Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Fúzní základ pro chytré počítače

aktualizováno 
Vybavená základní deska pro počítače do obýváku, návrat SLI a herní novinka na cesty od MSI.
Fusion-ITX WiFi A-series

Fusion-ITX WiFi A-series

Fúzní základ pro chytré počítače
Každý, kdo někdy uvažoval o stavbě levného počítače jen pro internet nebo multimédia, stál před dilematem. Počítač se dá totiž poskládat z komponent v tradičním slova smyslu nebo jako sofistikované HTPC. Druhá z variant často ušetří nemalý finanční obnos. Současně ale zmenšuje možnosti budoucího rozšíření.

Pokud se rozhodnete na stavbě nového počítače drasticky ušetřit, pak je pro vás připraveno nové řešení od společnosti Zotac. Pod touto značkou jsme už mohli v minulosti vidět mnoho praktických základních desek určených pro použití v HTPC. Tentokrát však v Zotac zašli ještě dále. Zajímavou základní desku s fúzním procesorem a veškerým běžně potřebným příslušenstvím.

Desku již brzy nalezneme v obchodech pod označením Fusion-ITX WiFi A-series. Už samo označení leccos naznačuje. Jde tedy o desku formátu mini-ITX ačkoliv podle vzezření by se mohlo zdát, že formát je ještě o kategorii menší. Celý vývoj se totiž nesl v duchu integrace za každou cenu, což v případě nové platformy od AMD s sebou přináší i některé nepříjemné důsledky.

Zajímavý je na Fusion-ITX především procesor. Jde o dvoujádro z laboratoří AMD, které můžeme znát pod označením E-350. Tyto procesory dnes tvoří velmi důstojnou konkurenci levnému Intel Atomu. Nabízejí takt 1,6 GHz a vzhledem k rozměrům také vcelku zajímavé integrované grafické jádro.

Fusion-ITX WiFi A-series

Procesor nabídne grafiku Radeon HD 6310, která běžně pracuje na 500 MHz. Grafické jádro má architekturu velmi podobnou klasickým dedikovaným kartám. Nalezneme na něm samozřejmě výrazně méně shader procesorů a to jen 80. Stále si však na lze zahrát drtivou většinu starších her a poradí si i s některými novými tituly. Kvůli novým hrám zde však jádro není a má být spíše důvěryhodnou oporou pro multimédia.

Zásadní problém fúzního procesoru E-350 je skutečnost, že je na desce integrován. Nic jako budoucí upgrade tedy nepřipadá v úvahu. Pro správnou podporu je na desce integrován také čipset AMD M1. I s tím si v AMD dostatečně vyhráli, a tak navzdory nízké ceně dokáže nabídnout například podporu USB 3.0.

Co bohužel kombinace čipsetu a procesoru nabídnout nedokáže, je rozumná podpora dedikované grafické karty. Na desce tudíž nalezneme jediný rozšiřovací slot PCI Express, který ale není plné délky ×16. Jde o variantu ×4, do které lze osadit řadu rozšiřovacích karet, konkrétně grafická karta by se ale v tomto provedení prodražila.

Fusion-ITX WiFi A-series

Pokud hodláte utratit za počítač co možná nejméně, nepřehlédnete určitě ještě jednu slabinu. Na desce nezůstal dostatek místa pro běžné paměťové sloty. Ty jsou nakonec sice dva, ale osadíte do nich jen notebookový typ operačních pamětí, variantu SO-DIMM. Podporována je paměť DDR3 na 1066 MHz do celkové velikosti 8 GB.

Fusion-ITX WiFi A-series

Silnou stránkou desky je podpora duálního wi-fi. Ve skutečnosti je na desce jen jediná bezdrátová karta, která ale není integrovaná. Je osazena v slotu miniPCI, což je běžný standard pro notebookové karty. Pro připojení k síti lze také využít klasický gigabitový ethernet.

Podporované příslušenství na Fusion-ITX zahrnuje pět řadičů SATA s propustností 6 Gb/s, jeden z nich je v externím provedení. USB portů je na desce celkem 10 rychlejší USB 3.0 je zastoupeno čtyřikrát. Kromě dalších drobností nalezneme na desce osmikanálovou zvukovou kartu s digitálním výstupem.

Vzhledem k integrovanému grafickému jádru nalezneme na zadním headeru desky konektory pro výstup obrazu. Dostupné je HDMI, DisplayPort a rozhraní DVI. Pomocí dodávané redukce lze připojit samozřejmě i levnější displeje přes VGA. Stále však platí, že Radeon HD 6310 si poradí maximálně se dvěma nezávislými monitory.

Fusion-ITX WiFi A-series

Deska se do prodeje dostane nejspíše během následujících dvou týdnů a její cena by měla být do 2500 Kč. Její nejdražší částí je patrně chladič. Ten je hliníkový, ale má dvě chladící heatpipe. Fusion-ITX WiFi A-series se tak zařadí mezi tichá řešení přijatelné kvality zpracování.


Herní novinka na cesty od MSI
Nový herní notebook z oblíbené série GX představí v brzké době společnost MSI. Tentokrát půjde o model GX780, který má nabídnout adekvátně rychlou grafiku, čtyřjádrový procesor a slušnou kvalitu zpracování. Poměrně robustní baterie je příslibem rozumné výdrže bez závislosti na napájení z elektrické sítě.

Vzhledově se novinka příliš neliší od předcházejících produktů této řady. Na první pohled zaujme především bohatě rozčleněná plnohodnotná klávesnice s řadou multimediálních tlačítek. Při práci ve tmě potěší její podsvětlení. Co nabídnout má také displej. Ten se bude osazovat ve dvou provedeních. Lepší varianta nabízí při úhlopříčce 17,3“ rozlišení 1920 × 1080, tedy full HD. Na nejlevnějších variantách se však setkáme s rozlišením jen 1600 × 900 pixelů.

MSI GX780

Výkon notebooku je silně závislý na použitém procesoru. Součástí GX780 bude prozatím jediná varianta Intel Core i7 a to model 2630QM. Toto čtyřjádro pracuje na rovných 2 GHz a nabízí 6 MB cahce. V případě potřeby dokáže přetaktovat jedno jádro až na 2,9 GHz. Součástí procesoru je integrovaná grafika, která umožňuje šetřit energii v době, kdy není spuštěna náročná hra nebo jiná grafická aplikace.

MSI GX780

Jako vhodnou grafickou kartu zvolili v MSI GeForce GT 555M. Nejde přímo o absolutní highend. Karta je přesto schopna nabídnout výkon použitelný ve všech současných hrách. Pomáhá jí přitom přijatelný počet CUDA procesorů, kterých je 144. Grafika může pracovat až na 590 MHz, přičemž shadery běží maximálně na 1180 MHz.

GeForce GT 555M pracuje se 192 bitovou paměťovou sběrnicí. Jedná se o dedikovanou kartu a nutně tedy používá vlastní paměť. Ta má velikost 1 GB. Standardně si výrobce může vybrat mezi typem paměti DDR3 a GDDR5, přičemž v MSI zvolili druhou výkonnější možnost.

Samotný notebook GX780 pak může nabídnout až 16 GB operační paměti DDR3. V základním modelu by měly být nainstalovány 4 GB. Součástí bude pevný disk s kapacitou minimálně 320 GB, častěji by se však měla vyskytovat varianta se 750 GB. Pozice pro osazení 2,5“ pevného disku je v notebooku pravděpodobně pouze jedna.

Integrované příslušenství spoléhá na mezi notebooky osvědčený standard. Zahrnuje tudíž podporu Bluetooth, WiFi, USB 3.0, gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu, čtečku karet a webkameru. Přímo v notebooku jsou zabudovány na mobilní poměry kvalitní reproduktory.

MSI GX780

Přenosnému hernímu stroji pak lze vytknout snad jen větší rozměry a ne právě nízkou cenu. MSI ve své tiskové zprávě uvádí, že rozměry notebooku jsou 428 × 288 × 55 mm. Prodejní cena zatím oficiálně ohlášena nebyla. České e-shopy se ale netají tím, že jsou připraveny začít prodávat GX780 za cca 36 tisíc korun za nejnižší modely. Výsledná cena je bezesporu výsledkem osazení čtyřjádra a relativně nové grafiky od nVidie.


Návrat SLI na platformu procesorů AMD
Dobrou zprávou z úplného závěru minulého týdne je návrat SLI. Toto zapojení více grafických karet v jednom počítači od společnosti nVidia je podporováno bez přestání už od svého vzniku. Rozepře mezi Intelem, AMD a nVidií však vedly v posledních letech k jeho významnému omezení. Dostupné bylo běžně jen v kombinaci s procesory Intel.

Zástupci společnosti nVidia zhruba před měsícem začali veřejně hovořit o možnosti návratu přímé podpory technologie SLI na základní desky s čipsety své největší konkurence, AMD. Nyní je vše potvrzeno. Pro podporu SLI již nebude třeba na desky přidávat čipy typu nForce 200, ale zapojení bude podporováno prostřednictvím BIOSu.

nForce 200

Celá věc podpory SLI má však svá omezení. I nadále nebude možné SLI nabídnout na jakékoliv desce. Podpora bude vyžadovat přítomnost jednoho z nových čipsetů. Konkrétně se omezuje na čipové sady AMD 990X, 990FX a řadu 970. nVidia si navíc klade podmínku, že podporu SLI poskytne jen výrobcům základních desek, kteří tuto technologii nabízejí také v kombinaci s procesory Intel.

Tato kritéria nyní splňují společnosti jako Asus, ASRock, Gigabyte a MSI. Všechny již ohlásily, že v krátké době přinesou do obchodů desku pro procesory AMD s podporou SLI. Jaké možnosti dokáže SLI nabídnout pak závisí přímo na použitém čipsetu. V případě AMD 990X a 970 půjde jen o klasické zapojení dvou karet. Jen s čipsetem 990FX bude možné propojit karty do 3-way SLI.

Otázkou zůstává dopad na cenu výsledných základních desek. nVidia bude požadovat za úpravu BIOSu licenční poplatky, které budou závislé přesně na počtu vyrobených základních desek. Každá základní deska by se pak měla prodražit zhruba o stokorunu. Na cenách nejvyšších modelů tuto změnu patrně ani nepostřehneme.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Hexus, MSI, nVidia, TechPowerUp, Xbitlabs & Zotac

Autor:


Témata: Intel, Notebook


Nejčtenější

Kristen Hughey jako Bunny D.Va (Overwatch)
Digitální prodeje na PC letos razantně poklesly, může za to Overwatch

Byť příjmy z digitálního prodeje v celém odvětví stoupají, PC platforma zaznamenala znatelný meziroční pokles. Může za to střílečka Overwatch od firmy...  celý článek

Super Mario Odyssey
Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě vyzkoušel hru, od které si Nintendo slibuje...  celý článek

Elijah Wood chystá hru Transference pro virtuální realitu
V chystané hře Elijaha Wooda není virtuální realita bezpečná

Firma SpectreVision herce Elijaha Wooda chystá unikátní hororovou hru pro virtuální realitu Transference. Má být tak děsivá, až ji ani nebudete chtít hrát.   celý článek

Bethesda.net Launcher
Blýská se na lepší časy? Nový Quake nebude vyžadovat vlastního klienta

Plná verze hry Quake Champions již nebude vyžadovat instalaci Bethesda.net Launcheru jako aktuální beta verze.   celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Šaty a sukně do 350,-
Šaty a sukně do 350,-

Udělejte si radost bez výčitek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.