Asus Rampage Gene II

Asus Rampage Gene II

HW News: Herní výkon v miniaturním počítači

  • 2
Procesory Core i7 v microATX počítačích >> Levné procesory Intelu se přesunují na 45nm >> Dvoujnásobná rychlost pro SATA disky

Herní výkon v miniaturním počítači
Kvalita základních desek, které nabízí Asustek, se v posledních letech značně zvýšila. Stejně tak se mění i rozmanitost prostředků, které nám tyto desky nabízejí. I díky tomu si budeme moci nyní postavit herní počítač o velmi malých rozměrech. Asus totiž hráčům představil základní desku formátu microATX, která podporuje procesory Core i7 a i další herní speciality.

Asus Rampage Gene II

Nová základní deska vychází ze série produktů označovaných logem Republic of Gamer a není tedy určena nikomu jinému než hráčům. Na pultech obchodů ji brzy nalezneme pod názvem Rampage II GENE, přičemž její koupí bychom neměli získat pouze solidní základ pro stavbu počítače. Podporovány jsou všechny čtyřjádrové procesory z řady Core i7 a odtud vyplývá i jediný možný použitý čipset a to Intel X58.

Asus Rampage Gene II

Pokud by se výrobci spoléhali pouze na využívání zatím jediného dostupného čipsetu Intelu, který s novými herními procesory spolupracuje, byly by všechny základní desky nejspíše stejné. Asus se tak pokouší přinést něco více a silnou stránkou desky bude také BIOS. Ten nabídne široké možnosti taktování a především kompletní podporu pamětí DDR3. Ještě nedávno jsme při koupi pamětí v modulech DDR3 mohli totiž narazit na problém s kompatibilitou k základní desce. Ve výsledku to mnohdy vedlo až k nefunkčnosti celého systému.

Pozměněný BIOS poskytne i velmi pohodlnou možnost používání zapojení dvou grafických karet v jednom počítači. Pozoruhodné je především to, že se Asusu podařilo na jedné základní desce spojit podporu SLI a CrossFire (ve verzi Rampage II Extreme). Neznamená to sice, že by se takto daly propojit dvě karty konkurenčních výrobců, ale pokud si pořídíte dvě grafické karty od AMD, můžete je v budoucnu bez problémů nahradit grafikami nVidie.

Asus Rampage Gene II

Při pohledu na základní desku je jasné, že se Asus s umístěním na menší formát vypořádal vcelku dobře. K dispozici jsou dva potřebné sloty pro grafickou kartu, alespoň nějaké základní rozšíření bude možné pomocí staršího slotu PCI. K plné spokojenosti pak nalezneme na desce hned šest slotů připravených pro paměťové moduly. Ty mohou po přetaktování pracovat až na 2000MHz. Z množství běžně integrovaných komponent lze za zajímavou považovat především zvukovou kartu. Přímo na desce je integrován zvukový kodek Supreme X-Fi s podporou hardwarového urychlování EAX 4.0.

Asus Rampage - některé součástky jsou umístěny i na spodní části desky

Taktovací nástroje dodávané se základní deskou jsou rozsáhlé a nezahrnují pouze software. Zvyšovat frekvence bude možné samozřejmě z Windows i BIOS Setupu a týkat se to bude procesoru, pamětí, čipsetu i komunikačních sběrnic. Příjemná je také vyšší kontrola vůči poškození při přetaktování. BIOS totiž kontroluje teplotu procesoru, čipsetu a grafické karty. Mimo to může včas vypnout počítač, pokud dojde k nebezpečnému navýšení napětí na některé z taktovaných komponent. Maximální přetaktování systému bude podle všeho možné ponechat i na automatice.

Asus Rampage Gene II

Základní deska by se měla v ČR objevit během příštího týdne a prodávat se bude za cenu na hranici 6000Kč. Pokud vezmeme v úvahu běžnou cenu základních desek určených pro procesory Core i7 a skutečnost, že se všechny vymoženosti této platformy podařilo vtěsnat do malých rozměrů, není Asus Rampage II GENE předražená.


Levné procesory Intelu se přesunují na 45nm
Zatímco o budoucnosti high-endových procesorů od společnosti Intel je již poměrně jasno, diskuze o situaci, která má nastat mezi levnými modely, se teprve otevírá. Z Intelu pronikají do internetu informace o tom, že dlouholetá řada procesorů Celeron možná skončí. Na vině mohou být nová Pentia, která nabídnou skvělou cenu, úsporu energie a patrně i vyšší výkon.

Ohlášen je zatím příchod jediného velmi levného procesoru a to Pentium E3200. Jeho architektura bude velmi podobná klasickému Core 2 Duo, protože podle slov zástupců Intelu se z ní při výrobě vycházelo. Jádra procesoru poběží na 2,6GHz, přičemž bude doplněno dvouúrovňovou vyrovnávací pamětí. Ta bude mít ve druhé úrovni velikost 1MB, ale nebude pracovat na plné frekvenci procesoru. Podle specifikací Intelu bude pracovat s 2,4GHz taktem. Frekvence sběrnice je přitom standardních 800MHz.

Pentium E5200

Srovnatelný procesor na pultech obchodů dnes nalezneme jen stěží. Prodávané modely dvoujádrových Pentií vyráběných na 45nm architektuře mají totiž po 2MB vyrovnávací paměti. Naproti tomu výroba nabízených Celeronů zatím nepřešla na 45nm technologii. Celeron navíc nabízí obvykle poloviční vyrovnávací paměť.

Dalo by se tak říci, že pro toho, kdo bude nutně potřebovat ušetřit, bude Pentium E3200 vhodnou volbou. Plánována je totiž cena na hranici prodeje současných Celeronů (tedy cca 1000Kč) a procesor se přesto bude moci pochlubit novou technologií a vcelku vysokým pracovním kmitočtem. S jeho pořízením však můžeme zapomenout na HyperThreading, tedy používání dalších virtuálních jader a i další pokročilé technologie.

Socket LGA775 do kterého bude Pentium E3200 určeno

Levný procesor bude možné taktovat, protože jeho základní TDP je 65 Wattů a jádro snese poměrně velkou manipulaci s napájením. Přesto si je třeba uvědomit, že použití takového procesoru do herního počítače je nevhodné a mohlo by se jednat jen o naprosto krizové řešení.


Dvoujnásobná rychlost pro SATA disky
Společnost OCZ představila na CeBitu minulý týden pevný disk založený na technologii SSD, jehož rychlosti čtení a zápisu dosahovaly k 600MB/s. Takto rychlý disk nebylo možné připojit prostřednictvím běžného SATA řadiče a tak byla použita poněkud komplikovaně přímo sběrnice PCI Express. AMD a Seagate již mají ale řešení na tento problém. Podařilo se jim totiž připravit rychlejší řadič pevných disků.

V současnosti je pevným standardem používání diskových řadičů SATA 3.0. Ty umožňují obvykle teoretickou datovou propustnost 3Gb/s, v reálu je to pak o něco méně. Při rychlosti běžných pevných disků, které čtou a zapisují v ideálním případě rychlostí kolem 80MB/s, se nad touto hodnotou pozastavuje málokdo. Nyní se ale ukazuje, že přenosová rychlost 384MB/s nemusí tak úplně stačit.

HDD 7200ot/m

Řešením má být nový diskový řadič s maximální propustností 6Gb/s. Ten byl již při prvním představením součástí utajovaného prototypu nového čipsetu AMD a je tudíž nepravděpodobné, že by se v prodeji objevil brzy jako samostatný čip v doprovodu současných čipsetů. Výsledkem spolupráce AMD a Seagate je i odlišný princip komunikace mezi řadičem a diskem. Z tohoto důvodu bylo třeba přidat zpětnou kompatibilitu i pro současný standard SATA 3.0.

Hyper SATA HDD

Podle slov zástupců společnosti Seagate je nové komunikační rozhraní určeno nejen pro budoucí SSD disky, ale také pro rychlé disky založené na magnetické technologii. Předvedení tak proběhlo na pevných discích řady Barracuda 7200.12. Podle testů Seagate, které však nelze rozhodně považovat za nezaujaté, dosahovala přenosová rychlost k 5,5Gb/s. Je nepředstavitelné, že by disk založený na magnetické technologii něco takového dokázal a jedná se spíše o špičkové údaje, které vznikly při komunikaci mezi řadičem a vyrovnávací pamětí disku.

O tom kdy a za jakých cenových podmínek se dočkáme nasazení rychlého SATA na základních deskách se zástupci AMD ani Seagate zatím nezmínili. Vývoj může také zbrzdit ekonomická krize, se kterou se obě zainteresované společnosti vyrovnávají vcelku špatně.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digitimes, HardSpell, HKEPC, HWnet, Intel, Seagate, The Inquirer, Xfastest & ZD Net