Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Na magnetickém disku je stále co vylepšit

aktualizováno 
Životnost a cena – malý pevný disk vítězí nad flashdiskem >> 3D fotoaparát do dlaně pro každého >> Kam se ztratily fůzní čipy?

Magnetické pevné disky

Na magnetickém disku je stále co vylepšit
Vypadá to, že magnetické pevné disky z našich počítačů v nejbližších letech rozhodně nezmizí. Ačkoliv by se mohlo zdát, že klasický pevný disk založený na prastaré technologii již má jen málo výhod oproti ostatním paměťovým zařízením, opak je pravdou. I více než po 40 letech od doby, kdy se magnetický HDD začal používat, jsou výrobci stále schopni tuto technologii zlepšovat.

Pevný disk patří k nejpomalejším zařízením počítače a jeho rychlost je také jedním z důvodů, proč mají počítače tak bohatou architekturu, jak ji dnes známe. Při koupi nového počítače si dnes můžeme zvolit mezi levným klasickým diskem založeným na magnetické technologii a stále relativně drahým diskem SSD. Obě technologie mají přitom nesporné výhody i nevýhody.

HDD 1,5TB Hitachi

Klasický pevný disk založený na magnetické technologii pracuje se systémem kovových ploten kruhového tvaru. Ke své práci potřebuje také poměrně těžký a hlučný motorek, od jehož otáček je poté odvislá rychlost výsledného disku. Řídící elektroniky je zde i dnes jen poskromnu a jedná se tedy především o čistý hardware, tedy železo.

Magnetické pevné disky

SSD disk naproti tomu neobsahuje žádné pohyblivé části a veškerá data ukládá na křemíkové čipy. Uvnitř disku nalezneme řadič, který se stará o komunikaci s běžným diskovým rozhraním počítače a několik pamětí. Výroba paměťových čipů přitom není příliš náročná, jelikož jejich architektura spočívá pouze v tom, že se jedná o tzv. NAND pole.

SSD disk od OCZ zevnitř

Zdá se, že pokrok v oboru obou technologií jde svou vlastní cestou. Zatímco výrobci SSD disků řeší především otázky ceny a zvýšení kapacity, stará magnetická technologie se již dostala do stádia, kdy se vylepšují jen drobnosti. Pevné disky založené na technologii SSD mohou být však nesporně rychlejší.

Výroba SSD disků je závislá především na stupni miniaturizace, která pramení z používané výrobní technologie. Ačkoliv běžné procesory se dnes vyrábí maximálně 45nm výrobním procesem, pevné disky jsou již o krok dále. Při jejich výrobě dnes uplatňuje Intel 34nm technologii.

S rychlými pevnými disky začal Intel již před rokem, kdy představil dvojici pevných disků X18-M (80GB) a X25-M (160GB). Podle zástupců Intelu ale tyto disky pomalu zastarávají a tak přišla 34nm inovace v podobě řady s kódovým označením Postville. K dispozici bude výběr z 80GB, 160GB a dokonce 320GB varianty. Za zmínku zde stojí především rychlost sekvenčního zápisu, která je 90MB/s. Jako nemalý problém lze bohužel vnímat cenu, protože už nejlevnější 80GB varianta má stát přes pět tisíc.

SSD Intelu

Cena je doménou především magnetických pevných disků. Zde již není problém zakoupit pevný disk s kapacitou 2TB, kde jsou data doslova namačkána na čtyřech plotnách. Své 2TB pevné disky hojně nabízí například společnost Western Digital a v blízké době by se měla přidat i Hitachi. Jak se bude situace s růstem kapacity na pevných discích vyvíjet dále, není bohužel úplně jisté. Ještě před dvěma lety by totiž mnoho odborníků věřilo, že při zachování běžných rozměrů pevných disků, na 2TB kapacitu nikdy nedojde.

Magnetické pevné disky

U magnetických pevných disků se výrobci již dávno nespoléhají na ukládání dat pouze na plochý povrch ploten, ale využívají mnoha triků. Výsledek dobře odráží velmi zajímavý kousek, který předvedl Samsung. Podařilo se mu totiž rozběhnout sériovou výrobu magnetických pevných disků s kapacitou 250GB. Na tom by jistě nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nejednalo o disk s rozměrem 1,8". Se svou naprosto minimální hmotností dokáže konkurovat většině velkokapacitních pamětí. Jeho výhodou bude dlouhá životnost, jelikož magnetické disky netrpí omezeným počtem zápisů.

Podle informací přímo ze Samsungu je prodejní cena miniaturního 250GB pevného disku stanovena na 144 €. Pokud přihlédneme k tomu, že Samsung chce rozhodně konkurovat především flash pamětem, je to cena nanejvýš příznivá. Podle propočtů serveru Fudzilla by měl stát 256GB flash disk téměř dvojnásobek.


3D fotoaparát do dlaně pro každého
S technologií, která umožní pořizovat kvalitní obrazové záznamy ve 3D, přichází Fujitsu. Na trhu se má objevit velmi brzy její nový fotoaparát. Ten je stereoskopický a umožní snadno pořizovat trojrozměrné fotografie. K prohlížení výsledku nebudeme potřebovat žádný typ 3D brýlí. Namísto nich nám Fujitsu nabídne speciální displej.

Fotoaparát dostal označení FinePix Real 3D W1 a hned na první pohled je jasné, že se bude od klasického digitálu patřičně lišit. Zatímco tělo přístroje odpovídá modernímu kompaktu, snímací senzory a čočky jsou odlišné. Změnila se také řídící elektronika, protože udržet snímání 3D obrazu v mezích, kdy bude výsledek vypadat reálně, není vůbec jednoduché.

Fujifilm 3D fotoaparát

Fujitsu používá dvojici CCD senzorů s vysokou citlivostí a snímacím rozlišením po 5MPx. Ukázalo se, že hlavním problémem je optický zoom a ostření při přiblížení v 3D režimu. Díky tomu používá fotoaparát maximálně trojnásobné optické přiblížení a zbytek je řešen softwarově.

Součástí fotoaparátu je bohatá řídící elektronika. Ta má na starosti nejen snímání pomocí CCD senzorů, ale především se věnuje ostření. Za tímto účelem je ve fotoaparátu dokonce použit procesor z řady ARM. Samozřejmostí je stabilizace obrazu, která bude pravděpodobně pouze softwarová. Přímo ve fotoaparátu nalezneme slot na paměťovou kartu. Zvolen byl dnes asi nejpoužívanější typ karet SD, přičemž podporovány jsou i velké kapacity na SDHC.

Fujifilm 3D fotoaparát

Zvědaví můžeme být i na displej fotoaparátu. Fujitsu totiž tvrdí, že na něm bude možné prohlížet pořízené fotografie přímo v 3D režimu. Displej je malý, s úhlopříčkou 2,8" a 230 tisíci obrazovými body. Technické detaily k tomu, jakým způsobem budou 3D fotografie převáděny na zobrazení na tomto malém displej, však Fujitsu zatím nedodalo.

Stereoskopický fotoaparát nebude rozhodně pro každého. Profesionální fotografové u něj budou postrádat kvalitní optiku, pro laiky přitom může být až příliš drahý. Plán Fujitsu počítá s počáteční prodejní cenou kolem 600USD. Pokud se u nás vůbec dostane do prodeje, bude stát tedy kolem 11000Kč.


Kam se ztratily fůzní čipy?
Vcelku úsměvně vypadají poslední zprávy o fůzních čipech, které opět prozradily zdroje blízké AMD. Původně se mělo jednat o mocnou zbraň, na kterou Intel nebude moci najít rychlou odpověď. Nakonec vše ale nevyšlo, jak si AMD představovala a zatímco AMD nemá připraveno nic, Intel je v oblasti grafiky na procesoru už velmi blízko cíle.

AMD hovoří o příchodu fůzních čipů už dlouhá léta. Poprvé se o nich zástupci AMD zmínili již v roce 2005 a jejich příchod je plánován s přestávkami od roku 2008. Ještě nedávno AMD uváděla, že se fůzní čipy na trhu objeví v roce 2010. Podle serveru HKEPC je to ale nereálné a i zástupci AMD dodali, že se tak stane až v roce 2012.

Když dva dělají stejnou věc, není to vždy totéž a tak můžeme očekávat mezi procesory značné rozdíly. Zatímco Intel připravuje procesory Core i5 (Clarkdale), u AMD se pracuje na čipech s prozatímním kódovým názvem Swift. Rozdíl je především v tom, jak kvalitní grafická jádra dokáží oba výrobci nabídnout.

Core i5

Výkon současných grafických jader Intelu totiž silně pokulhává. Je jasné, že v případě uplatnění na procesorech, se o žádnou herní grafiku jednat nebude a tato možnost zatím nepřipadá v úvahu ani v dohledné budoucnosti. Naproti tomu AMD má s výrobou výkonných grafických jader rozsáhlé zkušenosti.

Výsledek snažení obou společností bude nakonec nejspíše neslavný. AMD totiž čelí značným výrobním problémům a tak hodlá s výrobou fůzních čipů čekat, dokud se nepodaří zvládnout 22nm architekturu. Ta je z dnešního pohledu při výrobě procesorů opravdu stěží dosažitelná a tento plán si lze snadno vyložit, jako odsunutí vývoje procesorů s grafickým jádrem na neurčito.

Crysis 800x600 na Intel GMA

Původně se očekávalo, že příchod procesorů Intelu s integrovaným grafickým jádrem donutí AMD vývoj fůzních čipů urychlit. AMD se ale zjevně necítí ohrožena a vlastně k tomu ani nemá důvod. Výkon konkurenční integrované grafiky totiž postačí pouze jako základní podpora kancelářských aplikací a pokud se Intelu nepodaří zázrak, nebude možná stačit ani na HD filmy. Optimistické předpoklady tak hovoří jen o tom, že by se AMD mohla vydat stejnou cestou jako Intel a v rychlosti spustit výrobu průměrných procesorů s kancelářskou grafikou.

Zdroje: AMD, CDRinfo, C-net, Digitimes, Fudzilla, Fujitsu, HKEPC, Intel, Samsung, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.