Radeon HD 6990

Radeon HD 6990

HW News: Nejrychlejší grafická karta míří do obchodů

  • 0
Radeon HD 6990 ztělesňuje maximum současných technologií. GeForce GTX 560Ti CoolStream. Levnější základní desky pro SandyBridge s čipsetem Z68.

Nejrychlejší grafická karta míří do obchodů
Na začátku tohoto týdne společnost AMD informovala svět o příchodu nové grafické karty Radeon HD 6990. Přestože nebude levná a rozhodně nepatří do každého počítače, rozhodně ji nelze nechat bez povšimnutí. Jakožto v mnoha ohledech revoluční dvoujádrový model, je totiž Radeon HD 6990 zrcadlem maxima současných technologických možností. Ukazuje se, že stále lačníme po vyšším výkonu, nicméně jej nelze aktuálně přinést ve stejně přívětivém balení, jako tomu bylo dříve.

Asus Radeon HD 6990

Co se týká technických detailů, není Radeon HD 6990 zase takovým překvapením, protože většina klíčových informací byla známa už minulý týden. Zaskočit nás nyní může především rychlost, s jakou se dostanou karty do obchodů. Hned v úterý, v den kdy se o kartě mohlo začít mluvit v oficiální rovině, oznámily společnosti Asus, PowerColor, Sapphire a HIS, že mají již připraveny karty k dodání do obchodů. Došlo také na první nezávislé testy.

MSI Radeon HD 6990

Z dostupných informací vyplývá, že Radeon HD 6990 naplní ta nejlepší očekávání. Vskutku jde totiž o grafickou kartu, která si ve velmi slušných rozlišeních a detailech poradí s jakoukoliv současnou hrou. Nejlepšího výkonu se samozřejmě dočkáme s akcelerací DirectX 11, což ale vzhledem k základu v dvojici Radeonů HD 6970 není překvapivé.

Správnou otázkou současnosti zřejmě není ani tak počet bodů v 3D Marku nebo fps nějaké hry, ale zda existuje jiná grafická karta, která by mohla Radeon HD 6990 porazit. Testy dávají jasnou odpověď, na žádné jiné kartě dnes tolik grafického výkonu nenalezneme. Sluší se ovšem podotknout, že Radeon HD 6990 neumí nabídnout výkon, který lze získat propojením dvou GeForce GTX 580 do SLI. Co do výkonu je řešení s SLI stále o více než 10% rychlejší.

Zdá se, že poněkud do prázdna pak vyznívá možnost přetaktování. Každý Radeon HD 6990 bude totiž umožňovat provoz ve standardním a přetaktovaném režimu. Zatím co v letáku vypadají frekvence při přetaktování lákavě, v praxi se jejich navýšení promítne do výkonu jen v jednotkách procent. Pro pořádné přetaktování bude zřejmě lepší počkat na modely s upravenou koncepcí chlazení.

HIS Radeon HD 6990

Pokud nepatříte mezi skalní fanoušky nVidie, dá se Radeonu HD 6990 vytknout snad jen jediná věc. Tou je spotřeba energie, kterou karta konzumuje především prostřednictvím dvou 8 pinových konektorů. Už v režimu bez jakéhokoliv vytížení se spotřeba drží těsně pod 50 Watty.

Pokud si Radeon HD 6990 zakoupíte, rozhodně se vyplatí investice do zdroje s výkonem přes 700 Wattů. Při hraní je totiž podávaný výkon omezen především spotřebou, která se hravě vyšplhá k 350 Wattům, kde se udrží, dokud hrát nepřestanete. Podle naměřených údajů na serveru BenchmarkReviews, je karta schopná při přetaktování odčerpat ze zdroje až 373 Wattů.

Radeon HD 6990

Spíše příjemným překvapením bude pro mnohé hráče cena. Přestože je karta top-endem, její cena nemusí přesáhnout 14 tisíc korun. K sehnání by měla být i o dva tisíce levněji (zpočátku spíše ze zahraničí). Bohužel, u nás je zatím v režimu předprodeje, kde je nabízena za částky vyšší.


GeForce GTX 560Ti CoolStream
Pro úplně jiný typ hráčů, než pro které je určen Radeon HD 6990, bude vhodná další z upravených grafických karet s jádrem nVidie. Do nové varianty GeForce GTX 560Ti se totiž pustil výrobce Club 3D. Jde spíše o konzumní grafiku, která si neklade závratné cíle. Nabídne však výkonnější chlazení a také vyšší pracovní frekvence.

Novinka bude označena celým názvem jako Club 3D GeForce GTX 560Ti CoolStream Edition. Na první pohled se přitom snaží vzbudit dojem herní grafiky vyšší kategorie. Architekturu jádra, na němž je tato karta založena, lze považovat za střídmý průměr.

GeForce GTX 560Ti CoolStream

GPU známe také pod označením GF 114 a nabízí 384 shader procesorů. Jeho původní interní frekvence byla zvýšena z 822 MHz na 880 MHz. Pracovní takt shaderů zůstává bohužel na starých hodnotách a to na 1645 MHz. Další zásahy do výkonu ze strany Club 3D jsou pak už spíše drobné.

GeForce GTX 560Ti je sice kompromisem mezi přijatelnou cenou, spotřebou a výkonem, stále ale nabízí 256 bitů paměťové sběrnice v kombinaci s paměťmi GDDR5. Drtivá většina grafických karet na bázi GeForce GTX 560Ti je osazena 1 GB paměti. Club 3D nechystá v tomto ohledu výjimku, pouze zvyšuje efektivní pracovní frekvenci z 4008 MHz na 4100 MHz.

Zajímavé je použité chlazení. To je jednak robustnější, než jaké nabízejí referenční karty, především však obsahuje druhý ventilátor. Díky tomu může karta taktovaná na vyšší frekvence pracovat vcelku tiše. Pro lepší odvod tepla se pod krytem chlazení (jenž je plastový), nachází rozměrný hliníkový blok.

GeForce GTX 560Ti CoolStream

Co do napájení je GTX 560Ti jen o málo náročnější, než konkurenční Radeony se srovnatelným výkonem. Přesto se počítá s přivedením dodatečného napájení dvěma 6 pinovými konektory. Spotřeba karty se při plném vytížení může vyšplhat maximálně ke 170 Wattům. nVidia i Club 3D tudíž doporučují zdroj s výkonem přes 500 Wattů.

GTX 560Ti CoolStream se má v obchodech objevit během následujících dvou týdnů. Cena přitom nebude právě příznivá. Počítá se s tím, že karta bude stát přes 6000 Kč. I pokud odhlédneme od výrazně levnějších Radeonů, snadno najdeme karty GeForce GTX 560Ti s nižší cenou.


Levnější základní desky pro SandyBridge s čipsetem Z68
Na veletrhu CeBit se Intel snažil ukázat, jak se mu podařilo vypořádat s problémy kolem čipsetů určených pro procesory SandyBridge. Co však společnost Intel oficiálně nepředvedla, jsou nové čipsety Z68. Ty se záhy objeví na průměrných deskách v dobře dostupné cenové kategorii. Na Z68 se tak můžeme alespoň podívat na prototypu základní desky od Gigabytu.

Zatím není jasné, kdy se objeví vyobrazená deska v obchodech. Nese označení GA-Z68X-UD4H-B3 a jde o kombinaci podpory dvou až čtyřjádrových procesorů, grafických karet v SLI a cenového kompromisu. Samotný čipset Z68 podporuje všechny procesory LGA 1155 vycházející z architektury SandyBridge, nicméně na desce nalezneme jen šestivětvé napájení.

GA-Z68X-UD4H-B3

Čipset se také do velké míry podílí na integrovaném příslušenství. Podpora je tentokrát spíše základní, pro běžné počítače ale naprosto dostačující. Rychlé porty SATA s propustností 6 Gb/s je možné vyvést jen dva. V Gigabyte tuto možnost samozřejmě zcela využili. Pomalejší řadiče standardu SATA 2 jsou integrovány celkem čtyři.

Oficiální informace nezmiňují podporu rozhraní USB 3.0 přímo na čipsetu. A na desce od Gigabytu je nenalezneme. Z68 je tak nejspíše nepodporuje. Jedinou možností je přidání dalšího řadiče, což by desku prodražilo. Příslušenství pak pokračuje přes zvukový kodek, nutnou podporu gigabitového ethernetu a grafický výstup prostřednictvím HDMI.

Kromě grafiky integrované na procesor lze využít dvou dlouhých slotů PCI Express 16x pro osazení na hry lépe vyhovující grafiky dedikované. Ve skutečnosti jsou sloty fyzicky zapojeny v režimu 2x PCIe 8x. Dvojici grafických karet je možné zapojit buďto do klasického CrossFire nebo SLI.

Vzhledem k tomu, že Gigabyte plánuje spíše nižší prodejní cenu, bude jeho nová deska vhodná jako upgrade starších počítačů. Kromě životně důležitých technologií současnosti totiž nabízí i dostatek starých slotů PCI. To dnes již přestává být v této kategorii samozřejmostí, jelikož Intel přestal na svých čipsetech sloty PCI podporovat.


Zdroje: AMD, BenchmarkReviews, Club 3D, Dailytech, Digitimes, Hexus, Inpai, PowerColor, TechPowerUp, The Inquirer & Xbitlabs


Témata: CeBIT, Intel