Oficiální loga Core i7

Oficiální loga Core i7

HW News: Intel slibuje nárůst výkonu o 50%

  • 372
Core i7 bude 2x rychlejší než Core 2 Extreme >> Cenově dostupné grafiky od AMD >> Základ na hry s LGA 775

Intel slibuje nárůst výkonu o 50%
V polovině tohoto týdne vypustil Intel další informace o nových procesorech, které připravuje. Naznačeno bylo lecco z výkonu procesorů Core i7, ale došlo i na zveřejnění detailů několika posledních procesorů určených do současných základních desek.

Ještě předtím než začnou trh zaplavovat očekávané procesory Core i7 nás tak čekají minimálně tři procesory, které bychom mohli klasifikovat podle současných měřítek. Na trhu se objeví krátce před Vánocemi, přičemž oficiální uvedení do prodeje proběhne přesně 30. listopadu. Svým výkonem nebudou tyto procesory patřit mezi absolutní špičku a ke koupi nás bude chtít Intel přesvědčit spíše vyváženou cenou.

Core 2 Quad Q8200

Z pohledu zařazení se bude jednat o jedno čtyřjádro označované jako Q8300, levné dvoujádrové Pentium a ještě levnější Celeron vybavený taktéž dvěma jádry. Příchod procesoru Core 2 Quad Q8300 oznámil Intel několik měsíců předem a tak není žádným tajemstvím, že budou jeho jádra pracovat na frekvenci 2,5GHz. Procesor bude pracovat taktéž s 1333MHz frekvencí sběrnice a 4MB vyrovnávací pamětí. Důležitá bude spíše jeho cena, která se nemá přehoupnout přes hranici 3500Kč.

Core 2 Quad Q8200

Pro hráče poněkud méně zajímavé pak zůstávají zbylé dva procesory – Pentium E5300 a Celeron E1500. Jádra procesorů pracují příslušně na 2,6GHz a 2,2GHz přičemž oba oficiálně podporují pouze 800MHz frekvenci sběrnice. Kromě pracovních frekvencí má Celeron oproti Pentiu i velkou nevýhodu ve velikosti vyrovnávací paměti, kde nalezneme pouze základních 512KB. Pentium E5300 má naproti tomu přijatelné 2MB. Prodávat se bude od 1200Kč, Celeron E1500 nejspíše pod 800Kč.

Za opravdovými herními procesory se však budeme muset podívat do jiné části nabídky. Intel si je dobře vědom skutečnosti, že toho kdo si koupil jedno z nejlepších čtyřjader současnosti, jen stěží přesvědčí o nutnosti nástupu nové platformy Core i7. Na světě je tak jedno výkonové srovnání, které je sice oficiální, ale o jeho nezaujatosti by se dalo polemizovat. Vývojáři Intelu tak porovnali jeden z nejdražších čtyřjádrových procesorů dneška s herním Core i7. Výsledek je opravdu zajímavý.

Intel Core 2 Extreme

Na první pohled není mezi použitými procesory výrazný rozdíl. Použito bylo totiž Core 2 Extreme QX9770 a budoucí procesor Core i7 s označením 965. O modelu QX9770 bezpečně víme, že výkonově překoná drtivou většinu procesorů (i přetaktovaných), které jsou používány v dnešních domácnostech. Toto čtyřjádro je totiž taktováno na 3,2GHz, podporuje rychlou 1600MHz sběrnici a navíc jej podporuje velká 16MB vyrovnávací paměť. V našich končinách na něj můžeme narazit jen výjimečně a to především kvůli skutečnosti, že je nesmírně drahé. Pořizovací cena se může snadno vyšplhat až na 30 tisíc korun.

Naproti tomu vlastnosti procesoru Core i7 jsou zatím spíše neznámou. V přímém prodeji se s ním zatím setkat nemůžeme a tak nezbývá než si udělat obrázek ze specifikací, které nám předkládá Intel. Tento procesor má opět čtyři jádra vyráběná 45nm architekturou. Pracuje dokonce na stejné frekvenci (tedy opět 3,2GHz) a disponuje poloviční vyrovnávací pamětí. Podle vnějších znaků je rozdílný samozřejmě určením do nového socketu LGA 1366, vnitřní architektura se však změnila vcelku razantně.

Oficiální loga Core i7

Výsledkem je nové propagační tvrzení Intelu. Při porovnání Core 2 Extreme s Core i7 se totiž ukázalo, že Core i7 dosáhne o 50% vyššího výkonu. Bez zajímavosti nelze ponechat především fakt, že tato zázračná efektivita se projevila výhradně ve hrách. V ostatních ohledech má být Core i7 ale také silným nástroje. Hned o 40% efektivněji totiž pracuje například při akceleraci videa.

Rozvržení architektury Core i7

Na přehnaný optimismus je ale ještě brzy. Určitě bude lepší počkat na skutečně nezávislé testy. Intel sice nevyjadřuje přímou obavu o dobrou prodejnost procesorů Core i7, většina přechodů na novou platformu byla však v historii provázena značnou nevolí uživatelů. Přechod na Core i7 navíc znamená současně nákup nové základní desky, přičemž zpočátku nebude jiné volby než základních desek osazených čipsetem Intel X58.

Zástupci Intelu se dokonce pro server Fudzilla nebáli ani vyslovit hypotetickou myšlenku, týkající se skutečnosti, že by mohl procesor opět převzít větší část výpočtů určených pro grafickou kartu. Očividně se tak snaží alespoň teoreticky konkurovat chystané technologii GPGPU, která chce naopak odlehčovat výpočtům procesoru tím, že je převede na grafickou kartu. Je jasné, že přenos větší části výpočtů na jedno konkrétní zařízení povede k nižší prodejnosti toho druhého. Tento konkurenční boj bude záviset především na zájmu softwarových vývojářů o nové technologie. Není příliš pravděpodobné, že na konci tohoto boje by zůstal jediný vítěz a vývoj grafických karet nebo procesorů by se utlumil. Reálné hrozbě tak čelí spíše nVidia, protože AMD i Intel dokáží v příštím roce integrovat do procesoru určitě první jednoduché grafické jádro.


Cenově dostupné grafiky od AMD
Poté co AMD uvolnila takřka veškeré detaily o celé sérii nových grafických karet založených na jádru RV710, přicházejí konečně výrobci s hotovými produkty. Přestože se nejedná o herní grafické karty, některé z nich budou pro hráče stále zajímavé. Novinky připravené k uvedení ještě v tomto měsíci ohlásili výrobci Diamond a Sapphire.

Sapphire založila novou sérii na dvojici grafických karet Radeon HD 4550 a HD 4350. Jedná se o karty zaměřené především na cenu a navzdory specifikacím, které se tváří vcelku únosně nemají v konečném důsledku dostatečný výkon na hry. Bezkonkurenčně nejlevnější kartou, ovšem s naprosto mizerným výkonem, bude Sapphire Radeon HD4350. Zde jsou jádro a shadery taktovány na 600MHz, přičemž k jádru jsou připojeny pouze paměti DDR2 taktované na 400MHz.

HD3450

Paměťová sběrnice je celkově jedním z nejslabších míst těchto levných Radeonů. Jádro RV710 má totiž jen 64bitové připojení k paměťové sběrnici. Ačkoliv tedy pracuje na slušných kmitočtech, jen stěží dokáže obstát s herní grafikou. Jádro má navíc nižší počet shaderů a to 80.

Diamond HD4670 s 1GB paměti

Radeon HD4550 od Sapphire bude mít pak jediný podstatný rozdíl. Přesný typ grafického jádra je zachován jako u HD4350, paměťová sběrnice je tudíž stejná a tak se zdá nejúčinnější změna pamětí. Sapphire používá u Radeonu HD4550 paměťové moduly GDDR3 a taktuje je na 900MHz. Tento malý rozdíl se však promítá do celkového výkonu karet takovým způsobem, že Radeon HD4550 překoná Radeon HD4350 o více než 1500bodů v 3D Mark 2006. Ukazuje se tak, že rychlejší Radeon HD4550 by s výkonem téměř 5000bodů mohl na některé hry přeci jen stačit. Obě karty se přitom budou lišit v ceně jen málo a prodávat se budou brzy pod 1300Kč.

Diamond HD4670 s 1GB paměti

S dobrým poměrem cena/výkon přijde také Diamond. Ten zkombinoval grafické jádro RV730 a velké množství paměti, aby dal vzniknout vlastnímu Radeonu HD4670. Jádro taktované na 750MHz má hned 320 stream procesorů a 256bitovou sběrnici. Diamond kartu osadil 1024MB grafické paměti, která je typu GDDR3. Paměť pracuje na efektivní frekvenci 1800MHz. Karta by měla podle prvních testů být schopna dosáhnout přibližně o 20% lepších výsledků, než kterých dosahovala původní verze s 512MB paměti. Rozdíl v ceně však zatím znám není a poprvé se s touto kartou budeme moci setkat v prvním listopadovém týdnu.


Základ na hry s LGA 775
Pokud si myslíte, že doba snadné cenové dostupnosti procesorů Core i7 je ještě daleko a chystáte se vylepšit počítač, je pro vás na trhu připravena celá škála moderních základních desek. Jednou z nejzajímavějších, která se u nás objeví v průběhu dvou následujících týdnů, bude i deska od výrobce EVGA. Ta se ukrývá pod dlouhým označením EVGA 790i SLI FTW Digital PWM a je tím pravým základem herního počítače.

U současných základních desek zatím nemůžeme hovořit o žádné podpoře procesorů Core i7 a tak je i tento počin EVGA plně kompatibilní s drtivou většinou procesorů určených do Socketu LGA775. Jak již označení základní desky napovídá, deska je založena na čipsetu nForce 790i. Tento čipset je na dlouhou dobu pravděpodobně posledním, který nVidia na trh přinesla. Prozatím tak uzavírá kapitolu kvalitních čipetů, které byly oblíbené u všech fanoušků nVidie.

EVGA nForce 790i

nForce 790i je čipsetem striktně zaměřeným na highend a herní počítače. Tomu odpovídá podpora rychlejší systémové sběrnice, kterou lze zvednout oficiálně na 1600MHz. Podporovány jsou samozřejmě současné 45nm procesory. Narozdíl od levnějších desek s LGA775 by zde neměl být podle EVGA žádný problém s vyšší spotřebou energie procesorů. Bezproblémový provoz má i při nejvyšších zátěžích obstarat osm nových stabilizátorů.

EVGA nForce 790i

Kromě různých procesorů podporuje tato základní deska hned několik zapojení grafických karet. Pro ty jsou připraveny tři sloty PCI Express 16x ve verzi 2.0. Narozdíl od budoucích základních desek, které jsou připraveny pro Core i7, zde zatím neexistují žádné zmatky v podpoře zapojení SLI. Není potřeba žádný doplňující čip ani speciální podpora v BIOSu. SLI je zkrátka přímou součástí čipsetu 790i. Možné je buďto klasické zapojení dvou grafických karet nebo doposud méně využívané 3-way SLI.

EVGA nForce 790i

Společně s čipsetem nForce 790i je spjato také používání pamětí DDR3. Narozdíl od paměťového řadiče, který bude integrován v procesorech Core i7, zde není problém používat prakticky libovolné paměťové moduly. Podle specifikací je oficiálním stropem takt pamětí nastavený na 2GHz.

EVGA nForce 790i

Deska je plného ATX formátu a tak jsou zde přítomny sloty po dvou PCI a PCI Express 2x. Vyšší množství je především SATA řadičů, kterých je celkem devět. Podporována jsou tak nejrůznější RAID zapojení a pro kompatibilitu s optickými a disketovými mechanikami nesházejí ani dva starší řadiče. Bez zajímavosti nemůže také zůstat integrovaný zvukový kodek, který má kromě analogových konektorů a optiky vyvedený i výstup přes HDMI. Jako většina základních desek této třídy obsahuje EVGA 790i SLI FTW Digital PWM dále dvojici gigabitových ethernetů.

EVGA se touto deskou chce zaměřit skutečně pouze na hráče a počítačové nadšence, čemuž bohužel odpovídá i cena. Ta je zpočátku odhadována na částku jen o málo vyšší než 4500Kč. Při porovnání s jinými čipsety se to může zdát hodně, pravdou ale zůstává, že srovnatelnou konkurenční desku má na našem trhu pouze Asus a to minimálně za 6000Kč.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Intel, MSI, VR-Zone & Xbitlabs

Témata: Intel