda investujeme do DDR2 nebo DDR3.

OCZ DDR3 1625MHz

Výrobci i prodejci pamětí dospěli konečně k závěru, že přes přemrštěné sumy a vysoké provize cesta k rychlému rozšíření nepovede. Kromě opravdových herních modulů se tak na trh začínají dostávat i ekonomicky mnohem přijatelnější varianty. Svá želízka v ohni mají momentálně u nás především společnosti OCZ a poněkud méně značkový Kingmax. Neznačkové 1GB operační paměti DDR3 se díky nim dají koupit pod 500Kč.

OCZ se doslova vtrhla na náš trh s levnými paměťovými moduly, které označuje značkou Value. Hned podle tohoto označení je patrná jejich největší nevýhoda. Ta se ukrývá v horším časování. Co do efektivnosti jsou na tom paměti podle testů však daleko lépe než klasické DDR2. Je zajímavé, že za velmi obdobnou cenu (cca 800Kč) jsou nabízeny paměti jak na základní frekvenci 1066MHz, tak i na 1333MHz. Třída pamětí Value bohužel nezasahuje do kategorie rychlých DDR3 na 1625MHz, za které si zaplatíme citelně více. I při pečlivém pátrání je to konkrétně 2500Kč za 1GB.

Gaming moduly DDR3

U DDR3 se nemění jen jejich cena. Kromě časování, které není příliš slavné a u levnějších modelů se mění k lepšímu jen pomalu, došlo i ke změně v napájení. Výrobce JEDEC stanovil nový standard DDR3L. Takto budou nyní značeny paměti s 20% úsporou napájení. Nejedná se však o žádná kouzla ani výrazné podtaktování. Výrobci pouze opět o stupínek sníží napětí a to na 1,34V z původních 1,5V.

Podle testů znamená použití běžných DDR2 nebo DDR3 rozdíl ve výkonu přibližně 5-10%. Vzhledem k tomu, že nejlevnější základní desky s podporou DDR3 se prodávají kolem 1500Kč, dá se o reálném použití v novém počítači určitě uvažovat. Předělávat stávající počítač na DDR3 se ale zatím nevyplatí.

Zdroje: AMD, AsusTek, Dailytech, HKEPC, Hardspell, HKEPC, The Inquirer & Xbitlabs