Chameleon X-1

Chameleon X-1

HW News: Myš, nebo gamepad? Evoluce vede ke kombinaci

  • 2
Chameleon X-1 je nové zařízení, které zkombinovalo myš s bezdrátový gamepadem. Monitor na USB nabídne rychlou odezvu bez externího napájení. A dvoujádrová grafická karta umožní hraní na více monitorech.

Myš, nebo gamepad? Evoluce vede ke kombinaci

Myslíte si, že už vám pod rukama prošly všechny běžné typy herních ovladačů? Pak je možná na čase zkusit něco nového. Nejen v česku se totiž začne prodávat velmi svérázná herní periferie. Můžete ji využít jako myš, ale dobře poslouží i jako gamepad.

Zařízení dostalo přiléhavý název Chameleon X-1 a zábavu rozhodně nezkazí. Obejde se totiž bez drátů. Kvalita zpracování místy sice trochu pokulhává, vše však dohání originalitou. Ergonomická stránka celé věci by zasloužila ještě diskuzi, cena ale bude přijatelná.

Chameleon X-1

Po technické stránce jde o herní myš pro neprofesionální hráče. Optika se nezařadí k současné špičce, s diodovým snímačem nicméně nabízí alespoň 1 600 dpi. Při využití v režimu myš je dostupných celkem pět tlačítek a stisknutelné kolečko. Postranním přepínačem pak můžete pracovní režim myši okamžitě změnit.

Fotografie prozrazují, že v režimu pro gamepad nemůže Chameleon X-1 nabídnout běžný komfort. Snaží se mu tak alespoň přiblížit standardním rozmístěním tlačítek a dvěma poněkud skromnějšími analogovými ovladači.

Chameleon X-1

Gamepad s počítačem komunikuje prostřednictvím wi-fi. Využít můžete například podporu integrovanou v notebooku nebo dodávaný přijímač. Svými rozměry se zařadí k velmi malým a lze jej bezpečně uschovat přímo v těle myši. Bezdrátový přenos funguje spolehlivě na vzdálenost 10 metrů a vzhledem k použité technologii lze počítat s dobrou výdrží akumulátoru.

Chameleon X-1 se začne prodávat na začátku listopadu a zatím není jasné, zda bude k dispozici i jiné než červené provedení. Lze však očekávat, že tou dobou bude k dispozici jen v USA. Do Evropy se rozšíří zřejmě o několik týdnů později. Prodávat se má za cenu kolem tisícikoruny.

Dvoujádrová grafická karta pro hraní na více monitorech

Pořádnou porci herního výkonu si nyní ukrojila společnost, jejiž název většina uživatelů zřejmě nezná. Jmenuje se ColorFire, vznikla ze známé společnosti Colorful, a podařilo se jí vyrobit velmi rychlou dvoujádrovou grafiku.

Předlohou pro novou kartu se stala originální verze Radeonu HD 6850, což je poměrně rychlá grafická karta, oblíbená především pro svou příznivou cenu. Dvoujádrová verze bude v mnoha ohledech jiná. O dobré cenové dostupnosti zde však hovořit nelze. Její výkon ale bude takřka bez kompromisů a může být zajímavou volnou pro hraní na více monitorech současně.

Xstorm HD 6850 X2

Oficiálně karta nabízí 1 920 shader procesorů. Kombinace dvou grafických karet posouvá dále také možnosti v oblasti pamětí. Paměťová sběrnice pak má 512 bitů a jsou k ní připojeny celé 4 GB videopaměti. Šanci, že paměť opravdu využijete, máte při hraní na opravdu vysoké rozlišení.

Stinnou stránkou dvoujádrových karet je bohužel spotřeba. Ani tento Radeon není výjimkou a vyžaduje dodatečné napájení ve dvou 8pinových konektorech. Skutečnou spotřebu však výrobce zatím neprozradil.

Xstorm HD 6850 X2

Za vše zřejmě hovoří pohled na napájecí systém karty, který má dvanáct samostatných větví. V tomto ohledu předčí dokonce levnější základní desky.

Karta je dobře připravená na přetaktování a různé experimenty. Videobios je zdvojený a lze jej přepínat pomocí klasického jumperu. Přetaktování by pak měl kromě předimenzovaného napájení usnadnit také chladící systém. Ten se skládá z masivního žebrovatého pasivu, který je protkaný heatpipe a osazený dvěma 90 mm ventilátory.

Xstorm HD 6850 X2

Prozatím není jasné, kdy bude karta v prodeji. Do obchodů pravděpodobně půjde s označením Xstorm HD 6850 X2 a cena takřka s jistotou přesáhne patnáct tisíc korun. Jednoznačně však nejde o nejlepší a nejdražší herní řešení, spíše je to levnější varianta absolutní špičky.

Monitor na USB nabídne rychlou odezvu

Z laboratoří AOC unikly informace o poměrně zajímavém monitoru. V AOC připravují jeden z prvních displejů, který využívá USB s rychlou odezvou. Jeho výhoda je jasná, není totiž závislý na dalším napájení či kabeláži. Použít ho bude možné například k rozšíření pracovní plochy na notebooku.

Současné informace hovoří o modelu E1649FWU, který nabídne úhlopříčku displeje s 16". Samozřejmostí je zde LED podsvětlení, díky kterému se daří udržet spotřebu pod 2,5 Wattu. Výrobce sebevědomě tvrdí, že se mu podařilo dosáhnout odezvy pod 5 ms.

E1649FWU

Ačkoliv půjde o displej s extrémně nízkou spotřebou, měl by si udržet kvalitu obrazu srovnatelnou s běžným standardem. Tomu odpovídá svítivost 250 cd/m2 a "děsivý softwarový kontrast" 50 000 000 : 1. Od nativního rozlišení nelze čekat zázraky a na full HD je třeba tentokrát zapomenout. Nativně je podporován rastr 1360 × 768 pixelů.

USB monitor v tomto podání nebude příliš drahý. AOC jej chce nabídnout za cenu do 2 800 korun. Nezodpovězenou otázkou tak zatím zůstává především způsob komunikace monitoru s grafickou kartou. Bohužel je velmi pravděpodobné, že k žádné komunikaci docházet nebude. S integrovanou USB grafikou by pak odezva 5 ms nebyla využitelná ve hrách.


Témata: Notebook