GeForce 9500GT (perex)

GeForce 9500GT (perex) - HW News

HW News: Na hry levně s nVidií

  • 372
Chcete hrát hry i s levnou grafickou kartou? GeForce 9500GT je dobrá volba >> Vybavte svůj počítač do letního počasí s Arctic Cooling >> Gigabyte nabízí desku s integrovaným Atomem

GeForce 9500GT bude nejlevnější herní grafika
V současnosti stále oblíbená GeForce 8500GT dostane náhradu. Grafika která je často používána v OEM herních počítačích totiž přestává stačit. Na dohled je tak mnohem výkonnější GeForce 9500GT, která by se i nadále měla chlubit velmi pěknou cenou.

GeForce 9500GT (perex)

GeForce 9500GT se objeví stejně jako předchozí generace ve dvou cenově i výkonově rozdílných verzích. Obě karty jsou shodně založeny na 55nm jádru a jejich rozdíl tkví především v použité verzi pamětí. Jádro tak běží vždy na 550MHz, přičemž má 32 shader jednotek. Vzhledem k taktu shaderů 1400MHz je tak položen základ výkonu, který by měl stačit na většinu nových herních titulů. Pro vyšší rozlišení pak není problémem vytvořit levné SLI.

konečná verze GeForce 9500GT třídy galaxy

V obchodech se objeví nejlevnější varianta s cenou těsně pod 1000Kč. Bude vybavena slabou pamětí GDDR2 taktovanou na 500MHz. Výrobci budou nabízet pouze 512MB verzi. Paměť je k jádru připojena prostřednictvím zcela základní 128bitové sběrnice a bude tak lepší se této verzi vyhnout. Drobounkou nevýhodou bude současně použití kombinace konektorů DVI a starého VGA.

GeForce 9500GT verze s 512MB GDDR3

Mnohem lépe na tom bude s výkonem GeForce 9500GT DDR3. Paměti budou mít téměř dvojnásobnou propustnost a poběží na 800MHz. Samotní zástupci nVidie uvádějí, že tato varianta 9500GT bude trojnásobně rychlejší než původní 8500GT. V reálu je však verdikt nad výkonem karty jasný. Při prvních testech dosáhla 9500GT (512MB DDR3) v 3DMark06 těsně pod hranici 6000bodů. V naprosto stejném počítači měla GeForce 8500GT bodové hodnocení jen kolem 3200 bodů. Zpočátku by se měla právě tato verze s GDDR3 prodávat okolo 1500Kč. K dispozici pak bude ještě o málo levnější model s 256MB GDDR3.

Při pohledu do specifikací se GeForce 9500GT tváří jako úsporná karta. Se svým výkonem se bude hodit všude tam, kde je potřeba ušetřit. Přes použité jádro g96 a 65nm výrobní technologii má ale také určité nároky na napájení. Podle nVidie by měl být současně s 9500GT použit minimálně 350Wattový zdroj a nutné je i přídavné napájení.

Integrovaný Atom - hračka pro overclockery
Na trhu se začátkem tohoto týdne objevila nová základní deska, která je levná, vcelku netradiční a především podle výrobce určená pro overclockery. Nese označení GA-GC230D a je jednou z prvních základních desek Gigabytu, které využívají malý procesor Intel Atom.

Základem je kombinace čipsetu a southbridge od společnosti Intel. Gigabyte zde sáhl po mírně upravené verzi původně notebookového čipsetu Intel 945GC. Ten se kromě podpory procesorů Atom vyznačuje především integrovaným grafickým jádrem GMA950. To bohužel nemá pro svůj slabý grafický výkon dobrou pověst. Čipset pak komunikuje se starším southbridgem ICH7. Výsledkem této kombinace je integrace všech důležitých komponent stolního počítače na malé desce Mini-ITX. Najdeme zde přímo integrován procesor Atom 230, který je z výroby taktován na 1,6GHz s FSB 533MHz.

Základní deska Gigabyte s integrovaným CPU Atom 230

Integrovaný procesor je pouze předzvěstí zcela omezených možností rozšíření. Deska má totiž pouze jeden starý PCI slot a jediný slot pro paměti. Vzhledem k tomu, že je použit southbridge ICH7, v podpoře najdeme starší paměti DDR2. Pro paměťová zařízení jsou poté připraveny dva SATA řadiče a jeden ATA. Mezi integrovanými komponenty nalezneme HD zvukový kodek, gigabitový ethernet a 8 USB portů. Dalo by se tedy říci, že deska nepřináší nic nového.

Co však není možné vidět na první pohled, je bohaté softwarové vybavení. Deska, která vypadá naprosto obyčejně, se tak stává mocným nástrojem pro overclocking. Gigabyte totiž ve své poslední verzi úspěšně přešel na alternativu prostředí BIOSu. To je velmi intuitivní, ovládá se pomocí oken a kurzoru myši. S vlastním operačním systémem umožňuje velmi sofistikovanou komunikaci. Díky tomu, že se zde používají mobilní procesory, nebylo žádným problémem zpřístupnit jejich užitečné funkce. Přímo z Windows lze pak snadno upravit aktuální frekvenci na které procesor pracuje, případně mu zvýšit napětí napájení.

Při nastavení má uživatel vcelku volnou ruku. K dispozici jsou klasické prostředky pro přetaktování, měnit lze buďto přímo frekvenci procesoru nebo taktovat téměř celý systém zvýšením frekvence sběrnice. Bez úprav dovolí deska přetaktování maximálně o 50% původní frekvence. U procesorů Atom se používá nižší frekvence sběrnice, než je obvyklé. Díky tomu zde přibyla možnost velmi jemného taktování pamětí pomocí multiplikátoru. Samozřejmostí je pak možnost zapnout chráněný režim, kdy při nadměrném přetaktování a následném selhání systému dojde k samovolnému nastavení původních frekvencí.

Přesto všechno je deska GA-GC230D spíše vcelku levnou hračkou pro pokusy s přetaktováním, než reálným základem výkonné platformy. Ačkoli bude procesor po přetaktování rychlejší, stále je zde integrované grafické jádro bez možnosti výměny za něco výkonnějšího. S cenou 1800Kč tak zaujme nejspíše své místo v kancelářích.

Vybavte svůj počítač do letního počasí
Pokud se vám také v letním počasí nezdá teplota grafické karty vašeho počítače, je potřeba začít pracovat na účinném chlazení. Jednou z účinných, byť dražších variant, tak může být chlazení od společnosti Arctic Cooling. Použít jej lze na většinu nových karet.

Novinkou je hybridní chladící systém pojmenovaný jako Accelero TWIN TURBO. Ten kombinuje výhody aktivního chlazení s chlazením vodním. Podobná kombinace se již v minulosti objevila několikrát a je osvědčená. Chladící systém je tvořen pevným pasivním hliníkovým chladičem, který má 30 žeber. Uvnitř chladiče se ukrývá jednoduchý systém čtyř trubiček, kterými proudí chladící kapalina.

Accelero TWIN TURBO - výstavní kousek

Jelikož se Arctic Cooler zaměřil především na hráče, nesmí chybět pořádné aktivní chlazení. To se ukrývá pod nalisovaným plastovým krytem v podobě dvou 80mm ventilátorů. Účinnost chlazení ventilátory je nesporná, přináší však značnou hlučnost. Podle výrobce může dosahovat až 20dB. V praxi je hlučnost chladiče i při plném chlazení (2000ot/m) mnohem nižší, než hlučnost průměrného pevného disku (porovnáno se Samsung HD502IJ).

Použitelnost Accelero TWIN TURBO je velmi dobrá. U nVidie lze podle přiloženého manuálu chladit všechny karty od dnes již zastaralé řady GeForce 6600 výše. Pokus s GeForce 8500GT při běžném herním vytížení a letním počasí skončil na stabilní teplotě 37°C (teplota okolního vzduchu ve skříni 32°C). Při aktivaci maximálních otáček chlazení se teplota dostala pouze o 2°C nad úroveň teploty ve skříni.

Accelero TWIN TURBO - časový rozvoj chlazení

Na nejhorší úrovni není ani podpora karet vyrobených pod značkou AMD/ATI. Zde je prvním modelem na který lze chladič umístit starší Radeon X1300. Jedná se o naprosto nenáročnou kartu, u které zůstává chlazení takového kalibru prakticky bez využití. Mnohem důležitější hranicí je maximální teplo, které je chladič schopen rychle z karty odvést. To bylo stanoveno výrobcem na 120Wattů. V současnosti je již Accelero TWIN TURBO otestováno i s kartami HD 4870 a GTX 280. Na našem trhu se dá momentálně pořídit okolo 1000Kč. Jedná se však o novinku, jejíž cena ještě klesne.

Zdroje: Arctic Cooling, Extraview, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia, Xbitlabs & ZD Net


Témata: hračky, Intel, s-karta