nVidia Fermi - koncepční studie

nVidia Fermi - koncepční studie

HW News: Nejrychlejší herní grafika s logem nVidie

  • 9
GeForce GTX 295 nebude nejrychlejší >> První ThinkPad s procesorem od AMD >> Core i3 i 7 zamíří do malých počítačů v doprovodu dvou grafických karet

Nejrychlejší grafika s logem nVidie
Současným cílem výrobců grafických karet, není nic jiného než představit nejrychlejší grafiku vyráběnou na jádru nVidie. Stejnou cestou jdou i vývojáři společnosti Galaxy Technology. S dnes dostupnými jádry však nemají šanci porazit nejrychlejší Radeon HD 5970 a vzali si na mušku především konkurenční grafiky Asus ROG Mars. Výsledná karta bude podávat perfektní výkon, bude levnější než Radeon HD 5970 a co je důležité, opravdu ji bude možné sehnat.

Referenční GeForce GTX 285

Oficiální informace o tomto projektu společnost Galaxy zatím neposkytuje a nezbývá, než se spoléhat na redaktory serveru Expreview, kteří měli možnost nahlédnout pod pokličku utajovaného vývoje. Karta zatím nebyla dokončena, přesto by se první kusy mohly objevit v prodeji už o Vánocích.

Lepší chlazení na kartě Gainward GTX 285

Galaxy si jako vhodný základ pro bezkonkurenční herní grafiku zvolila základ GeForce GTX 285. To by samozřejmě na pozici nejrychlejší grafiky pod logem nVidie nestačilo a vývojáři představují zásadní změnu: GeForce GTX 285 jako dvoujádro. Bez ohledu na taktovací frekvence předčí výsledný hardwarový základ referenční dvoujádrovou grafiku GeForce GTX 295.

Detailní specifikace se samozřejmě tají, nicméně z použitých grafických jader lze o kartě leccos usuzovat. Jádro GT200 se v různých modifikacích objevilo na celé řadě karet nVidie. Verze použitá na GeForce GTX 285 přitom patří k těm nejlepším. Každé z jader obsahuje po 240 shader procesorech a vyniká používání 512bitové paměťové sběrnice, která se s pokročilou miniaturizací u 40nm karet vytratila.

Galaxy GTX 285 x2

Běžné pracovní frekvence GTX 285 jsou 648MHz pro jádro a 1476MHz pro shadery. Běžné jednojádrové karty si přitom potrpí na kvalitní napájení a nVidia udává jejich spotřebu na 204Wattů. Kdo by čekal, že integrací dvou jader na jednu kartu dojde k uspoření energie oproti SLI, bude asi zklamán. Zcela otevřeně hovoří Galaxy o tom, že karta může konzumovat přes 400Wattů energie.

Na jádrech GT200 lze samozřejmě najít i slabiny. Jeho vznik sahá ještě do období, kdy nVidia neuvažovala o používání rychlých pamětí GDDR5. Jelikož se ani předražené GDDR4 u nVidie nikdy neuchytily, podporovány jsou výhradně paměti GDDR3. Ty mají oproti GDDR5 jen poloviční efektivitu a nedovolí robustní sběrnici 2x512bitů nejspíše vyniknout.

Galaxy GTX 285 x2

Je nadmíru jasné, že dvě jádra herní grafiky budou potřebovat kvalitní chlazení. Karta dostane vlastní chlazení navržené na míru. Při pohledu na ilustrační obrázky je patrné, že toto chlazení nebude v porovnání s běžně dodávanými GeForce GTX 285 s jediným jádrem nikterak robustní. Referenční modely přesto v mnoha ohledech předčí. Galaxy uvádí, že tato koncepce dokáže uchladit kartu s celkovou spotřebou 480 Wattů.

Galaxy GTX 285 x2 v PowerPads

Fotografie zatím k dispozici nejsou. Není pochyb o tom, že práce na duální GeForce GTX 285 jsou v plném proudu. Server Expreview nabídl pohled na kartu ve vývojovém prostředí PowerPads. Tato podoba přitom nemusí být ještě konečná, protože Galaxy může mít v rukou jen vývojový vzorek. Přesto se objevilo prohlášení, že výsledná karta bude levnější než čerstvě uvedený Radeon HD 5970, který je nejrychlejší kartou vůbec. Současně to znamená, že Galaxy nabídne superrychlou kartu více než třikrát levněji než Asus svoji edici ROG Mars.


První ThinkPad s procesorem od AMD
Společnost Lenovo představila historicky první notebook ThinkPad postavený na platformě AMD. Názory na to, proč tak učinila, se různí. Zastánci Lenova tvrdí, že se mobilní procesory AMD v posledních letech rapidně zlepšily a není třeba k nim zachovávat všeobecně přehnanou skepsi. Odpůrci si však stojí za názorem, že od doby, co přestala notebooky ThinkPad vyrábět IBM, to s jejich kvalitou jde z kopce. Na každém z těchto tvrzení je něco pravdy, časy se však mění a do prodeje se dostává Lenovo ThinkPad X100e.

IBM ThinkPad X100e

Celá série notebooků ThinkPad rozhodně není bez zajímavosti. První počítače této série se vyráběly už v roce 1992 a byl u nich kladen důraz v první řadě na kvalitu zpracování a odolnost. Tato priorita byla tak silná, že dokázala zastínit i vývoj designu a občas nasazení moderních technologií. IBM však slavila jeden úspěch za druhým a i to je možná důvodem, proč série ThinkPad nikdy nedostala vyzývavý design nebo se zde neobjevil herní notebook.

IBM ThinkPad 1992

Po převzetí ThinkPadu Lenovem se na první pohled nic nezměnilo. Pokud postavíte vedle sebe notebook z roku 1992 a 2009, stále najdete společné rysy. Podobný bude i X100e, protože se bude jednat především o malý notebook s dlouhou výdrží při práci na baterii. Výkonem by měl zvládnout plynulou práci ve Windows 7 bez dlouhých čekání.

ThinkPad X100e

Lenovo se rozhodlo pro platformu AMD Neo a jako vhodného kandidáta do prvního notebooku vybrala Athlon MV-40. Procesor je přitom nepovedenou konkurencí pro Intel Atom. Toto jednojádro totiž pracuje na 1,6GHz. Vyrovnávací paměť je shodná s Atomem a má 512kB. Stejná však není rozhodně spotřeba, kde Atom dosahuje 4Wattů TDP a Athlon hned 15Wattů.

Je tedy na místě položit si otázku, proč Lenovo vůbec Athlon MV-40 použila? Pravděpodobně za to může Intel, který vnesl nejistotu mezi výrobce počítačů na platformě Atom. Současná generace těchto procesorů totiž končí a bude ji nahrazovat nová, která dostane integrované grafické jádro a řadič pamětí. Použití nové varianty Atomu však nebude výhodné pro každého výrobce.

Lenovo X100e (zdroj Čínský server zol.com.cn)

Ostatní vybavení notebooku je pak podřízeno použitému procesoru. Najdeme zde čipset AMD 780V s integrovaným Radeonem HD 3200. Grafika nenabízí vysoký výkon, ale poradí si alespoň s DirectX 10. Notebook bude používat širokoúhlý displej s úhlopříčkou 11,6" s nativním rozlišením 1366x768 pixelů.

Prioritou byla rozumná podpora Windows 7 včetně 64bitových verzí. Lenovo tudíž bude do notebooku osazovat 4GB operační paměti. Integrované příslušenství je jako vždy na úrovni. Samozřejmostí je slušná podpora bezdrátových sítí, bluetooth, přibyla podpora modulu pro připojení k internetu přes CDMA, které je i v ČR. Jako úložiště bude montován běžný pevný disk s kapacitou do 320GB.

Lenovo ThinkPad X100e

Rozměry notebooku odpovídají prakticky kategorii netbooků, ale samotné Lenovo jej do této kategorie nezařazuje. Výsledná hmotnost se ustálila na 1,5kg. Daní za kompaktní rozměry je absence optické mechaniky, pro kterou již nezbylo místo. ThinkPad X100e bude nabízen buďto s tří nebo šestičlánkovou baterií. Výdrž je odhadována přes 5 hodin.

Za své začíná pomalu brát i původní design. Lenovo bude nabízet ThinkPad X100e v obdobných barvách, jakých jsou nabízeny konkurenční netbooky. Vnější kryt notebooku bude kromě klasické černé k dostání i v bílém nebo červeném provedení. Informace o cenách zatím nemáme.


Core i3 i 7 zamíří do malých počítačů v doprovodu dvou grafických karet
Koncepci zajímavé základní desky, která teprve čeká na své uvedení do prodeje, představila závěrem minulého týdne MSI. Ta má připravenu desku založenou na příští generaci čipsetů Intelu. Podporovány budou procesory s integrovaným grafickým jádrem, dvě dedikované grafiky a to vše se vejde do malé počítačové skříně.

H57M-ED65

Nová základní deska je formátu microATX a nese označení H57M-ED65. Je patrné, že základem desky nebude nic jiného, než čipset Intel H57. Na desce nalezneme socket LGA 1156, do kterých pasují novější procesory Core i7, Core i5 a nově k nim přibude také Core i3.

Deska se nyní dokáže vyrovnat i s podporou grafického jádra integrovaného na procesor. Za tímto účelem MSI přidala na zadní header konektory VGA, DVI a HDMI. Intel původně předpokládal nasazení čipsetů H57 spíše do levnějších počítačů, v podání MSI to ale není nutnost. Grafika integrovaná na procesor nebude mít právě nejvyšší výkon. Odpovědí na tuto skutečnost je integrace hned dvou slotů PCI Express 16x.

Není bohužel jasné, jaké technologie pro zapojení grafických karet budou podporovány. MSI je ve specifikacích vůbec neuvádí a nezbývá než doufat, že alespoň základní zapojení SLI a CrossFire podporována skutečně budou.

H57M-ED65

Příslušenství základní desky vychází přímo ze sortimentu, který podporuje použitá čipová sada. Stalo se už pravidlem, že nemůže chybět gigabitový ethernet, USB 2.0 nebo e-SATA porty. HD zvukovou kartu lze již považovat za běžný standard. Tentokrát dostala navíc digitální výstup. Na desce se objevuje také FireWire připojení.

H57M-ED65

Při pohledu do budoucna lze konstatovat, že deska nemůže nabídnout některé moderní prvky. Přestože deska půjde do prodeje až na přelomu roku, stále nenabízí podporu USB 3.0 a připojení disků přes rozhraní SATA s rychlostí 6Gb/s. Pokud absenci těchto technologií dokážete přehlédnout, odměnou vám bude přijatelná cena.

H57M-ED65

Stalo se pravidlem, že po stránce kvality nejsou produkty MSI vyvážené. Občas se podaří vývojářům šlápnout úplně vedle a výsledkem je spousta komponent, které se vracejí k reklamaci. Tato základní deska bude patřit spíše k těm lepším.

H57M-ED65

Na H57M-ED65 nalezneme pouze kondenzátory s pevným dielektrikem a chlazení, které je pro novou platformu mnohem více než dostatečné. Deska podporuje technologii OC Genie, která umožňuje udržovat počítač v režimu automatického přetaktování. Příjemné je usmístění mikrospínačů pro ovládání napájení a restart BIOS přímo na základní desku.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Expreview, Fudzilla, Galaxy, Hardspell, HKEPC, nVidia, Intel, Lenovo, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net


Témata: BIOS, Intel, Notebook