HW News: Eee Pad, netbook nebo tablet?

Revoluční koncepce společnosti Asus má zatím svázané ruce. Radeon HD 6950 předurčen k úpravám. Praktický case od NZXT.
Eee Pad

Eee Pad

Eee Pad, netbook nebo tablet?
Převratnou koncepci přenosného počítače ukázala světu společnost Asus. Její nové dílo se snaží spojit eleganci tabletu s praktičností běžného notebooku. Výsledkem je ohromující mobilní řešení s dlouhou výdrží na baterii, snadnou přenosností a až překvapivou kvalitou zpracování. Celá věc má ale podstatný háček, protože o plnohodnotný notebook zdaleka nejde.

Na první pohled by se mohlo tentokrát zdát, že Asus vyrobil nový netbook Eee s odnímatelným displejem. Displej s úhlopříčkou 10,1“, zjednodušená klávesnice a touchpad tento dojem skutečně podporují. Při bližším prozkoumání však rychle dojdeme k závěru, že na netbook má toto zařízení až podezřele málo konektorů. Pěkně vyhlížející operační systém navíc není rozhodně Windows.

Eee Pad

Zařízení nese označení Eee Pad a po hardwarové stránce má zatím bohužel stále velmi blízko k levnějšímu tabletu, než k netbooku. K nelibosti mnoha nadšenců v něm nenalezneme klasický procesor z řady x86, ale mezi mobilními řešeními rozšířenější konkurenci založenou na ARMu. Ve skutečnosti jde přitom o integrovanou čipovou sadu nVidia Tegra 2, a tak nejsou naděje na provoz alespoň nějakých her předem ztraceny.

Tegra 2

Čip Tegra 2 nemá jednoduchou strukturu a současné varianty se snaží zahrnout podporu pro všechny důležité součásti počítače. Pracovní frekvence je 1 GHz, s ohledem na spotřebuji ji lze dynamicky snižovat. Kdybychom jej chtěli přirovnat k běžnému x86 procesoru, pak by šlo o 40 nm dvoujádro. Na stejném čipu je pak integrován řadič pamětí, grafika nebo třeba podpora pro zvuk.

Přestože se nVidia všemožně snaží prosadit mezi herními programátory pozitivní názor na ARM, nelze očekávat graficky stejně povedené hry obdobné platformě x86. Jádro problému už neleží možná ani tak ve výkonu, jako spíše v čerstvosti uvedené čipové sady Tegra 2, která se ještě nestihla prosadit. Naproti tomu slušnou podporu lze očekávat při přehrávání multimédií a tabletu by nemělo být cizí ani HD rozlišení.

Eee Pad

Co se týká operačního systému, nemohli se v Asusu rozhodnout jinak, než pro Google Android. Tegra totiž nic jiného nepodporuje. Předinstalována je distribuce Honeykomb, která se narozdíl od varianty pro mobilní telefony hodí pro výkonnější zařízení, jež pracují s vysokým rozlišením. Samotný tablet pracuje na 10,1“ displeji s nativním rozlišením 1280 × 800 pixelů.

Ze specifikací, které vypustila společnost Asus na internet, vyplývá, že displej je kapacitní a lze očekávat podporu multitouch. Asus zatím tuto technologii ale nepotvrdil. I tak jsou všechny důležité součásti integrovány v části s displejem a netbooková část s klávesnicí se chová spíše jako periferie.

Při vývoji nVidia Tegra 2 se nepočítalo s použitím pevných disků, a tak ani v Eee Pad neexistuje nic podobného jako řadič pro HDD. Pevný disk tudíž schází a na jeho místě se objeví jediný čip eMMC s kapacitou od 16 GB do 64 GB, což bude zohledněno v prodejní ceně. Jelikož jde o integrované řešení, žádný pozdější upgrade nebude možný. Rozšířit dostupnou paměť je pak možné jen za pomoci paměťových karet nebo USB flash disků.

Eee Pad

Tegra se tak alespoň stará o pestré integrované příslušenství. Kromě osvědčené kombinace bezdrátových technologií WiFi a Bluetooth může být integrována podpora pro 3G. Postrádat budete ale patrně pevné připojení do sítě, jelikož zde není ani klasický 100 Mb/s ethernet. Součástí je senzor přetížení, úhlu naklopení, intenzity světla a vibrací. Volitelně bude dostupné GPS.

Zařízení je vybaveno hned dvěma kamerami. První z nich je spíše použitelná jako klasická webová kamera, druhá však nabízí plnohodnotných 5 MPx s automatickým zaostřováním bez pevného ohniska. Pro telefonování po internetu je integrován mikrofon a součástí tabletu jsou i stereo reproduktory.

Na podporu periferií lze bohužel zapomenout. Pro Android nejspíše nenaleznete vhodné ovladače a tak není jasné, zda může osazení dvou USB portů situaci nějak vylepšit. Připojit lze bez problémů snad jen externí reproduktory a lepší zobrazovací zařízení prostřednictvím miniHDMI konektoru.

Eee Pad

V základní variantě váží Eee Pad pouhých 680 gramů a to včetně baterie. Ta není nijak velká, ale vystačí k provozu po osm hodin bez závislosti na přípojce elektrické energie. Vzhledem k existující konkurenci a stále slabší podpoře, bude rozhodující pro Eee Pad jeho cena. Ta nebude rozhodně nízká a v ČR Eee Pad zřejmě nepořídíme pod 12 tisíc korun.


Radeon HD 6950 předurčen k úpravám
Příští týden se v prodeji objeví nová verze stále oblíbenějšího Radeonu HD 6950. Tentokrát se do jejího vývoje pustily laboratoře společnosti Sapphire. Karta dostala lepší chlazení a větší grafickou paměť. Pravdou ale je, že na přetaktování přímo ve výrobě nedošlo.

V Sapphire dali kartě zvučný název, jmenuje se HD 6950 FleX. Přestože tisková zpráva nešetří superlativy, základ karty se od referenčního modelu příliš neliší. PCB prošlo jen malými změnami a jádro je nadále taktováno na 800 MHz. V případě karet od AMD pracují na této frekvenci také shader procesory, což neodvratně spěje ke shodnému výkonu, jaký podávají i nejlevnější karty této kategorie.

HD 6950 FleX

Grafický výkon přitom nebude špatný. AMD v případě Radeonů HD 6950 vsází především na vysoký počet shaderů. Na použitém 40 nm jádru jich je celkem 1408. Na spotřebě energie se to ale pro dobře zvládnutou technologii razantně neprojevuje. K jádru pak náleží 256 bitová paměťová sběrnice.

Paměť prošla jen malou změnou. Kdo by čekal, že pracuje rychleji, bude na omylu. Sapphire ji pouze zvětšilo na 2 GB. Tato skutečnost jistě přiláká pozornost, na druhou stranu ale kartu prodražuje a na výkonu příliš nepřidá. Paměť je typu GDDR5 a pracuje s efektivitou běžných 5000 MHz.

Pokud existuje nějaký opravdový důvod, proč se o tuto kartu zajímat, pak je jím chlazení. Zkušenější jistě rozpoznají důvěrně známé chlazení Vapor-X, které v různých variantách prodlužuje životnost i dnes už starším herním kartám. Kartu se vyplatí koupit především pokud chcete, aby váš počítač pracoval relativně tiše nebo kvůli přetaktování.

HD 6950 FleX

V základní konfiguraci, tedy tak, jak je karta nastavena z výroby, nepřesáhne její spotřeba 140 Wattů. Přímo na kartě ale nalezneme dvojici šestipinových konektorů. V kombinaci s výkonnějším chlazením je to rozumná rezerva. Namísto taktování se ale můžete pokusit odemknout kartu na takřka plnohodnotný Radeon HD 6970 s 2 GB paměti.

Tuto možnost volí stále více hráčů uvažujících o nákupu některého z rychlejších Radeonů. Vyšší série HD 6970 se díky tomu prodává jen minimálně, protože nákup HD 6950 znamená často úsporu přes 2000 Kč. Radeon HD 6950 FleX od Sapphire s chlazením Vapor-X bude přirozeně o něco dražší vůči zcela referenčním modelům. Měla by být k dostání za ceny do 6200 Kč.


Praktický case od NZXT
Pokud si stavíte výkonný počítač a již vás omrzela strohá ATX skříň, můžete se poohlédnout po něčem, co vás odliší od ostatních. Jedno z velmi praktických řešení nám nyní předkládá slavný výrobce počítačových skříní, společnost NZXT. Zástupci společnosti tvrdí, že vše bylo navrženo s ohledem na tichý provoz. Vodní chlazení bychom v tomto systému hledali ale marně.

NZXT H2

Robustní skříň označovaná také jako H2 je ve skutečnosti klasický miditower. Charakterizují ji tři standardní pozice pro zařízení o rozměru 5,25“ a až deset pozic pro 3,5“ interní zařízení. Do skříně osadíte jakoukoliv základní desku o rozměru full-ATX. Jen umístění zdroje může někoho zaskočit. Ten se totiž montuje do spodní části skříně namísto obvyklé horní pozice.

NZXT H2

NZTX vsází především na modularitu, všudypřítomné průduchy a velké pomaloběžné ventilátory. Z přední části skříně nejsou za běžných podmínek přístupné žádné ovládací prvky, a tak vše potřebné nalezneme na horním dílu. Zde je šikovně skryta dokovací stanice pevných disků, jež komunikuje s rozhraním SATA 2.

NZXT H2

Skříň je připravena na vyvedení rychlého portu USB 3.0, umožňuje snadný přístup k integrovanému zvukovému kodeku a především ovládání rychlosti otáček chladících ventilátorů. Ty se regulují skokově v režimu 40 %, 70 % a 100 % chladícího výkonu.

Na posuzování po stránce kvality zpracování je zatím ještě brzy. Přesto se zdá, že si v NZXT dali záležet. Skříň se má prodávat ve dvou barevných provedeních, v černé a bílé. V USA se skříň už několik dní prodává za 99 dolarů. Na první dodávky do ČR se zatím čeká.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digitimes, Engadget, Expreview, Hexus, NZXT, Sapphire, TechPowerUp, Xbitlabs, ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...