procesor AMD A8-3850

procesor AMD A8-3850

HW News: Levná grafika na procesorech útočí na grafické karty

  • 2
Stolní počítače si poradí s 3D hrami, nepotřebují nutně dedikovanou grafickou kartu. Minimalistická klávesnice má vydržet na baterii 3 roky. Rychlé SSD disky od Corsair.

Nejrychlejší integrovaná grafika na pultech obchodů
Společnost AMD vypustila v závěru minulého týdne do prodeje dva nové procesory určené do stolních počítačů. Svým výkonem se zařadí mezi levnější mainstream, nabídnou však dostatek výkonu pro hry. Jejich největší zajímavostí je bezesporu relativně výkonné grafické jádro, na které jsme dlouho čekali.

Dva nové procesory se ukrývají pod modelovým označením A6-3650 a A8-3850. Vycházejí z rodiny procesorů typu APU, tedy grafiky a výpočetních jader na jednom čipu. Do žádné z dnes rozšířených patic je bohužel neosadíme. Jsou totiž určeny jako základ platformy postavené na socketu FM1, kterou možná znáte pod názvem Llano.

Deska se socketem FM1

První procesory tohoto typu určené pro stolní počítače mají mnoho společného. Oba jsou totiž vyráběny 32 nm technologií, což by mělo zajistit přijatelnou spotřebu a současně relativně vysoké pracovní frekvence. Shodně také nabízejí čtyři výpočetní jádra a lákavé integrované grafické jádro. Naproti tomu v některých klíčových detailech, jež budou rozhodovat o skutečném výkonu, se liší.

Model A6 X4 3650 lze vnímat jako počátek nižší řady procesorů. Poznáme to podle pracovní frekvence, kdy klasická výpočetní jádra pracují na 2,6 GHz, a podle nižšího počtu shader procesorů obsažených v integrované grafice. Grafiku AMD označuje jako Radeon HD 6530D a implementuje na ní 320 shader procesorů. Takt grafického jádra je pak 433 MHz.

Grafika AMD Llano

Řada procesorů A8 bude o poznání výkonnější. Zde jsou výpočetní jádra taktována na 2,9 GHz a grafika obsahuje rovných 400 shaderů. A8-3850 je výrazně rychlejší vůči modelu z řady A6, jelikož zde shadery pracují na 600 MHz. Označení grafiky je pak Radeon HD 6550D.

Další vlastnosti procesorů jsou víceméně společné a velký rozruch patrně nevyvolají. Jakožto všechny procesory Llano, ani dva čerstvě uvedené modely nemají vyrovnávací paměť třetí úrovně. Ve druhé úrovni tak alespoň najdeme 4 MB rozdělené po 1 MB pro každé jádro. Součástí je integrovaný řadič pamětí s podporou do 1866 MHz a řadič sběrnice PCI Express ve verzi 2.0.

Architektura AMD Llano

Llano má i své temnější stránky. Kromě absence třetí úrovně vyrovnávací paměti je nutné mít na paměti, že samotná architektura měla svůj původ v levnější sérii Athlon II a její rysy si stále zachovává. Tyto procesory budou nanejvýš vhodné pro uživatele, kteří potřebují počítač na kancelářskou práci, filmy a občas si zahrají nějakou hru, byť v nižším rozlišení.

AMD tentokrát promyslelo příchod procesorů do obchodů do posledního detailu a první kusy by měly být v prodeji již v době vydání článku. Cena za model A6-3650 nemá přesáhnout 2300 korun včetně daně. Pokud chcete vyzkoušet, co dokáže nejlepší integrovaná grafika současnosti, vyplatí se připlatit zhruba 300 korun a koupit přímo variantu A8-3850. Vhodných základních desek je v prodeji již mnoho.

Minimalistická klávesnice má vydržet na baterii 3 roky
S další novinkou z oblasti klasických klávesnic přichází společnost Logitech. Tentokrát nám nabídne minimalistický model klávesnice, který v mnoha ohledech zaručeně překvapí. O uživatelském komfortu si bude muset ale každý udělat obrázek sám.

Logitech Wireless Keyboard K360

Logitech novou klávesnici identifikuje jako Wireless Keyboard K360 a hned ve své tiskové zprávě tvrdí, že je vyvinuta pro co nejvyšší pohodlí uživatele. Upřít se jí nedají rozhodně originální rozměry, které jsou o 20 % menší, než je běžné. Pokud se z marketingových fotografií nezdá rozdíl oproti klasické klávesnici velký, pak vězte, že fyzické rozměry jsou jen 16,4 cm na šířku a 46,1 cm na délku.

Jednoznačnou výhodou klávesnice je její bezdrátovost. S počítačem komunikuje přes wi-fi a to v pásmu 2,4 GHz. Logitech neuvádí, že by bylo klávesnici možné připojit k počítači jinak než přes dodávaný USB přijímač. Ten lze tak alespoň použít současně pro další kompatibilní zařízení od Logitechu, především myš. V klávesnici je pak připraven prostor pro přepravu přijímače.

Logitech Wireless Keyboard K360

Až zázračná se zdá doba, po kterou by měla vydržet klávesnice v provozu na baterii. Logitech udává, že s dodávanou baterií vydrží klávesnice až tři roky provozu bez nutnosti výměny. Ze zkušeností je ovšem nutné dodat, že tento údaj nejspíše marketingové oddělení nevztáhlo na průměrného uživatele.

Rozložení kláves je standardní, nicméně velikost jednotlivých tlačítek se nemusí každému zamlouvat. Také jejich konstrukci nelze považovat za běžnou a bude třeba si na ni zvyknout. Multimediálních kláves je jen nezbytné minimum. Obsloužíte s nimi multimediální přehrávač a pomocí klávesy Fn můžete zpřístupnit i některé funkce pro internetové služby. Poněkud nedořešeno zůstává zobrazování stavu NumLock.

Logitech Wireless Keyboard K360

Co do kvality zpracování se zařadí Logitech K360 mezi současný průměr. Rozhodně nejde o klávesnici za stokorunu, přesto bude těžko uživatelským komfortem konkurovat robustnějším modelům. Oficiální cena je stanovena na 749 korun. Lze však nalézt společnosti, které klávesnici v rámci dumpingových akcí nabízejí i o 200 korun levněji.

 
Rychlé SSD disky od Corsairu
Jedni ji oslavují, jiní zatracují. Řeč je o technologii pevných disků SSD, která míří především do počítačů velkých nadšenců. Cena dnes už není největší bariérou, a tak proti hovoří především otazníky nad perspektivami, které nám nabízí. Současné směřování výrobců SSD disků, kteří nabízejí tyto disky nejen velkým firmám, ale také malým uživatelům, dobře ukazuje čerstvě uvedená novinka od Corsairu.

Pevný SSD disk Corsair Force GT  120 GB

Pod logem této společnosti se nyní začnou prodávat dva pevné disky nepříliš vysoké kapacity. K jejich přednostem patří rychlost a lze o nich prohlásit, že budou cenově dostupné. Oba disky jsou součástí řady Force GT a přichází zabarveny v červeném. Nově dostupné kapacity začínají na pouhých 60 GB, bude se též vyrábět 120 GB ekvivalent.

Disky jsou plně kompatibilní s novějším rozhraním SATA s propustností 6 Gb/s. Jeho použití je zde rozhodně na místě, jelikož reálně dosahované rychlosti se pohybují až do 555 MB/s. Tato hodnota samozřejmě odpovídá maximální rychlosti čtení. Rychlost zápisu bude nižší a při ideálních podmínkách může dosáhnout k 525 MB/s.

Pevný SSD disk Corsair Force GT 60 GB

Pevné disky jsou připraveny pro montáž do notebooku, mají standardní rozměr 2,5". Corsair k nim přibaluje také redukci pro snadnou montáž do 3,5" pozice ve stolním PC.

Ačkoliv to tisková zpráva neupřesňuje, tuzemští prodejci očekávají zahájení prodeje 60 GB a 120 GB modelu Force GT v průběhu příštích dvou týdnů. Na modely s vyšší kapacitou již lze tu a tam narazit v předprodeji. Odhadovaná cena za dostupný 60 GB model by se měla pohybovat kolem hranice 2700 korun. Disk s kapacitou 120 GB pak bude stát výrazně více a to s jistotou přes 5000 korun.

Zdroje: AMD, Corsair, DigiTimes, Guru3D, Hexus, Logitech, TechPowerUp, VR-Zone & Xbitlabs


Témata: Notebook