GeForce GTX 160

GeForce GTX 160

HW News: Kingston a 24GB RAM pro domácí počítače

  • 24
Kolik paměti nám vlastně stačí? >> Snadné taktování grafické karty s Zotac Nitro >> Poloviční herní grafika od nVidie

Kingston a 24GB RAM pro domácí počítače
S velmi podivným záměrem se chystá na běžné uživatele brzy obrátit Kingston. Jeho produktoví manažeři totiž usoudili, že se blíží období, kdy bude vhodné nabízet velké šetimodulové paměťové kity. Šest modulů je opravdu hodně a ve výsledku bude mít paměťový kit velikost 24GB. Ještě více zarážející je skutečnost, že Kingston bude tyto kity označovat jako řadu ValueRAM, tedy jako cenově dostupnou kategorii. O výprodej pamětí DDR2 se však nejedná.

ValueRAM 4chip 4GB

Nově nabízené balíčky pamětí budou totiž obsahovat výhradně moduly DDR3. Kingston zde chce zužitkovat především 50nm technologii, která v oboru pamětí velmi brzy zastará. Jednotlivé moduly pamětí se pak budou skládat jen z několika málo čipů (spekuluje se dokonce o dvou čipech na každém jednostranném modulu) a budou mít velikost 4GB. O zařazení do kategorie ValueRAM však tentokrát nerozhoduje cena a nejspíše ani jejich časování. Kingston již oficiálně oznámil, že paměti budou pracovat s odezvami 7-7-7-20. Při plánované ceně 2000 USD, za které budou paměťové kity opouštět továrnu, to není oslnivé. Stejné časování je dnes naprostým standardem.

Sloty pro DDR3

Kingston uspořádal minulý týden předváděcí akci, kde ukázal ve velkém stylu možnosti počítače vybaveného šesti 4GB moduly z nového kitu. Jako vhodný prostředek pro demonstraci síly si zvolil jednoprocesorový herní počítač založený na procesoru Intel Core i7 920 (2,66GHz a 8MB cache). V počítači se objevila základní deska Gigabyte GA EX58 UD5 vybavená samozřejmě šesti sloty DDR3. Za vhodný byl vybrán virtualizační software VMware a hned deset paralelně spuštěných virtuálních strojů. Na každém virtuálním stroji běžela hra Crysis. Blíží se tedy doba, kdy bude jako základ počítačové herny stačit jediný počítač?
 
O tom, na jaké rozlišení a detaily hra běžela, se Kingston raději nezmiňuje. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že 24GB operační paměti bylo kompletně využito. A není se ani čemu divit. Desetkrát spuštěný Crysis je zatím nad možnosti jakéhokoliv jednoprocesorového počítače. Přesto bude mít právě s využitelností těchto paměťových kitů Kingston problém.

DDR3

V dnešní době je maximální hranice, kdy se ještě vyplatí investovat do operační paměti, 4GB. Je to dáno používáním 32bitových operačních systémů Windows, které´nedokáží s větším množstvím paměti jakkoliv pracovat (32bitová Windows Vista i XP jen cca 3,5GB). Efektivnější využitelnost si ale můžeme slibovat až od příchodu Windows 7, která se objeví na konci září. Na klasických desktop počítačích lze úspěšně využívat 24GB RAM spíše s některou distribucí Linuxu a ¨cenově méně dostupnými 64bitovými verzemi Windows. Další zrychlení ve hrách přidání RAM nad největší přípustnou velikost 32bitových Windows již nepřinese.

Snadné taktování grafické karty se Zotac Nitro
S praktickým a nepříliš drahým kouskem hardwaru přichází v těchto dnech na trh výrobce grafických karet Zotac. Pro počítačové nadšence a kutily začal vyrábět nástroj, který zpříjemní taktování grafických karet. Zařízení nese jméno Zotac Nitro a využít ho může většina majitelů grafických karet postavených na jádrech nVidia.

Podle oficiálních specifikacích byl Nitro vyvinut výhradně pro práci s grafickými kartami vyrobených společností Zotac. Hned při prvních testech se ale ukázalo, že Nitro je bez jakýchkoliv problémů kompatibilní se všemi grafickými kartami vycházejícími ze série GeForce 8000 a vyšší.

Zotac Nitro

Nitro se chová podobně jako dálkové ovládání. V líbivém, futuristicky vyhlížejícím přístroji je tak integrováno jen několik důležitých funkcí, které dokáží ovlivnit pracovní frekvenci jádra grafické karty, shaderů a pamětí. Rozhodně se nejedná o samostatný počítač. Přístroj dokáže zobrazit informace z teplotního čidla na grafické kartě a také odhadované otáčky ventilátoru. Co však Nitro nedokáže, je zobrazování dalších volitelných údajů, protože nepoužívá plně grafický displej. Zotac jej vybavil segmentovým podbarveným displejem, který má především výhodu v dobré čitelnosti.

Zotac Nitro

Připojení k počítači není - navzdory současným možnostem - realizováno bezdrátově, ale prostřednictvím rozhraní USB 2.0. Přímo v balení je dodáván 1,8m USB kabel, který se připojuje pomocí konektoru umístěného nevzhledně v levé boční hraně přístroje. Přenášeno je poměrně malé množství informací a při připojení k počítači není třeba očekávat komplikace.

Používat Nitro bude velmi jednoduché. Veškeré ovládací prvky se omezují na trojici tlačítek. Těmi je možné přepínat mezi jednotlivými částmi grafické karty a regulovat jejich frekvence s přesností na 5MHz (původní verze firmwaru). Při taktování Nitro spolupracuje s taktovacím softwarem FireStorm, který umožňuje jemnější taktování přímo ve Windows.

FireStorm

Užitečnost Nitra se ukáže především ve dvou speciálních případech. Pokud experimentujete s Vaší grafickou kartou často, budete ji moci taktovat přímo za běhu her a snadno kontrolovat její opravdový výkon. Při příliš dramatickém přetaktování, kdy se již začínají objevovat chyby v obraze, bude možné snadno takt karty snížit. Nitro by tak vlastně mohl být i záchranou pro grafické karty, které se podařilo přetaktovat natolik, že již neumožňují správné vykreslení GUI (grafického prostředí) ve Windows. Podle Zotacu by se mělo Nitro prodávat s jistotou pod 2000Kč a dostupné bude velmi brzy.

Poloviční herní grafika od nVidie
Na uvedení doslova poloviční herní grafické karty se připravuje nVidia. Ta tentokrát nezamíří do stolních počítačů, ale do notebooků a její jméno je GeForce GTX 160M. Již na začátek je vhodné říci, že svým výkonem se nezařadí mezi absolutní high-end. Bude spíše poměrně levným způsobem, jak se vyhnout používání slabých integrovaných jader od společnosti Intel.

Zajímavost GeForce GTX 160M tkví především v jejím jádru. To vychází z velmi oblíbeného grafického jádra G92b, které svým výkonem dosáhne na všechny dnešní hry a v pěkných rozlišeních. Architektura jádra je v podstatě stejná, podstatná část výkonu však chybí. Redaktoři serveru Fudzilla přišli s tvrzením, že nVidia rozřezala jádro G92b na půl a zřejmě nejsou daleko od pravdy.

GeForce GTX285 jádro

GeForce GTX 160M je založena na 55nm jádru, jehož kódové označení zůstává G92. Součástí jádra je však pouze 64 shader procesorů. Oproti původnímu jádru G92b se jedná o výrazné oslabení výkonu, spotřeba však klesla na polovinu. Frekvence jádra je nastavena na 600MHz a shadery běží na 1500MHz.

Jak již je zvykem, grafika se lépe prodává, pokud je podložena velkým množstvím paměti. GeForce GTX 160M nebude v tomto ohledu výjimkou a tak bude mít dedikovanou paměť o velikosti 1GB. Paměť bude typu GDDR3 s rozumnou 256bitovou sběrnicí a poběží na 800MHz.

 GeForce GTX 160

Přesný výkon této notebookové grafiky zatím znám bohužel není, což je dáno také skutečností, že její předvedení proběhlo teprve minulý týden. nVidia oficiálně ohlásila zvýšení výkonu více než o třetinu oproti GeForce 9700M. Nakolik je to reálné a kolik si za GeForce GTX 160M v notebooku připlatíme však ukáže až čas.

Zdroje: Dailytech, Fudzilla, Expreview, HardSpell, HKEPC, Kingston, nVidia, The Inquirer, Xbitlabas & Zotac