GeForce GTX 580 SuperClocked

GeForce GTX 580 SuperClocked

HW News: GeForce GTX 580 SuperClocked

  • 0
Gigabyte připravuje odolnou herní grafiku na vyšších frekvencích. Platforma SandyBridge znovu ožívá. Boxy pro rychlé pevné disky od Zalmanu.

GeForce GTX 580 SuperClocked
Zvláštní kartu v těchto dnech uvolňuje do prodeje společnost Gigabyte. Ta na začínajícím veletrhu CeBit 2011 představí světu přetaktovanou variantu grafické karty vycházející z modelu nVidia GeForce GTX 580. Rozhodně se můžeme těšit na pořádnou dávku grafického výkonu, nadprůměrnou kvalitu zpracování a tentokrát i vcelku promyšlené chlazení.

GeForce GTX 580 se už od svého uvedení řadí k nejrychlejším běžně dostupným grafickým kartám. Tomu odpovídá i cena, která u referenčních karet začíná na částkách kolem 10 tisíc korun. Jde tedy o hardware učený především nadšencům a lidem, kteří se nechtějí zabývat tím, zda jejich počítač na nějakou hru stačí či nikoliv. Když prozradíme, že nová karta nese označení GTX 580 SuperClocked, je ihned jasné, že cena bude o poznání vyšší.

Gigabyte bohužel zatím drží v tajnosti skutečné taktovací frekvence karty a předkládá nám pouze nic neříkající marketingový přehled. Více lze vyčíst i z označení karty, kde je patrné, že půjde o variantu vybavenou 1,5 GB paměti. Architektura 40 nm jádra se všemi technologiemi, jež vycházejí z Fermi, pak zahrnuje 512 shaderů a 384 bitovou sběrnici.

SuperClocked

Kromě vysoké pořizovací ceny se za tento luxus platí bohužel značnými nároky na napájení. Jde o maximum, které lze dostat ze současných technologií, čemuž běžně odpovídá spotřeba přes 200 Wattů. Přetaktovaná edice GeForce GTX 580 SuperClocked pak může mít v extrémním případě spotřebu až ke 270 Wattům. Pravděpodobné je umístění dvou konektorů pro přídavné napájení (8+6p) a celkem 14 větví napájecího systému.

Zástupci společnosti Gigabyte uvádí, že jádra osazená na této modelové řadě pocházejí ze speciálních výběrových edicí nVidie. Díky tomu by měla mít vysoce přetaktovaná karta srovnatelnou životnost s průměrným referenčním modelem. Ve stejném duchu se nesou i ostatní součástky, ze kterých je karta vyráběna. Možné bude i další taktování, protože chladící systém má i přes větší tepelnou zátěž stále nějaké rezervy.

Gigabyte UltraDurable

Určitě se sluší poznamenat, že přetaktování je u nejvyšších řad grafických karet založených na jádrech nVidie v současnosti poněkud relativní pojem. Pokud totiž používáte standardní ovladače, kopírují efektivní frekvence karty aktuální teplotní podmínky. Jedná se o ochranu proti spálení (respektive přetížení), kterou lze snadno obejít. Jednou z možností je nasazení oblíbené utility GPU-Z.

O efektivní odvod tepla se stará robustní polootevřená koncepce chladiče, vybavená trojicí ventilátorů. Otáčky jsou inteligentně řízeny od nízkých rychlostí, a tak by měla být karta mimo vytížení i poměrně tichá. Základ chladiče je měděný, nicméně blok je hliníkový se dvěma heatpipe.

V cenících internetových obchodů najdeme novou variantu GeForce GTX 580 během několika dní a to pod přesným označením jako GV-N580SO-15I. Přesnou cenu si zástupci společnosti Gigabyte nechávají zatím z taktických důvodů pro sebe.


Platforma SandyBridge znovu ožívá
Zdá se, že se Intel začíná blížit ke konci problémů s čipovými sadami pro procesory SandyBridge. Poté, co byla více než před týdnem úspěšně dokončena druhá revize čipsetů Intel H67 a P68, se je podařilo v rychlosti dostat k výrobcům notebooků a základních desek. Někteří zareagovali opravdu rychle.

Připomeňme, že krátce po uvedení nových procesorů Core iX založených na architektuře SandyBridge se ukázalo, že v návrhu podpůrného čipsetu se stala chyba. Tato chyba není dobře pozorovatelná. Nicméně, v případě používání byť jediného pevného disku s rozhraním SATA 2, vede k výraznému snížení životnosti.

Asus G73SW

Mezi nejrychleji reagující společnosti patří tentokrát bezesporu Asus, který kromě výměn začal nabízet také obnovené řady notebooků s inkriminovanými čipsety.  Objevit se mají nejméně tři modely a to G73SW, N53SV a N53SN. První z nich můžeme bez nad sázky zařadit k herním, následují pak multimediální modely v provedení s Core i5 nebo Core i3.

Asus New Revision

Pokud už některý z těchto notebooků vlastníte, měli byste kontaktovat zákaznickou podporu Asus pro ČR. Program výměny se pak vztahuje ještě na modely N43SL, N43SN a N73SV. Co je důležité, opravené modely lze od těch s vadným čipsetem rozpoznat. Asus je označuje logem New Revision, aby tak zabránil obchodníkům v prodeji kusů s nižší životností.

Vše nasvědčuje tomu, že čipsetů není v současné stále době nedostatek. MSI  začíná nabízet základní desku P67A-GD80 v revizi B3. Ale ani tento model není zcela nový a jde vlastně o přesné navázání na produkt z vadné série. Ve velmi kvalitním provedení nabízí základ pro systém s nejvýkonnějšími procesory Core i7 a více grafickými kartami.

P67A-GD80

Ať už jde o základní desky nebo notebooky, jedno mají společné. I přes veškerou snahu výrobců a Intelu se u nich očekává špatná dostupnost. To může snadno vést k situaci, kdy bude platforma SandyBridge předražená. I přes optimistická prohlášení společností Asus a MSI, nepovažují tuzemští obchodníci prodej v první polovině března za příliš reálný.


Boxy pro rychlé pevné disky od Zalmanu
Hned tři externí boxy pro pevné disky představila společnost Zalman. Ta je známá spíše produkcí pozoruhodných počítačových skříní a chladičů. Přesto ukazuje, že malé periferie jí nejsou úplně cizí.

Rámečky na pevné disky jsou oblíbené především mezi uživateli notebooků. Většina z nich totiž časem provede upgrade na větší pevný disk a starý disk chtějí nadále efektivně využít. Existují řešení, která se pohybují v řádech stokorun. Ani jeden z externích boxů od Zalmanu však mezi ně nezapadne. Zalman totiž hraje především na vysokou rychlost a kvalitu provedení.

Vybírat tak budeme moci z dvou větších boxů, do kterých je možné osadit disk standardního rozměru 3,5 “ nebo menšího modelu určeného pro 2,5 “ pevné disky. Pokud pomineme design, ostatní vlastnosti jsou pro boxy v podstatě společné.

Zalman externí boxy

Koncepce vsází na použití rozhraní USB 3.0, jež nabízí propustnost daleko vyšší, než dokáží i rychlé pevné disky dnes využit. Kdo by očekával interní řadič SATA 3, bude ale zklamán. V Zalmanu totiž sáhli po klasickém SATA 2, což znamená, že rozhraní USB 3.0 nemůže být plně využito ani v případě osazení rychlého SSD disku.

Kromě USB připojíte všechny boxy k počítači také pomocí SATA konektorů. Externí provedení tohoto rozhraní však najdeme jen na jednom boxu pro 3,5 “ disky. Nároky na napájení se u jednotlivých disků značně liší a to především podle původního určení. Není proto překvapivé, že malý rámeček nepotřebuje jiné napájení, než přímo z USB počítače. K velkým boxům je pak dodáván klasický síťový adaptér.

Boxy se budou prodávat pod označeními  ZM-HE250, ZM-HE250 U3 a U3E. Jelikož jejich cena bude znatelně vyšší, než je zvyklé, vyplatí se asi jen tomu, kdo hodlá z externího disku bootovat operační systém. Pro plné využití je samozřejmě třeba také podpory USB 3.0 ze strany počítače.


Zdroje: Asus, Dailytech, Gigabyte, Inpai, MSI, nVidia, TechPowerUp, Xbitlabs, Zalman & ZD Net


Témata: CeBIT, Intel, Notebook