EVGA GTX 560 Ti 2Win

EVGA GTX 560 Ti 2Win

HW News: Evoluce vede k další dvoujádrové grafice pro hráče

  • 3
EVGA představila kartu GeForce GTX 560 Ti 2Win. Pořádná porce výkonu v provedení micro-ATX. Nenápadná herní myš s rozlišením 2300 dpi je vhodná i pro leváky.

Evoluce vede k další dvoujádrové grafice pro hráče

Novou a velmi zajímavou grafickou kartu, která umožní využít všechny moderní herní technologie, představila v závěru minulého týdne společnost EVGA. Půjde o jednu z nejvýkonnějších grafických karet vůbec. Společnost se svou novinku snažila původně představit jako GTX 585.

EVGA GTX 560 Ti 2Win

Na úvod se sluší prozradit, že novinka je dvoujádrová a její základ se nejvíce podobá současné grafické kartě GeForce GTX 560 Ti. Ta je sama o sobě lepším herním průměrem dneška. EVGA se tady pokusila umístit dvě takové karty na jednu a to vše doplnit o pořádné chlazení, které dovolí posunout výkon až na samé maximum.

Výsledek dostal název GeForce GTX 560 Ti 2Win a kromě toho, že si s ním můžete troufnout na jakoukoliv hru, umožní plně využít technologii nVidia 3D Vision 2. Používají se zde dvě jádra typu GF114, která nabízí celkem 768 CUDA procesorů. Vyžaduje však silnější napájení a zdroj s výkonem minimálně 700 Wattů.

EVGA GTX 560 Ti 2Win

Taktovací frekvence jsou dokonce vyšší, než u jednojádrového originálu. Dvojice grafických jader pracuje na 850 MHz, shader procesory pak na 1700 MHz. Jako slabinu lze ale vnímat paměť. Jádra s ní komunikují po velmi široké 512 bitové sběrnici. Karta má ale pouze 2 GB paměti.

Potíž je ve způsobu práce s pamětí. Dvojice jader je totiž propojena prostřednictvím SLI můstku. Každé jádro pak pracuje s 1 GB vlastní paměti, která se ale zrcadlí. Z povahy tohoto zapojení je zatím navíc vyloučena možnost osadit dvě dvoujádrové karty v jednom počítači. Efektivní pracovní frekvence pro paměť je z výroby stanovena na 4008 MHz.

EVGA GTX 560 Ti 2Win

K dispozici jsou už i první nezávislé testy. Ty ukazují, že dvoujádrová karta je ve hrách skutečně rychlejší než GeForce GTX 580. Žádný z testů ale nepotvrdil názorné grafy EVGA, podle kterých by měla být GTX 560 Ti 2Win rychlejší hned dvakrát. Výhoda grafického dvoujádra je totiž hodně proměnlivá.

EVGA GTX 560 Ti 2Win

Rozhodující bude jako vždy cena. Kategorie karet, do které EVGA GTX 560 Ti 2Win rozhodně patří, je z těch nejdražších. Karta by tak neměla stát méně než 9000 korun. V porovnání se současnými cenami opravdové nejrychlejší jednojádrové grafiky, GeForce GTX 580, bude ale vlastně docela levné. GeForce GTX 580 u nás pod  hranicí 10 tisíc korun koupit zatím nelze.

Pořádná porce výkonu v provedení micro-ATX

Dost možná bychom nenašli lepší důkaz o tom, že vysoký výkon není zcela zapovězen ani pro poměrně malé počítače. Ještě před Vánocemi se totiž objeví v obchodech malá základní deska, která si poradí s více grafickými kartami a až šestijádrovými procesory. Její výroba poběží pod logem společnosti MSI.

Platforma od Intelu určená pro největší počítačové nadšence a hráče se už dlouho nese v duchu jistého škatulkování. Ať už šlo o socket LGA 1366 nebo nový LGA 2011, vždy se v ní odráží nedostupnost alternativních čipsetů a malá nabídka procesorů. Výrobci jsou tak nuceni přijít s jinými rozdíly. Přesně v tomto duchu se nese deska formátu micro-ATX, která je označována jako X79MA-GD45.

MSI X79MA-GD45

S nedostatkem prostoru se výrobce tentokrát popral vcelku obstojně, a tak kromě slabšího integrovaného příslušenství kvalita výrazně neutrpí. Procesor z řady Core i7 bude možné zásobit energií celkem z devíti samostatně stabilizovaných větví. Vyloučeno tedy není ani přetaktování.

Procesory určené do socketu LGA 2011 vynikají čtyřkanálovým paměťovým řadičem. Aby tato výhoda zůstala plně zachována, setkáváme se na malé desce netradičně se čtyřmi sloty pro operační paměti. Ty mají samostatné napájení pomocí dvou větví.

MSI X79MA-GD45

Pro grafické karty připravili v MSI dva vhodné sloty. Oba již nabízejí novější standard PCI Express 16x ve verzi 3.0. Pro ostatní karty lze využít krátké sloty PCIe x1. Kromě podpory pro grafiku je ale vše potřebné pro běžný počítač již integrováno.

O vysoké kvalitě příslušenství nemůžeme příliš hovořit. I tak lze pozorovat podporu pro dvojici portů USB 3.0, zvukovou kartu s optickým výstupem a gigabitový ethernet. Jen dva řadiče pevných disků mají propustnost 6 Gb/s. Ostatní SATA konektory jsou pomalejší. Někomu pak může scházet podpora pro eSATA nebo FireWire.

MSI X79MA-GD45

Deska se v prodeji objeví s novou verzí UEFI prostředí a měla by na ni být poskytována tříletá záruka. Prodejní cena však ještě nebyla ohlášena. V kuloárech se hovoří o částkách kolem 200 eur. Podobnou desku připravuje také společnost ASRock.

Nenápadná herní myš s rozlišením 2300 dpi

Herní komponenty vyráběné pod značkou Zowie nejsou u nás všeobecně známé. Přesto si na našem trhu své místo našly a nyní představuje tento výrobce svou nejnovější myš. Na herní periferii je vcelku nenápadná. Přesto nabídne zajímavou optiku.

Zowie AM

Celou řadu hráčů nejspíše odradí skutečnost, že nová myš není bezdrátová. Také ke vzhledu lze mít výhrady, jelikož není příliš vzdálen od nejlevnější kategorie. Podle tiskové zprávy Zowie má být však ergonomie dotažena k dokonalosti. Myš je navíc souměrná, a tak padne do ruky pravákům i levákům.

Snímacím prvkem je zde dioda. Myš si přesto poradí s rozlišením 2300 dpi. Snižovat jej lze v dosti neobvyklých krocích na 1150 nebo 450 dpi. Standardem u herních myší je rychlejší vzorkování, které je v tomto případě maximálně 1000 Hz.

Zowie AM

Podle údajů výrobce má myš pět autonomních tlačítek a stisknutelné rolovací kolečko. Její fyzické rozměry jsou 127 × 60 × 39 mm a váží 88 gramů. Hmotnost ani povrch styčných plošek si přizpůsobit tentokrát nelze. Bez zvláštních úprav zůstává i USB kabel, který má délku dva metry.

Zowie AM

Myš společnosti Zowie se bude prodávat pod jednoduchým označením AM. Na zahájení prodeje si ještě pár týdnů počkáme, a tak je prodejní cena nejasná.


Témata: Intel