XPC Barebone SX58H7

XPC Barebone SX58H7

HW News: Ideální řešení na hry do obýváku

  • 0
Shuttle uvádí malý Barebone s podporou dvou grafických karet a šestijádra. Radeon HD 6990 v tichém a kompaktním provedení. Počítačové zdroje pro masy pod logem Corsair

Ideální řešení na hry do obýváku
Známé tvrzení, že pořizovat si HTPC na hry je nesmysl, možná úplně neplatí. Navzdory všem útrapám které skýtají malé rozměry se totiž stále najde několik počítačových výrobců, kteří se nás snaží přesvědčit o opaku. Mezi ně bezesporu patří společnost Shuttle, která nyní připravila precizní a výkonný počítač, za který se nemusíte v obýváku rozhodně stydět.

XPC Barebone SX58H7

Překvapivý je už zaklad platformy, pro který se v Shuttle rozhodli. Do počítače řady XPC Barebone s označením SX58H7 se budou osazovat procesory Intel Core i7. Na tom by nebylo nic tak překvapivého, protože s Core i7 SandyBridge LGA 1155 se v HTPC dnes setkáme poměrně běžně. Tentokrát jde ale o platformu LGA 1366 a jak možná víte, nabízí současné maximum, které lze získat z herního počítače.

Procesory určené do socketu LGA 1366 nabízejí opravdu vysoký výkon. Jejich malým neduhem je ale skutečnost, že jich není mnoho. Počítač je tedy konfigurovatelný, ale vybírat můžete jen ze v současnosti dostupných modelů. Zdá se pak až neuvěřitelné, že toto HTPC nemusí být při výběru procesoru limitováno spotřebou. Pokud se rozhodnete pro rozumnou grafickou kartu, můžete do počítače osadit i šestijádro.

Jednou z hlavních odlišností LGA 1366 od současných trendů je používání tříkanálového paměťového řadiče. K jeho výhodám patří vyšší výkon při práci s pamětí, kde jde ale o nárůst spíše v jednotkách procent. Malý počítač nedovolil osazení jinak poměrně běžných šesti slotů pro paměti, takže lze ve čtyř slotech použít maximálně 16 GB operační paměti.

Nabídka čipsetů podporujících procesory Core i7 v LGA 1366 také není pestrá. V útrobách Barebone SX58H7 nenalezneme nic jiného než čipovou sadu Intel X58 s několika podpůrnými řadiči navíc. Díky této kombinaci je zabezpečena podpora snad všeho příslušenství, které se může v obýváku hodit. Přesto se zadní header počítače tváří velmi nenápadně.

XPC Barebone SX58H7

Z použité základní desky jsou fyzicky vyvedeny pouze USB konektory, dvojice gigabitových ethernetů, HD zvuková karta s ukrytým optickým výstupem a pochybně vyhlížející konektor pro napájení externích pevných disků. Opravdu použitelné příslušenství je totiž dostupné spíše po odklopení předního krytu. Zde nalezneme dvojici USB 3.0 a podporu pro externí SATA s propustností 6 Gb/s.

XPC Barebone SX58H7

Součástí počítače je optická mechanika. Kdo by čekal podporu Blu-ray disků bude ale zklamán. Není tu totiž nic jiného než klasická DVD vypalovačka v provedení slim. Pro pevné disky jsou připraveny dvě interní pozice o rozměru 3,5" nebo je možné přidat další velké zařízení do pozice 5,25".

XPC Barebone SX58H7

Pozornému oku jistě neujde skutečnost, že k počítači nelze připojit monitor. Čipset ani procesor totiž neobsahují integrované grafické jádro, a tak je osazení dedikované grafické karty nutností. Jejich podpora je silnou stránkou počítače. Připraveny jsou dva plnohodnotné sloty PCI Express 16× a podpora SLI nebo CrossFire, kterou jen tak v ledajakém HTPC určitě nenalezneme.

Osazení dvou grafických karet je i tentokrát především pro nadšence. V závislosti na osazeném procesoru bude výběr grafických karet limitován jejich spotřebou. Shuttle zde používá 500 wattový zdroj s certifikátem Plus Bronze, a tedy zajímavou účinností. Pro dedikované karty jsou připraveny konektory s dodatečným napájením. Dostupný je jeden šestipinový a jeden osmipinový dělený konektor. Absence integrované grafiky kromě jiného znamená, že spotřeba bude trvale o něco vyšší, než je u tohoto typu počítačů běžné.

XPC Barebone SX58H7

Není třeba asi příliš dodávat, že součástí počítače je důmyslný systém chlazení. Bez něj by kombinace šestijádrového procesoru a dvojice grafických karet ve stísněných prostorech moc dlouho nefungovala. Chladící systém je poměrně tichý, protkaný celou řadou chladících heatpipe. Vzduch ze skříně je pak odváděn pomocí velkého aktivního ventilátoru.

XPC Barebone SX58H7

Zásadní bude pro Barebone především cena. Samotná společnost Shuttle jej nabízí fanouškům jako polotovar za doporučenou cenu 440 Euro. Jde přitom jen o skříň vybavenou zdrojem, deskou, mechanikou a chlazením. Procesor, paměti, disk a grafické karty je třeba dokoupit zvlášť. Už nyní je ale jasné, že někteří prodejci nabídnou možnost zakoupit kompletní počítač nakonfigurovaný podle přání zákazníka. V prodeji by se mohl Barebone SX58H7 objevit už na konci tohoto týdne.


Dvoujádrový Radeon HD 6990 v tichém a kompaktním provedení
Nejrychlejší grafickou kartu doposud vydanou pod logem společnosti AMD si vzaly před časem na mušku laboratoře společnosti PowerColor. Výsledek je vskutku zajímavý. Podařilo se jim totiž vytvořit jednoslotový Radeon HD 6990. Klíčem k úspěchu se stalo nasazení vodního chlazení.

Že je podobná grafická karta v přípravě, ohlásili zástupci společnosti PowerColor již zhruba před čtyřmi týdny. Výsledek pojmenovaný jako LCS HD 6990 však dost možná předčil všechna očekávání. Karta sice není přetaktovaná, má ale co nabídnout. Jednoslotová varianta nemá ani problém s připojením více monitorů.

PowerColor ECS Radeon HD 6990

Pokud bychom nahlédli do specifikací, rychle zjistíme, že jde o 4 GB variantu Radeonu HD 6990. Dvoujádrová karta nabízí 3072 shader procesorů, které pracují na stejné frekvenci jako jádro. V případě Radeonu HD 6990 si tuto frekvenci můžeme zvolit pomocí přepínače, přičemž dostupné jsou standardní frekvence 830 MHz a 880 MHz.

PowerColor ECS Radeon HD 6990

Velkým překvapením nebude ani paměť. Osazené 4 GB společností PowerColor nejsou nijak výrazné. S dvojnásobnou 256 bitovou sběrnicí a fyzickým taktem 1250 MHz karta přesně odpovídá referenčním specifikacím. Tím nejzajímavějším je tedy bezesporu chlazení.

Promyšlený chladící blok dodává slovinská společnost EK Water Blocks. Přestože jej můžeme vidět na fotografiích, o jeho konstrukci se toho ví zatím jen poměrně málo. Výrobce uvádí, že stěny bloku jsou tenčí, než je obvyklé. Blok není celoměděný, ale jde mimo jiné o kombinaci uhlíkové struktury a niklu. Je jasné, že karta bude vyžadovat také patřičně dimenzovaný chladící okruh.

PowerColor ECS Radeon HD 6990

Prozatím nejsou k dispozici informace o ocenění karty. Do prodeje by se měl LCS Radeon HD 6990 dostat až ke konci tohoto měsíce. Společnost PowerColor tvrdí, že s tímto chlazením lze kartu dále taktovat. Záruka se však bude vztahovat jen na referenční pracovní frekvence.

Počítačové zdroje pro masy s logem Corsair
Několik relativně levných počítačových zdrojů, jež jsou vhodné pro mainstreamové až herní počítače, představila společnost Corsair. Její zástupci ohlásili v závěru minulého týdne rozšíření doposud oblíbené řady CX V2. Konstrukčně nelze čekat zázraky, přesto může jít o dobrou volbu, pokud potřebujete ušetřit.

Corsair CX V2

Tisková zpráva společnosti Corsair ohlašuje příchod tří konkrétních zdrojů. Pod označením CX430 V2, CX500 V2 a CX600 V2 nabídnou výkon 430 Wattů, 500 Wattů a 600 Wattů. Dobrou zprávou je, že přestože nejde o nijak vysoké výkony, všechny zmíněné modely se podařilo navrhnout tak, aby pracovaly poměrně efektivně. Nesou tudíž alespoň základní certifikaci 80 Plus.

Corsair CX V2

Provedení je přesto poměrně laciné. Corsair raději ani neuvádí počet stabilizovaných větví. Podle informací, které přinesl server VR-Zone, je možné, že tři nové modely mají jen jedinou 12 V stabilizovanou větev. Řada CX V2 taktéž nemůže nabídnout modulární kabeláž.

Corsair CX V2

Na zdroje se bude vztahovat klasická dvouletá záruční doba. Samotný Corsair odhaduje MTBF na 100 tisíc hodin, což je údaj obvyklý u nejlevnějších zdrojů. Lákavá pak bude především cena. Ta by neměla v případě nejslabšího modelu přesáhnout 850 Kč. Nejdražší verze s výkonem 600 Wattů se pak bude prodávat kolem 1300 Kč. V praxi bude cena o nějakou tu stokorunu vyšší, než v případě neznačkových počítačových zdrojů.


Zdroje: AMD, Dailytech, Corsair, EKWB, Hexus, PowerColor, Shuttle, TechPowerUp, VR-Zone & Xbitlabs


Témata: Intel