POZOR! fůzní čipy

POZOR! fůzní čipy - HW News

HW News: Fůzní čipy opět na dosah, vyjde to?

  • 7
Platforma Shrike dostane do jednoho čipu polovinu základní desky >> OCZ přináší cenově dostupné SSD, zatím pro fanoušky >> Výrobci nVidie utíkají k AMD

Konečně fůzní čipy, ale do notebooků
O fůzních čipech hovoří zástupci AMD již léta, rozruch kolem však nich utichá. Navzdory tomu ovšem svitla naděje, že se jich přeci jen dočkáme. Mělo by se tak stát začátkem příštího roku a současně s fůzními čipy se objeví mobilní platforma podobná Centrinu. V podání AMD to však může dopadnout mnohem zajímavěji.

Původně se předpokládalo, že se fůzní čipy objeví postupně v serverech, stolních počítačích a poté v přenosných zařízeních. Situace se ale zcela otočila a nyní je téměř jisté, že to budou právě notebooky a malé počítače, kde se fůzní technologie objeví prvně. AMD totiž právě pro tato odvětví vyvíjí novou platformu Shrike.

Shrike bude zahrnovat soubor technologií, které se budou vztahovat ke konkrétně používaným procesorům a čipsetům. Ve skutečnosti čipset, tak jak ho známe, zanikne. Z velké části převezme jeho úlohu procesor, který pak bude přímo po sběrnici komunikovat s jednoduchým southbridgem.

AMD Shrike - platforma fůzních procesorů

AMD nebude používat samozřejmě žádný ze současných procesorů. Místo toho vyvíjí speciální procesor se zatím neoficiálním označením Swift. Bude se jednat samostatný čip, který bude mít tři hlavní jádra. Dvě budou vycházet ze současné architektury K10 - Phenom a třetí bude zpracovávat grafiku. Jak už je u AMD zvykem, procesor bude zahrnovat i řadič pamětí. Kromě toho má však mít Swift potřebné prvky pro přímou komunikaci s PCI Express (verze 2.0 včetně podpory dedikované grafiky) a zabudovaný HD zvukový kodek.

Ohlášena je zatím jen verze taktovaná na 1GHz. AMD bohužel nezveřejnila, jestli poběží na této frekvenci všechna tři jádra (tedy i to grafické) nebo se bude frekvence nějakým způsobem dělit. Vzhledem k tomu, že se jedná především o nasazení do notebooků, budou podporovány výhradně paměti DDR2.

Zatímco zpočátku bude Swift jen pokusným procesorem vyráběným na 45nm, AMD má i jisté plány do budoucna. V průběhu příštího roku chtějí vývojáři přejít na zkušební 32nm výrobu, která by odemkla cestu k mnohem vyšším frekvencím. Stejně jako u všech současných notebooků, i zde bude možnost v budoucnu upgradovat. Fůzní procesor se bude osazovat do socketu.

SSD disky za zajímavou cenu
O tom, že nejvýkonnější nemusí vždy znamenat současně nejdražší, se nás nyní bude snažit přesvědčit společnost OCZ. Ta připravila sérii pevných disků založených na technologii SSD, které chce dodávat za velmi zajímavou cenu i pro běžné uživatele. Cena těch nejlevnějších by měla začínat na 3500Kč.

Bez ohledu na cenu se podařilo OCZ vyvinout technologii, která zaskočila leckterého konkurenčního výrobce. Její SSD disky totiž dosahují při testech reálných přenosových rychlostí okolo 140MB/s. Konkurence je dnes prakticky o třetinu pomalejší a bojuje s hranicí 100MB/s. Další výhody oproti klasické magnetické technologii jsou jasné. Tenchonologie SSD je v podání OCZ na takové úrovni, že by při trvalém zapisování a čtení disky přežily dobu 15 let. V otázce odolnosti by přežil disk od OCZ přetížení odpovídající 1500G. Je tudíž prakticky nezničitelný, což nyní podporuje ještě konstrukčně lépe řešený ochranný kovový obal.

OCZ SSD 64GB

Disky se připojují prostřednictvím rozhraní SATA2 a vybírat lze z cenově odstupňovaných modelů 32, 64 nebo 128GB. V BIOS není mezi SSD a starou magnetickou technologií naprosto žádný rozdíl. Razantní změnu však zaznamenáte při instalaci operačního systému, kde se v případě Windows Vista může jednat o méně jak 15 minut.

Rychlost disku je přímo předurčena pro swapování a tak je nastavení velkého swapovacího souboru základním předpokladem pro dobré využití. Ačkoliv disk na výpočetním výkonu počítači mnoho nepřidá, výrazně se zkracují intervaly při kterých je třeba čekat. Při hraní se tak otravné nápisy typu "Loading, please wait" objevují mnohdy jen na zlomek sekundy. V zápalu hraní bohužel žádné výraznější změny nepostřehnete.

Stále se rozhodně nedá říci, že by SSD mohla cenami konkurovat magnetické technologii. OCZ bude nabízet 32GB verzi za cenu mírně přes 3500Kč, 64GB pak těsně pod hranicí 6000Kč. Velká 128GB verze bude bohužel stále velmi vzdálena možnostem běžného uživatele a přijde s cenou 10000Kč. SSD, ač opět o něco levnější, tak zatím zůstane spíše výsadou počítačových nadšenců.

Výrobci nVidie utíkají k AMD
Grafická bitva na poli grafických karet, která se rozhořela po příchodu Radeonů HD 4800 a GeForce GTX 2x0, nabírá na obrátkách. První týden prodeje přinesl zajímavé zjištění – výrobci nevěří ve skvělou budoucnost nVidie. Někteří z výhradních výrobců tak doslova utíkají k AMD.

Gainward HD 4850

Vše začalo vcelku nevině, když společnost Gainward dostala nabídku na výrobu karet Radeon HD 4850 a 4870. Jelikož se jedná o poměrně malého výrobce, dlouhou dobu nebyla tomuto kroku přisuzována patřičná důležitost. K velkému překvapení zástupci Gainwardu nabídku přijali a dokonce se zavázali k další spolupráci s AMD. Až doposud zcela loajální společnost nVidie tedy začíná úzce spolupracovat s vývojovým týmem ATI. Výsledkem by měla být do několika týdnů z výroby přetaktovaná grafická karta.

Inno3D Force3D HD 3870

Kromě Gaiwardu se poté začali o výrobu Radeonů zajímat i další menší výrobci nVidie. Vše se změnilo v okamžiku, kdy oznámila svou nezávislou výrobu Radeonů mnohem důležitější společnost – Inno3D. Stejně tak jako se doposud prodávaly velmi oblíbené grafiky Inno3D GeForce, má nyní vzniknout edice založená na Radeonech. Objeví se navíc pod mírně provokativním názvem Force3D a opět budou k dispozici přetaktované verze.

Force3D HD 4850

Podivné je, že se ani jedna přestupující společnost nehodlá k odchodu od nVidie vyjadřovat. Zcela jistě se ale jedná o peníze, kdy nVidia zneužívá uzavřených smluv k tomu, aby regulovala ceny starších karet při nástupu nových. AMD dokázala poskytnout výrobcům, kterým nVidia ztěžovala postavení na trhu, mnohem lepší podmínky. Současně se také začínají množit obavy nad tím, co se stane s grafickým trhem po příchodu výkonných fůzních čipů. Ty jsou velmi vzdáleny současné realitě, přesto si výrobci snaží zavčasu připravit zadní vrátka.

Zdroje:
AMD, CDRinfo.com, Digitimes, Fudzilla, Gainwald, HKEPC, Inno3D, nVidia, OCZ & The Inquirer