EVGA Super Record 3

EVGA Super Record 3

HW News: Dvouprocesorová základní deska, nové SSD disky a 3D monitor

  • 1
Společnost EVGA představuje dvouprocesorovou základní desku pro herní počítače. Detaily prvního monitoru pro 3D Vision 2 odhaleny. SSD disky s vyšší životností jsou založeny na novém řadiči.

Dvouprocesorová herní základní deska

Nejvýkonnější platformou společnosti Intel, určenou hráčům, je bezesporu řada vycházející z procesorů SandyBridge-E. Ačkoliv mohou nést poměrně vysoký počet jader, stále můžeme najít i výkonnější technologie. Jednou z takových bude i nová základní deska EVGA. Je totiž schopna poradit si hned s dvěma takovými procesory.

EVGA schovává tuto předimenzovanou základní desku pod označení Super Record 3. Kromě dvou nezávislých socketů LGA 2011 nabízí také ohromné možnosti osazení operační paměti nebo mnoha grafických karet. Pokud si chcete postavit opravdu šílený počítač, který trumfne ve výkonu všechny ostatní, tato deska by v něm neměla chybět.

EVGA Super Record 3

Samotná deska je hodně velká. Přesto je vyráběna ve standardizovaném formátu známém jako E-ATX. Svým způsobem je určena nejen pro procesory Core i7, ale hlavně pro nové Xeony. Nikoho tak asi nepřekvapí vcelku komplikovaný napájecí systém, jež má čtrnáct fází. K dostatečnému zásobení energií si můžete domů pořídit malou elektrárnu. Zástupci EVGA však odkazují na počítačové zdroje s výkonem 1500 Wattů a více.

EVGA Super Record 3

Pro procesory SandyBridge-E je typická robustní podpora operační paměti. Součástí procesorů je totiž čtyřkanálový paměťový řadič, který může poskytnout až dvojnásobnou propustnost vůči standardu. S možností osadit celkem deset modulů DDR3 se na žádné běžné základní desce také nesetkáme. Dlužno podotknout, že operační paměť pro druhý procesor musí být osazena pouze ve čtyřech modulech.

Určitě lze namítat, že s podobnými základními deskami se můžeme setkat vcelku běžně v serverech. EVGA jde však vstříc hráčům. Podporována jsou všechna běžná zapojení grafických karet. Pro nejrychlejší karty jsou určeny čtyři sloty (x16) a podporováno je také extrémní řešení Quad-SLI.

Zajímavé je samozřejmě integrované příslušenství. Zdvojený je gigabitový ethernet, integrována podpora pro bluetooth. Bez zajímavosti není ani integrovaná zvuková karta, která umožňuje až 10kanálový výstup. Základní deska si poradí maximálně se čtrnácti pevnými disky nebo mechanikami.

Velkou neznámou je nyní cena, za kterou bude EVGA tento skvost nabízet. Je nanejvýš jasné, že nepůjde o zboží, které by se objevovalo běžně na pultech obchodů. Spíše se vyplatí objednat desku ze zahraničí. Pokud se řadíte k méně šíleným počítačovým fandům, můžete ultra high-end sledovat jen z povzdálí.

SSD disky s vyšší životností jsou založeny na novém řadiči

Pevné disky vyráběné s logem OCZ patří v našich zeměpisných šířkách k těm nejoblíbenějším. Mezi osvědčené řady se nyní vmísí několik novinek. Najdeme je v sériích Octane a Octane S2.

Nové série disků nabídnou přijdou ve variantách s kapacitou 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. Od konkurence by je měl odlišovat nový řadič Indix Everex. Automaticky to ale neznamená, že by musely nabízet vyšší rychlost.

OCZ Octane

Silnou stránkou sérií Octane bude životnost. Ta je jednou z největších slabin současných SSD disků. O co možná nejoptimálnější vyžívání NAND pamětí na disku se bude starat poměrně komplikovaný hardware. Součástí nového řadiče se tak stal malý dvoujádrový procesor (ARM) a 512 MB rychlé vyrovnávací paměti DDR3.

Na první pohled není mezi disky Octane a Octane-S2 výraznějšího rozdílu. Všechny přicházejí v klasickém 2,5" provedení. Pouze série Octane ale nabízí rychlejší rozhraní SATA s propustností až 6 Gb/s. U Octane-S2 by ostatně nemělo rychlejší SATA využití.

OCZ Octane

Pevné disky Octane-S2 budou levnější a současně pomalejší. Jejich pracovní rychlosti nemají přesáhnout 275 MB/s. Zápis pak poběží maximálně 265 MB/s. Série Octane na tom bude výrazně lépe. Svým majitelům má nabídnout čtení rychlostí až 560 MB/s a zápis maximálně 400 MB/s.

Oficiální vypuštění nových SSD disků do prodeje je naplánováno na 1. listopad letošního roku. Reálně k dostání by měly být do dvou týdnů. Ceny dostupnější varianty Octane-S2 zatím nejsou známy. Zástupci OCZ již víceméně naznačili, že dražší Octane se bude prodávat za ceny v přepočtu 18 Kč/GB.

Detaily prvního monitoru pro 3D Vision 2 odhaleny

Minulý týden ohlásila společnost nVidia příchod druhé generace technologie 3D Vision. Jak se rychle ukázalo, ze strany nVidie se toho mnoho nemění. Hlavní důraz je kladen na zlepšení schopností monitorů. První z nich oficiálně představila společnost Asus.

Jde o displej, který bude v cenících ukrýván pod kódovým značením VG278H. Úhlopříčka displeje je 27" a v širokoúhlém formátu nabízí klasické full HD rozlišení (1920x1080). Pro správnou podporu 3D je nutná vyšší obnovovací frekvence 120 Hz.

Asus 3D monitor

Hráče potěší především rychlá odezva. Technické specifikace přímo z Asusu ji uvádějí na 2 ms, reálně bude ale o něco vyšší. Ve 3D režimu nabídne monitor vcelku zajímavé pozorovací úhly, kdy přijatelný obraz by měl být při náhledu do 160°. Podání barev se tentokrát nemění, Asus ale zvýšil dosažitelný jas.

Asus 3D monitor

Velmi propracovaný je stojan monitoru, který nabízí tři osy volnosti. Součástí těla monitoru jsou reproduktory s celkovým výkonem 6 Wattů a vestavěný vysílač pro synchronizaci brýlí. Monitor má také praktické úchyty pro montáž na zeď.

nVidia 3Dvision 2

Vzhledem k tomu, že VG27H není pouze monitor na hraní a jeho posláním je kvalitní produkce videa, nabízí rozhraní HDMI ve verzi 1.4a. Využít lze duální DVI a i přes značnou technologickou propast zastarávajícího rozhraní VGA. Pořizovací cena by se měla pohybovat kolem 15 tisíc korun.


Témata: Intel